2023 BAFTA Ödülleri’nde Depremde Hayatını Kaybeden Vatandaşlarımız AnıldıKahramanmaraş’ta olup biten ve oldukca sayıda insanımızın hayatını kaybetmesine neden olan depremler, ülkemizde olduğu şeklinde dünyada da büyük bir üzüntüye niçin oldu. Yabancı ülkelerde mühim yardım kampanyaları düzenlendi, oldukça sayıda insan depremin arkasından ülkemiz için iyi niyet ve dayanışma mesajı paylaştı. Bu doğrultuda kısa zaman önce gerçekleştirilen İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) Ödülleri’ne de Kahramanmaraş depremleri damga vurdu. Dünyaca ünlü sanatçılar, depremde hayatını kaybedenleri unutmadı. Detaylara beraber bakalım.

2023 BAFTA Ödülleri, dün gece Londra’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu

Geçtiğimiz dönemde adından sıkça laf ettiren All Quiet On The Western Front, (Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok) The Banshees of Inisherin ve Elvis şeklinde yapımlar törende öne çıkan filmler arasındaydı. All Quiet On The Western Front En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Sinematografi de dahil olmak üzere toplamda 7 dalda ödüle layık görüldü. En İyi Orijinal Senaryo ödülünün sahibi ise The Banshees of Inisherin oldu.

Cate Blanchett, Tar filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanırken Austin Butler, Elvis filmi ile En İyi Erkek Oyunu ödülünün sahibi oldu. Televizyon ve beyaz perde dünyasından çok sayıda meşhur adı bir araya getiren ödül törenine damga vuran şey ise Kahramanmaraş depremleri oldu.

Törende Kahramanmaraş depremlerinde hayatını kaybedenler unutulmadı

bafta
Charlotte Wells

Bir kız çocuğunun babası ile Türkiye’de geçirdiği tatili konu alan Aftersun (Güneş Sonrası) isminde filmin senaristi ve yönetmeni Charlotte Wells, törende En İyi Çıkış ödülüne layık görüldü. Ödül konuşmasında, filmimizde yer edinen Türk ekibe özellikle teşekkür eden Wells, Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybedenleri anmayı da ihmal etmedi.

Wells konuşmasında, “Ekibimizin çoğu Türk’tü. O ülkede, Türkiye ve Suriye’ye tesir eden depremden etkilenmeyen herhangi biri bulunduğunu düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı. Öte taraftan depremlerde yaşamını kaybedenleri anan tek isim Wells değildi.

Dünyaca meşhur yıldızlar, depremde hayatını kaybeden insanlarımızı anmak ve dayanışma mesajı göndermek için mükafaat törenine “mavi kurdele” takarak katıldı

bafta

Ödül törenine mavi kurdele ile katılan adlardan biri de Aftersun filminin başrol oyuncusu Paul Mescal’di. Mescal, neden mavi kurdele taktıklarına dair soruya “Yaşanan felakete bir halde vurgu yapmak harbiden önemliydi.” benzer biçimde mukabil verdi. Jamie Lee Curtis, Sophie Turner ve Angela Bassett benzer biçimde adlar de törene mavi kurdele ile katıldı.

Everything Everywhere All at Once” (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) filminin oyuncularından Jamie Lee Curtis, dünyaca meşhur oyuncu Cate Blanchett’in ricası üstüne mavi kurdele taktıklarını açıkladı

bafta
Cate Blanchett

Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin iyi niyet elçilerinden birisi olan Blanchett’in öncülüğünde meydana gelen uygulama ile Kahramanmaraş depremlerinde yaşamını kaybedenler anılmış oldu.

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın