Yatırımcılar geri çekilmeye devam ettikçe, kripto fonlama beşinci çeyrekte düştü

2. çeyrek, 382 blockchain ve kripto anlaşmasında 2,34 milyar dolar sermaye gördü

Kripto startup’ları için finansman giderek daha da azalıyor. Sektöre akan risk sermayesi, yatırımcıların katı düzenleyici duruştan ve belirsiz bir ekonomiden kaynaklanan risklerden korkarak çek defterlerini tutmasıyla 2022’nin ilk çeyreğinden bu yana dünya çapında art arda beşinci çeyrekte 2,34 milyar dolara düştü.

PitchBook verilerine göre, ikinci çeyreğin 2,34 milyar dolarlık çetelesi 382 anlaşmada arttı, ancak sektörün 2022’nin ilk çeyreğinde ulaştığı 12,14 milyar dolarlık zirveden keskin bir düşüş. 120 milyon dolarlık B Serisi tur ve WorldCoin’ler 115 milyon dolarlık C Serisi turu.

Ava Labs iş geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Lyia Chiu, “Bu bir sayı oyunu,” dedi. TechCrunch+’a verdiği demeçte, yatırımcılar genel olarak daha düşük değerlemeler görüyor, bu nedenle “daha küçük çekler” yazıyorlar.

Sermaye dağıtımındaki bu düşüş, ABD’deki düzenleyici ters rüzgarlar2. çeyrekte kripto ile ilgili pek çok anlaşma akışının, öz sermaye artırma, token yatırımlarına karşı veya gelecekteki tokenlar için basit anlaşma gibi geleneksel girişim yapıları gibi yapılandırılmaya meyilli olması (SAFT’lar), dedi Chiu.

Tiger Globals ve dünyadaki Softbanks artık her şeye yatırım yapmayacak. Lasse Clausen, kurucu ortak, 1kx

Düzenlemeler kesinlikle sektördeki iyimserliği bastırdı, ancak oyunda başka faktörler de var. Bir avuç popüler kripto şirketi dava açtı Bölüm 11 iflas koruması geçen yıl, sektöre olan güvenin bastırılması ve birkaç geleneksel firma ve girişimci ABD ekosistemini tamamen terk etti piyasa döndüğünde. Ayrıca, yatırımcıların birdenbire bir büyümeden çok kâra değer veren çok daha anlayışlı bir yaklaşım.

Chiu’ya göre, sektördeki değerlemeler 2022’nin ilk yarısından 2022’nin ikinci yarısına kadar %50 düştü. O zamandan beri, kripto girişimlerinin değerlemeleri 2023’ün ilk yarısına kadar %15 daha düşerek toplamda neredeyse %70’e ulaştı. yıldan yıla..

Bu ciddi bir düşüş – örneğin Ocak 2022’de para toplayan girişimler bugün yeniden sermaye toplamakta zorlanacaktı. fiyat etiketlerinde büyük bir indirim yapmadan.

Ancak her şey karamsar değil ve kripto yerlisi kurucular ve yatırımcılar henüz umutlarını yitirmiyorlar. Chiu, “Bu eğilim mutlaka tersine dönmeyecek, ancak üçüncü çeyrekte yavaşlayabilir veya daha az şiddetli olabilir” dedi.

Erken aşama kripto yatırım şirketi 1kx’in kurucu ortağı Lasse Clausen, gerçekten de “dağıtılan çok para var” dedi. “[Funding] Düşmüş gibi görünüyor ve kesinlikle öyle ama tüm zamanların en yüksek seviyeleriyle karşılaştırıldığında bunların hiçbir anlamı yoktu.”

Daha iyi bir gelecek vaadi

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın