WhatsApp, yayın mesajları için Kanallar özelliğini başlattı

Meta, WhatsApp’ta Kanallar adı verilen yayın tabanlı bir mesajlaşma özelliği sunuyor. Instagram’a gönderdiği yeni bir güncelleme, sosyal canavar 2 milyar kullanıcısına daha fazla konuşma yolu sunmayı denerken. Şirket ayrıca bu özellikten para kazanmayı da hedefliyor.

WhatsApp’ta Kanal mesajları, Güncellemeler adlı yeni bir sekmede görünür. Bu, Meta’nın kanal duyurularının doğrudan mesajlar yoluyla iletildiği Instagram’daki yaklaşımından farklı. WhatsApp’ta Meta, bireysel içerik oluşturucuların aksine STK’lar, tıbbi araştırma kurumları ve teyit kuruluşları gibi kuruluşlar tarafından kullanılacak kanalları kolaylaştırmaya odaklanıyor.

Meta, yöneticilerin bu kanallarda metin, fotoğraf, video, çıkartma ve anket gönderebileceğini söyledi. Özellikle, bunlar tek yönlü konuşmalardır, dolayısıyla kullanıcılar bu mesajlara cevap veremezler.

Kullanıcılar bir davet bağlantısı üzerinden kanallara katılabilirken, WhatsApp aynı zamanda hobiler, spor takımları ve yerel yetkililer için farklı kanallar bulmak için bir dizin oluşturuyor. Şirket, yöneticilerin kanalları için keşfedilebilirliği kapatmaları için araçlar sunacağını söyledi.

Meta, Singapur Kalp Vakfı ve teyitçi Colombia Check gibi erken benimseyenlerle birlikte belirli pazarlarda (Kolombiya ve Singapur) Kanallar başlatıyor. Şirket, Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve FC Barcelona ve Manchester City gibi seçkin spor takımlarından oluşan bir dizi yüksek profilli uluslararası ortağın da gemide olduğunu söyledi. Takip eden aylarda Meta, Kanallar özelliğinin kullanılabilirliğini daha geniş bir ülke grubunu kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyor ve nihai hedef, herhangi bir kullanıcıya kendi Kanalını kurma yeteneği sağlamak.

Mark Zuckerberg liderliğindeki şirket, bu özellik ile keşfedebileceği çeşitli olasılıkları da düşünüyor.

Bunlardan biri, izleyiciyi sınırlamamak için büyük kanallar için uçtan uca şifrelemeyi kaldırmaktır. Şirket ayrıca bunu bir para kazanma yolu olarak düşünüyor. Meta, Kanallardaki işletmeler için teşvik edici ödeme hizmetlerinin yanı sıra bunları dizinde tanıtma becerisini araştırıyor. Son birkaç ayda WhatsApp, kullanıcıların satıcılara uygulama içinden kolayca ödeme yapmasına izin verdi. Brezilya Ve Singapur.

Kanallar, WhatsApp’ın büyük grup görüşmelerini kolaylaştırma çabasıdır. Topluluklar 2 milyardan fazla kullanıcı tabanı için. şirket başlattı Topluluklar geçen yıl kulüplerin, okulların ve konut komplekslerinin tüm tartışmalar için tek bir yere sahip olmasına yardımcı olmak için. Kanallar sayesinde, WhatsApp muhtemelen kuruluşlar ve yetkililerin kullanıcılara güncellemeler ve uyarılar yayınlaması için tercih edilen bir platform haline gelmek istiyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın