Wefox, kârlılığı hedeflediği için 4,5 milyar dolarlık değerlemeyle yeni finansman sağlıyor

WefoxAlman sigorta teknolojisi girişimi, mevcut yatırımcılardan yeni bir finansman turunu tamamladı. Şirket 55 milyon doları güvence altına almayı başardığı için fon miktarı kimseyi etkilemeyecek. Bu, uygulamanın bir uzantısı olarak düşünülebilir. 400 milyon dolarlık D Serisi turu Wefox, 4,5 milyar dolarlık aynı değerlemeyi korumayı başardı.

Wefox’un hala 4,5 milyar dolar değerinde olması ilginç bir bilgi. Birçok girişim, finansman turlarını artırmak için mücadele ediyor veya değerlemelerini düşürmek zorunda kalıyor. Bu geleneksel sermaye yatırımına ek olarak, Wefox ayrıca JP Morgan ve Barclays’ten 55 milyon $’lık bir döner kredi tesisi sağladı.

Wefox’un sigorta ürünlerini şirket içi ve şirket dışı sigorta brokerleri aracılığıyla sattığını hatırlatmak isteriz. Alman rakibinin aksine Güvende ol, doğrudan tüketiciye dağıtım stratejisine dayanmaz. Wefox’un şu anda 4.000 dağıtım ortağı olduğu için bu model son derece iyi ölçeklendi.

Daha yakın bir zamanda Wefox kendi sigorta şirketi olan Wefox Insurance’ı başlattı. Bu sayede şirket, üçüncü taraf sigorta şirketlerine güvenmeden kendi sigorta ürünlerini tasarlayabilir ve satabilir.

Şirketin mevcut stratejisini tartışmak için şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Julian Teicke (yukarıda resmedilmiştir) ile görüştüm. Wefox’un en önemli gelir kaynağı dağıtım işi olmaya devam ediyor. Teicke, “Dağıtım tarafında zaten kârlıyız” dedi.

“Çalıştığımız 300 civarında sigorta şirketimiz var. P&C’deki tüm büyük sigorta şirketleri [property and casualty], hayat ve sağlık. O zaman kendi sigortacımız var. Gelirin büyük kısmı dağıtım işimizden geliyor. Platformdaki sigorta primlerinin toplam hacmine bakarsanız, yaklaşık 2 milyar Euro’dur. Bunun geçen yılki 200 milyon avroluk kısmı kendi sigortamız, geri kalanı ise üçüncü şahıs sigortasıydı” diye ekledi.

Kredi tesisine gelince, Julian Teicke bana bunun örneğin satın almalar için kullanılabileceğini söyledi. Wefox şu anda altı Avrupa pazarında (Almanya, İsviçre, Avusturya, İtalya, Polonya ve Hollanda) faaliyet göstermektedir. Gelecek vaat eden bir sigorta dağıtım işini satın alarak, entegre ederek ve geliştirerek Fransa, İspanya veya Birleşik Krallık gibi yeni pazarlara açılmayı planlıyor.

Dağıtıma yeniden odaklanma

“18 ay önce dünyanın değiştiğini gördük. Daha sonra mali disiplinle ilgili olarak şu anda meyvesini veren birçok karar aldık. İlk çeyrekte gelirimizi ve marjlarımızı ikiye katlamayı başardık,” dedi Teicke. Q1 2023 ile Q1 2022’yi karşılaştırıyor.

Bu nedenle, Wefox’un birinci taraf sigorta işi, dağıtım işine kıyasla önceliğini azaltmıştır. “Esas olarak gelir tablosunu büyütmeye odaklandık [of Wefox Insurance] – ve bunu durdurduk, ”dedi Teicke. Şirket artık çok iyi bildiği pazarlara odaklanıyor. Dağıtım tarafında, şirket şu anda tekliflerine sigorta ürünlerini dahil edebilmeleri için bir yakın ilgi alanı ortakları ağı geliştiriyor.

“Bir araba satın aldığınızda, üstüne bir de araba sigortası yaptırırsınız. Bir e-bisiklet satın aldığınızda, üstüne bir e-bisiklet sigortası da alırsınız. Bu bizim aracılık işimize çok benziyor. Bizim için müşteri edinme maliyetlerini azaltıyor,” dedi Teicke.

Wefox Sigorta’da devam eden yatırım, şirketin bir sonraki ürünü için faydalı olmaya devam edecek. Gelecek yıl şirket, diğer sigorta şirketlerinin sigorta ürünleri oluşturabilmesi, performansı gerçek zamanlı olarak yönetebilmesi ve API’leri kullanarak talepleri ele alabilmesi için teknoloji yığınını piyasaya sürmeyi planlıyor. Esasen Wefox, bu platform oyunuyla sigortanın Amazon Web Hizmetleri olmak istiyor.

Julian Teicke’ye Wefox’un bu nihai hedefi göz önünde bulundurarak bir sigorta taşıyıcısı olup olmadığını sordum. “Plan hiç de bu değildi. Başladığımızda hiçbir fikrimiz yoktu. Sadece günden güne ve adım adım aldık. Sigorta çok zor bir sektör ve çok yavaş ilerliyor. Ölçekte gerçekten bir fark yaratmak çok yavaş. Sigorta şirketlerine baktığınızda, halihazırda sahip oldukları işlerin %99’u, yani %1’i temelde uğruna savaşmaları gereken şeylerdir” dedi.

“Değişmek için aciliyet yok. İşte bu yüzden sigortacılıkta yeni bir yıkıcı oyuncu inşa etmek kolay değil. Ve dağıtımın nasıl çalıştığını, sigortanın nasıl çalıştığını anlamamız gerektiğini hissettim. Her sigortacının dijitalleşmesi gerekecek. Sigorta şirketleri için dijital altyapı şirketi olacak” dedi.

Kısacası Wefox, mümkün olan en kısa sürede tüm alanlarda (dağıtım ve sigorta) karlılığa ulaşmak için mevcut faaliyetlerini modernize ediyor. Aynı zamanda, zamanla en önemli iş haline geleceği umuduyla bu yeni platform işini araştırıyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın