150’den fazla terörist etkisiz hale getirildi

Ulusal Müdafa Bakanı Yaşar Güler, Ulusal Müdafa Üniversitesi’nin 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın açılış töreninde konuştu.

DHA’da yer edinen habere bakılırsa Güler, “Terörle mücadelemize, bugüne dek olduğu benzer biçimde, bundan sonrasında da artan bir tesir ve yoğun bir baskıyla devam edeceğiz. Bu kapsamda 1-3 ve 4 Ekim tarihlerinde Irak’ın kuzeyinde, 5-6 ve 8 Ekim tarihlerinde ise Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik, karadan ateş destek vasıtalarımızın da kullanıldığı etkili ve kapsamlı hava operasyonları icra ettik. Başarıyla icra edilen bu operasyonlarda, terör örgütüne ilişkin oldukca sayıda hedef ile örgütün yararlandığı gelir kaynakları ve tesis, tam isabetle imha edilirken 150’den fazla terörist de etkisiz hale getirildi” dedi.

Beşiktaş’ta bulunan Ulusal Müdafa Üniversitesi’nin 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın açılış törenine , Ulusal Müdafa Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Ulusal Müdafa Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erhan Afyoncu katıldı. Programda, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafınca hazırlanan kısa videoların da vizyonu yapılmış oldu.

“ÇOK YÖNLÜ VE KARMAŞIK GELİŞMELER SAVUMA VE GÜVENLİK KONUSUNU HER ZAMANKİNDEN EHEMMİYETLİ KILMAKTA”

Törende konuşan Ulusal Müdafa Bakanı Yaşar Güler, “Bölgemizde ve dünyada oldukca boyutlu gelişmelerin yaşandığı; artan risk ve tehditler sebebiyle güvenlik ortamının süratli ve devamlı olarak değişmiş olduğu tehlikeli sonuç bir süreçten geçilmektedir. İçinde bulunduğumuz dönemde siyasal, askerî, sosyo-kültürel, ekonomik ve toplumsal alanlarda meydana gelen oldukca yönlü ve karmaşık gelişmeler, bilhassa müdafa ve güvenlik konusunu her zamankinden daha ehemmiyetli kılmaktadır. Günümüz güvenlik ortamı; nükleer riskleri de içeren konvansiyonel tehditleri barındırmakla beraber; suni zekâ, otonom sistemler ve siber tehditler benzer biçimde platformların yıkıcı teknolojiler olarak kullanıldığı vekâlet savaşlarının birleşimi ile hibrit bir yapıya evrilmiştir. Böylesine kırılgan bir ortamda ülkemizin haiz olduğu stratejik konum sebebiyle önemi daha da artarken, ülkemize yönelen tehdit yelpazesi de genişlemektedir. Dolayısıyla tüm gelişme ve tehditlere karşı hep diri ve uyanık bulunmamız gerekirken, en başta da askerî açıdan kuvvetli olmak zorundayız. Bu kapsamda, haiz olduğu üstün nitelikleri ve teknolojik imkân ve kabiliyetleri ile, dünyanın önde gelen askerî güçlerinden önde gelen kahraman ordumuz; ülkemizin ve asil milletimizin hak ve menfaatlerini korumak için son bir asrın en kapsamlı, en etkili faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Sahadaki tecrübesi, harbe hazırlığı ile dosta itimat, düşmana korku veren Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; büyük bir gayretle hudutlarımızın güvenliğini sağlarken, tehditleri kaynağında etkisiz hale getirme stratejisiyle, yurt içi ve sınır ötesinde meydana getirdiği etkili operasyonlarla terörle mücadelede büyük başarılar elde etmektedir. Elde edilmiş bu başarılarda en büyük hisse, başta aziz Şehitlerimiz ve Gazilerimiz olmak suretiyle Kahraman Mehmetçiğimize aittir” dedi.

“150’DEN FAZLA TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

Bakan Güler, “Terörle mücadelemize, bugüne dek olduğu benzer biçimde, bundan sonrasında da artan bir tesir ve yoğun bir baskıyla devam edeceğiz. Bu kapsamda 1-3 ve 4 Ekim tarihlerinde Irak’ın kuzeyinde, 5-6 ve 8 Ekim tarihlerinde ise Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik, karadan ateş destek vasıtalarımızın da kullanıldığı etkili ve kapsamlı hava operasyonları icra ettik. Başarıyla icra edilen bu operasyonlarda, terör örgütüne ilişkin oldukca sayıda hedef ile örgütün yararlandığı gelir kaynakları ve tesis, tam isabetle imha edilirken 150’den fazla terörist de etkisiz hale getirildi.Bir kez daha vurgulamak isterim ki; PKK/KCK, PYD/YPG’nin Suriye ve Irak’taki tüm tesis ve faaliyetleri meşru hedefimizdir.Ülkemizin meşru çıkarları ve güvenliğine yönelik her türlü tedbiri, tereddütsüz ve tavizsiz bir halde kararlılıkla uygulayacağız. Eli kanlı teröristler, bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar, azim ve kararlılıkla terörle mücadelemiz sürecektir.” Dedi

“ERMENİSTAN’IN DA BUNUN BİLİNCİNDE DAVRANMASINI BEKLİYORUZ”

Bakan Güler, “Vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizi azim ve kararlılıkla korurken; bununla birlikte karada, denizde ve havada, bugüne kadarki en kapsamlı tatbikatları da başarıyla icra etmekteyiz. Bunun yanı sıra başta Kıbrıs ve Azerbaycan’da olmak suretiyle, Libya’da, Katar’da, Somali’de, Kosova’da, Bosna Hersek’te ve daha birçok coğrafyada kardeş, dost ve bağlaşık ülkelere destek vermekte, internasyonal sulh ve istikrara katkı sağlamaktayız. Bu çerçevede, yarın yapılacak devir-teslim töreniyle NATO Kosova Gücü’nün (KFOR’un) Komutanlığını üstlenecek olmanın gururunu yaşıyoruz. Komutanlığımız döneminde; bölgedeki tüm unsurları eşit gören ve fark gözetmeyen ustalaşmış bir yönetim ilkesi sergileyeceğiz. Türkiye olarak köklü zamanı bağlarımızın bulunmuş olduğu Balkanların rahatlık ve güvenlik içinde olmasına büyük ehemmiyet veriyoruz. Bu kapsamda Kosova’da da kalıcı sulh ve istikrarın sağlanmasının, tarafların yapıcı tutum ve diyaloğuyla mümkün olacağını bir kez daha vurgulamak isterim. Öteki taraftan, millî meselemiz olan Kıbrıs’ta da egemen eşitlikleri ve eşit internasyonal statülerinin teyidi başta olmak suretiyle Kıbrıslı kardeşlerimizin meşru çıkarlarını desteklemeye devam etmekteyiz. Komşumuz Yunanistan ile son dönemde gelişen pozitif havanın devamına yönelik gayretlerimizi sürdürmekteyiz. Gayemiz; Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunlarımızı internasyonal hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine ve müttefiklik ruhuna uygun bir halde çözüme kavuşturmaktır. Aynı şekilde “İki devlet, tek millet” şiarıyla kederde ve kıvançta bir ve birlikte olduğumuz Can Azerbaycanlı kardeşlerimizin haklı davalarında da yanlarındayız. Azerbaycan ordusunun toprak bütünlüğünü koruma yönünde attığı meşru adımları destekliyoruz. Bu çerçevede can kardeşlerimizi, kazandıkları son zafer sebebiyle canı gönülden kutluyoruz. Şimdi artık, Azerbaycan ve Ermenistan içinde, kalıcı barışın tesis edilmesine yönelik yeni bir fırsat kapısı daha açılmıştır. Ermenistan’ın da bunun bilincinde olarak davranmasını bekliyoruz. Bölgenin istikrar ve refahı için, kapsamlı bir normalleşmenin bir an ilkin sağlanmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

“ORDUMUZUN PERSONEL İHTİYACININ KARŞILANMASI İÇİM ÖNEMLİ BİR SAFHA”

Güler, “Harp sanatı ve askeri bilimler mevzusunda meslekî gelişiminize katkılar sunacak en üst düzey bilim ve uzmanlık müesseselerinin başlangıcında da harp enstitülerimiz gelmektedir. Burada verilen üst düzey eğitimler, hem siz değerli üyelerimizin gelişimi hem de ordumuzun oldukca yönlü personel ihtiyacının karşılanması bakımından son aşama mühim bir safhadır. Burada alacağınız eğitimlerin yanı sıra kendinizi her alanda oldukca yönlü geliştirmeniz, Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkin ve kuvvetli konumunun daha ileri seviyelere taşınması için gereklidir.” İfadelerini kullandı. Bakan Güler’in hitabı sonrası merasim sonlanmış oldu.

Yorum yapın