2023 Dünya Basın Özgürlüğü Günü Açılış Konuşması

Gazetecileri ve işimizi mümkün kılan hakları savunan dünyanın dört bir yanından çok sayıda harika gazeteci ve çok daha fazlasıyla burada olmak yüreklendirici. Size, özellikle de basın özgürlüğünün tehlikeli biçimde tartışıldığı yerlerde halkın haber alma hakkı için mücadele edenlere hayranlığım ve şükranlarımı sunuyorum.

Otuz yıl önce, BM Genel Kurulu, basın özgürlüğünün önemini ve gazetecilerin insan haklarını ve özgür toplumları desteklemede oynadıkları temel rolü kabul etmek üzere uluslararası toplumu her yıl bir araya getirmek için bir fırsat olarak Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü ilan etti.

Bugün size bu vizyonun büyük bir risk altında olduğunu söylemek için buradayım. Tüm dünyada bağımsız gazeteciler ve basın özgürlükleri saldırı altında. İnsanların güvenebileceği haber ve bilgileri sağlayacak gazeteciler olmadan, korkarım ki yurttaşlık bağlarının çözülmesine, demokratik normların aşınmasına ve kurumlara ve birbirimize olan güvenin zayıflamasına tanık olmaya devam edeceğiz. küresel düzen.

Ama 30 yıl önceki o büyük iyimserlik anına geri dönelim. Soğuk Savaş’ın korkuları, bölünmeleri ve tehlikeleri görünüşte yatışmıştı. Kırılgan olsa da yeni demokrasilerin ortaya çıkışı milyonlar için genişletilmiş özgürlükler vaat ediyordu. Teknolojik gelişmeler, dünyanın her yerindeki insanları daha bilgili ve bağlantılı hale getirmenin bir yolunu ima etti. Ve o zamanlar tarihi bir mali güce sahip olan haber kuruluşları, daha geniş bir dünyayı anlamaya ve onunla ilişki kurmaya hevesli bir halk için güvenilir bilgiler sağlamak için iyi bir konumda görünüyordu.

Ancak bu an, gazeteciliğin yeni bir küresel kucaklamasını müjdelemek yerine, kısa ömürlü bir zirve noktası oldu. Gazetecilere her yerden insanlara ulaşma fırsatı veren aynı teknoloji, haber iş modelini de aşındırdı ve dünya çapında binlerce gazeteyi kapanmaya zorladı. Onların yerine ortaya çıkan dijital mecralar, özellikle toplumun bel bağladığı yerel ve araştırmacı haberciliği sağlama konusunda boşluğu dolduramadı. İnternet ayrıca, artık bilgi ekosistemimizi alt üst eden, genellikle güvenilir gazeteciliği boğan ve toplumsal güvendeki düşüşü hızlandıran yanlış bilgi, propaganda, bilginlik ve tıklama tuzağı çığını da serbest bıraktı.

Özgür basın erozyona uğradığında, bunu hemen hemen her zaman demokratik erozyon takip eder. Elbette, basının bu zayıflık dönemi, istikrarsız demokrasiler ve cesaretlendirilmiş otokrasilerle aynı zamana denk geldi.

Ve demokrasi aşındığında, ilk hedefin özgür basın olacağından emin olabilirsiniz. Tüm dünyada otokratlar ve onların saflarına katılmayı arzulayanlar, iktidarı pekiştirmek için sansür, medya baskısı ve gazetecilere yönelik saldırılar kullandı. Bunun nedeni, bilginin kontrolünü ele geçirmenin, diğer her şeyin kontrolünü ele geçirmek için elzem olmasıdır.

Basın özgürlüklerinin güçlü olduğu ülkelerde – Amerika Birleşik Devletleri dahil – gazeteciler artık güvenilirliklerini baltalamaya yönelik sistematik kampanyalarla ve ardından çalışmalarını koruyan yasal korumalara yönelik saldırılarla karşı karşıya. Basın özgürlüklerinin zaten zayıf olduğu ülkelerde, gazeteciler artık artan düzeyde şiddet, gözaltı ve tacizle karşı karşıya. İşleri nedeniyle daha fazla gazeteci öldürülüyor ve tutuklu gazetecilerin sayısı şimdi yeni bir rekora ulaştı.

Bir küreyi çevirin ve bu trendlerin örneklerini bulacaksınız. Çin’de gazeteciler gözetleniyor, sindiriliyor ve hapse atılıyor. Macaristan’da hükümet, basın üzerinde neredeyse tam kontrol elde etmek için yasaları yeniden yazdı. Mısır’da hükümet, satış noktalarını satın almak ve işbirliği yapmayan haber sitelerini engellemek için güvenlik servislerini kullandı. Nikaragua’da sürekli baskılar gazetecileri sürgüne gitmeye zorladı. Hindistan’da yetkililer haber merkezlerine baskın düzenledi ve gazetecilere esasen terörist muamelesi yaptı. Ve Rusya’da, Ukrayna’daki savaşı kabul etmeye bile cesaret eden gazeteciler uzun hapis cezalarıyla karşı karşıya. Burada, sahte suçlamalarla Rusya’da gözaltında tutulan ve serbest bırakılması gereken, şimdi The Wall Street Journal’da muhabir olan eski Times meslektaşım Evan Gershkovich’e dikkat çekmek istiyorum.

Bugün panelistlerden duyacağınız gibi, kümülatif hikaye, gazetecilere, onların çalışmalarına ve halkın haber alma hakkına yönelik dünya çapında bir saldırıdır. Ve ancak bu bünyeyi oluşturan milletler harekete geçerse çözülecektir.

Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere güçlü bir özgür basın geleneğine sahip ülkeler için bu, liderlerin bağımsız muhabirler ve kaynakları için yasal koruma sağlamak üzere ayağa kalkması anlamına gelir.

Gerçeği bildirmenin tehlikeli olmaya devam ettiği ülkeler için bu, uluslararası toplumun nerede olursa olsun gazetecilere yönelik baskıları ve saldırıları seslendireceğini ve cezalandıracağını açıkça belirtmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bu adımlar tek başına basının karşı karşıya olduğu zorluğu ele almayacaktır. Bağımsız gazeteciliği sürdürmek için hala net bir finansal modele ihtiyacımız var. Bağımsız gazeteciliği yükseltmek ve platformlarındaki güvenilir olmayan bilgilerden ayrı durmasını sağlamak için dijital devlerin taahhüdüne hala ihtiyacımız var. Zamanı, parası ve güveniyle destekleyecek kadar bağımsız gazeteciliğe değer verecek daha fazla halka ihtiyacımız var.

Bugün bu ricaları biraz iyimserlikle yapıyorum. Bu mesajı altı yıldan fazla bir süredir küresel liderlere hem kişisel toplantılarda hem de bunun gibi büyük toplantılarda tekrarlıyorum. Yine de basın özgürlüğü ortamı daha da karanlık hale geldi.

Ancak aynı zamanda, gazetecilerin bu zorluklara yanıt vermeye devam etme biçimlerinden ilham almamak da mümkün değil. Maria Ressa, Jose Ruben Zamora, Pape Alé Niang ve Austin Tice gibi insanlar. Ya da Jamal Khashoggi, Daphne Caruana Galizia, Anna Politkovskaya gibi insanların işlerini sürdürmek zorunda hissetmek.

Bir yanlış bilgi çağında, dünyanın dört bir yanında bunlar gibi sayısız gazeteci gerçek için savaşıyor. Propaganda ve diktatörler çağında, amansızca sorumluluk peşinde koşuyorlar. Ve bir kutuplaşma çağında, anlayışı besliyorlar.

Gerçek. Hesap verebilirlik. Anlamak. Bunlar dünyaya güçlü hediyeler.

Otuz yıl önce BM, gazetecilerin gerçeği aramakta ve onu halkla paylaşmakta özgür olmaları ile hizmet ettikleri toplumların sağlığı arasındaki kopmaz bağın tanınması amacıyla Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü ilan etti.

Bugün, Birleşmiş Milletler’i oluşturan bir araya gelmiş küresel liderlerden, her yerdeki gazetecilerin gözdağı ve misilleme korkusu olmadan temel çalışmalarına devam edebilmelerini sağlamalarını istiyorum. Çünkü insanlarınızı daha özgür, toplumlarınızı daha adil ve tüm dünyayı en büyük zorlukların üstesinden gelmek için daha donanımlı hale getirmeye yardımcı olan onların çalışmalarıdır.

Teşekkür ederim.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın