Yabancı yatırımcının son 8 ayda en oldukça alım yapmış olduğu 10 hisse

Yabancı yatırımcının son 8 ayda en oldukça alım yapmış olduğu 10 hisseCeren Oral Balaban [email protected]

Son dönemde yabancı yatırımcıların piyasaya tekrar girmiş olduğu ve borsada alım yaptıkları görülüyor. Yabancı takas oranı dip seviyelerden dönmek üzere konumlanırken, bilançoların beklentileri aşması ve likiditenin artması da yatırımcıları BİST’e yönlendiriyor. TCMB’nin verilerine göre; 19 Ağustos ile nihayetlenen haftada yabancı yatırımcılar hisse senetlerinde 366 milyon dolarlık alım yapmış oldu. Bu, dokuz aylık periyotta en yüksek tutarlı haftalık alım oldu. 22-29 Ağustos haftasında da yabancı yatırımcılar alım meydana getirmeye devam etti ve alakalı haftada borsada yüzde 0,42 oranında alım gerçekleştirmiş oldu. Biz de hem ağustos ayının son haftasında bununla birlikte yıl başından bu yana yabancıların en oldukca tercih ettiği hisseleri listeledik.

2022’nin başından itibaren borsada yoğun biçimde satış yapan yabancı yatırımcıların son dönemde alıma geçtiği görülüyor. Bu süreçte başta bankacılık olmak suretiyle hisselere gelen alımlar, borsadaki yükseliş hareketini de destekleyen bir faktör oldu. TCMB’nin verilerine bakılırsa; 19 Ağustos ile sonlanmış olan haftada yabancı yatırımcılar pay senetlerinde 366 milyon dolarlık alım yapmış oldu. Bu, dokuz aylık periyotta en yüksek tutarlı haftalık alım oldu. Böylece ağustos ayının ilk üç haftasında borsada toplam yabancı alımı ücreti 724 milyon dolara ulaşırken yabancıların pay senedi yığın ücreti ise 16,9 milyar dolardan 18,2 milyar dolara terfi etti. 19 Ağustos ile sonlanmış olan haftada BİST’te pay senetlerinde yabancı payı da yüzde 35’in üzerine çıktı ve haziran ayındaki seviyesini elde etti.

Alım meydana getirilen hisseler

22-29 Ağustos haftasında da yabancı yatırımcılar alım oluşturmaya devam etti ve ilgili haftada borsada yüzde 0,42 oranında alım gerçekleştirdi. İş Yatırım’ın verilerine göre, bu süreçte en çok alım yapılan ilk 10 pay; DO&CO, Doğan Holding, Beşiktaş Futbol Yatırımları, Edip Gayrimenkul, Makim Makine, Sönmez Filament, Desa Deri, Halk GYO, Safkar Ege Soğutmacılık ve Yünsa olarak sıralandı.

Son haftalarda gelen alımlarla birlikte yıl başından 29 Ağustos’a kadarki süreçte yabancı yatırımcıların satış payı yüzde 5,99’a gerilerken, borsadaki yabancı oranı yüzde 34,61 seviyesinde bulunuyor.

Söz mevzusu sekiz aylık süreçte yabancıların alımda en oldukca tercih ettiği ve yabancı oranı en oldukça artan hisseler ise şunlar:

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın