Wherobots, mekansal verileri “birinci sınıf vatandaş” olarak ele almak için bir veri platformu kuruyor

rent a car 34

Birçok şirket muazzam miktarda jeo-uzamsal ve zaman verisi toplar, ancak kullanımı kolay, özel bir jeo-uzaysal veritabanı platformunun olmaması nedeniyle bu bilgilerden muazzam bir değer elde edemezler.

Scottsdale, Arizona merkezli Wherobotlar kullanıcıların jeo-uzamsal analitik uygulamaları geliştirmesine ve bunları büyük bulut veri hizmetleriyle dağıtmasına olanak tanıyan uzamsal bilgi işlem ve yapay zeka motoruyla bunu değiştirmeyi hedefliyor. Girişimin çözümü, şirketin bugün Wing Venture Capital ve Clear Ventures tarafından yönetilen 5.5 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turunu kapattığını duyurmasıyla yatırımcıların dikkatini çekti.

Başlangıç, sırasıyla Arizona Eyalet Üniversitesi ve Washington Eyalet Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi alanında kadrolu akademisyenler olan Mo Sarwat ve Jia Yu tarafından kuruldu. 2015 yılında, çift başlattı Apaçi Sedona, jeo-uzamsal uygulamalar için yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı bir geliştirici aracıdır. Yakın tarihli bir röportajda Sarwat, bu yazılımın milyonlarca kez indirildiğini söyledi ve ikili, kurumsal odaklı bir ürün için “pazarda çok büyük bir ihtiyaç olduğunu” fark etti.

İkili, Apache Sedona tarafından atılan temel üzerine inşa etmek için Haziran 2022’de Wherebots’u bünyesine kattı. Yeni ürün, Apache Sedona ile aynı API’yi kullanırken aynı zamanda daha hızlı uzamsal işleme, uzamsal veri kullanım panosu ve diğer özellikler sağlar.

Sarwat, birçok mevcut veri platformunun kendilerini jenerik platformlar olarak tanıttığını açıkladı. Ancak bu, alan ve zaman verileriyle çalışan kullanıcılar için minimum işlevsellik sundukları anlamına gelir. Google Earth Engine gibi diğer hizmetler, daha fazla yetenek sağlar, ancak kullanıcıları platformlarına kilitler. Yeterli sermayeye, insan gücüne ve zamana sahip şirketler – Uber veya Planet’i düşünün – kendi özel çözümlerini geliştirmeyi seçtiler, ancak buna her şirket erişemez.

Sarwat, Wherobots platformunun tüm bu sorunları daha ölçeklenebilir bir oranda çözdüğünü ve Apache Sedona’ya kıyasla daha iyi kaynak kullanımı sağladığını söylüyor.

“Wherobots’un sağladığı şey, mekansal analitik ve yapay zeka için tamamen yönetilen, tamamen sağlanan, ölçeklenebilir, sağlam bir bulut veri platformudur” dedi. “Siz ilerledikçe ölçeklenecek. Çok daha hızlı, çok daha verimli olacak [and] bulut açısından çok daha verimli.”

Sarwat’ın belirttiği gibi şirket hala “inşa aşamasında” ve yeni sermaye, insanların para ödemeye hazır olduğu kurumsal kullanıma hazır bir platform tasarlamaya gidecek. Şirket esas olarak şu anda yedi tam zamanlı ve üç stajyer olan ekibini oluşturmak ve zaman içinde ürün benimsenmesini artırmak istiyor.

Bu amaçla, şirket beta testi için bir MVP yayınladı. hangi kişiler buraya kaydolabilir. Sarwat, platformun sigorta, filo yönetimi ve otomotiv, tarım ve emlak gibi sektörlerde kullanılabileceğini söyledi.

Sarwat, “Sedona sadece başlangıç,” dedi. “Nihai hedefimiz, Wherobot’ların uzay ve zaman için veri platformu olması.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın