Yardım treni Pakistan’a yola çıktı

Yardım treni Pakistan’a yola çıktıHaziran ayından beri geçindiren şiddetli yağışlar nedeniyle Pakistan’da meydana gelen sel felaketinden etkilenen vatandaşlar için içinde temel yaşam malzemelerinin bulunmuş olduğu “İyilik Treni” hazırlandı.

İçişleri Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı öncülüğünde hazırlanan trenin içindeki 500 tonluk yaşam malzemeleri ise AFAD koordinesinde bir araya gelen sivil camia kuruşlarının yardımı ile oluşturuldu. Beslenme, giyinme ve sıhhat malzemelerinin bulunduğu tren Ankara Garı’nda törenle gönderildi. Törene, AFAD Başkanı Yunus Sezer, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Ufuk Yalçın, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi, STK temsilcileri ve diğer ilgililer katıldı. Dualarla uğurlanan trenin 8 gün sonra İran’da yapılacak ikinci yüklemenin ardından toplam iki hafta içerisinde Pakistan’a ulaşacağı öğrenildi.

Sezer: “Son 4 yılda en fazla yardım yapan ülke konumundayız”

Törende açıklamalarda bulunan AFAD Başkanı Yunus Sezer, Türkiye’nin her vakit desteğe koşan ilk ülke olduğunu kaydederek, “Kurtuluş Savaşı’nda bu millet mevcudiyet mücadelesi vermiştir. Allah’a şükürler olsun ki bu varlık mücadelesini de büyük bir başarıyla, tarihi not ettirerek, ayakta kalarak devam ettirmektedir. Kurtuluş Savaşı’nda bir fazlaca ülkeden destek aldık ama bir ihtimal en anlamlı desteği Pakistan’daki Müslüman kardeşlerimizin bize göndermiş olduğu anlamlı desteklerle görmüş olduk. Bugün 70’in üstünde ülkeye yardımcı gönderiyoruz ve son 4 yılda en çok yardım yapan ülke konumundayız. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Pakistan’a 3 adet köprü kurduk. Bir tanesi ‘Gönül Köprü’müz. Oradaki insanlara tüm Türk milleti olarak yakarış ediyoruz. Diğeri ‘Hava Köprüsü’ dün itibariyle 6 uçağımızı içindeki malzemelerle birlikte ulaştırdık. Bugün 2 uçağımız daha gidecek ve her gün bu halde 2 uçak gidecek. Diğer yandan demir kanalıyla İyilik Trenimizi Pakistan’a yolcu ettik. Bugün ilk trenimizi yollayacağız. 9 gün sonra İran sınırına ulaşacak” değerlendirmesinde bulundu.

Yalçın: “Pakistanlı kardeşlerimizin acılarını yürekten hissediyoruz”

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Ufuk Yalçın ise Pakistan’ın yanında olduklarını belirterek, “Dünyanın neresinde olursa olsun, yaşanan acılara duyarsız kalmayan Türk milleti olarak sel felaketlerinde zarar gören, yaşamını kaybeden, vurulan, evinden, yerinden, yurdundan olan Pakistanlı kardeşlerimizin acılarını yürekten hissediyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımızın çabalarıyla ve destekleriyle temin edilen malzemeler Pakistanlı kardeşlerimizin acele gereksinimlerini gidererek, yaralarını sarmaya katkı elde edecektir” ifadelerini kullandı.

Gazi: “Bizim ilişkimiz ancak hükümetler arası değil, bununla birlikte da haklar arasındadır”

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi de iki ülke arasındaki kardeşlik bağına değinerek,
“Türkiye ve Pakistan’ın tarihten gelen yüksek bir kardeşliği ve beraber hareket etme kabiliyeti bulunmaktadır. Bizim ilişkimiz sadece hükümetler arası değil, aynı zamanda da haklar arasındadır. Pakistan olup biten selden ötürü oldukca etkilendi. Türkiye’de her vakit yardımımıza ilk koşan ülke oldu” ifadelerini kullandı.

Sel felaketi sebebiyle bin 136 şahıs yaşamını yitirdi.

Pakistan’da 14 Haziran’dan bu yana geçindiren şiddetli muson yağışının sel felaketine dönüşmesi sebebiyle bin 136 şahıs hayatını kaybederken bin 527 şahıs de yaralandı. Ülkede ek olarak sel sebebiyle 719 bin 558 büyükbaş hayvan hayatını kaybetti. 3 bin 451,5 kilometre yol hasar gördü, 149 köprü çöktü, 170 dükkan ise yıkıldı. Toplam 5 milyon 773 bin 63 ferdin etkilendiği selde 51 bin 275 kişi kurtarılırken 498 bin 442 şahıs de güvenilir yerlere sevk edildi. Sel sebebiyle 662 bin 446 ev hasar görürken 287 bin 412 ev tamamen yıkıldı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın