Wavelength, grup sohbetini daha az berbat hale getirmeye çalışan yeni bir uygulamadır.

rent a car 34

Grup sohbetleri için WhatsApp, Telegram, iMessage ve hatta Instagram kullanan milyarlarca insan var. Bu platformlar, “kişisel sohbetler” için, özellikle de bireysel sohbetler için ideal olarak tasarlanmıştır. adlı yeni bir uygulama dalga boyu grup sohbetini ön plana çıkararak bu anlatıyı değiştirmek istiyor.

Uygulamanın yapımcıları tarafından inşa edilmiştir telepat2020’de çıkış yapan bir sosyal ağ. Ancak geçen yıl kapatıldığı için hiçbir zaman tam anlamıyla başarılı olamadı.

Temelde, şu anda iOS ve Mac’te herkesin kullanımına sunulan Wavelength, farklı konuşmalar için ileti dizileri oluşturarak geleneksel grupların karmaşasını çözmek istiyor. Tipik bir WhatsApp veya Telegram grubunda sohbet tek boyutludur. Tüm katılımcılar dev bir nehre mesaj gönderiyor. Böylece insanlar aynı anda spor, politika ve filmler hakkında konuşabilirler. Kullanıcı, bu konuların her birinin içeriğini ve hangi mesajın hangi konuya ait olduğunu bulma konusunda kendi başınadır.

Wavelength’in iş parçacıklarına vurgu yapmasının nedeni budur. Uygulamada bir grubu ilk başlattığınızda, grupta yalnızca iki kişi olsa bile, bir mesaj yazdığınızda ilk ileti dizisini de başlatmış olursunuz. Bundan sonra, diğer kullanıcılar bu konuya yanıt verebilir veya yeni bir tane oluşturabilir.

Varsayılan olarak, kaydolduktan sonra zaten uygulamayı kullanan kişilerle (bunlar otomatik olarak oluşturulan bire bir gruplardır) “gruplar” ve GPT 3.5 destekli bir bot göreceksiniz – daha sonra buna değineceğiz. Herkese açık bir bağlantı aracılığıyla bir gruba katılabilir veya bir arkadaşınız sizi bir gruba ekleyebilir.

Görsel Kaynakları: dalga boyu

Kullanıcılar, uygulamayı indirip bir telefon numarasıyla kaydolarak kolayca başlayabilir. Ancak, uygulamayı kullanan birkaç kişi yoksa veya bazı gruplara davet almadıysanız, başlamak zor olabilir. Grup keşifleri için net bir mekanizma yoktur. Twitter veya Reddit’te gruplar aramanız veya tanıdığınız insanlardan size bir davet göndermelerini veya platformda size katılmalarını istemeniz gerekebilir.

Grupların ve konuşmaların listeleri, yeni bir mesaj olduğunda grubun veya ileti dizisinin yanında mavi bir nokta bulunan bir e-posta gelen kutusu gibi görünür. Bir gruba girerken, her konuya gönderilen en son mesajın önizlemesini görürsünüz (tıpkı bir e-posta gelen kutusu gibi). Bu tasarım felsefesi şu anda John Gruber tarafından önerildi. bir danışman uygulamanın arkasındaki şirkete. Bundan önce Dalga Boyu, iş parçacıkları için önizleme kartlarını göstermek için kullanılıyordu.

Wavelength’in arkasındaki hikaye

Wavelength’in çekirdek ekibi – CEO Richard Henry, CTO Riley Patterson ve Başkan Marc Bodnick – bir grup sohbetinde benimle konuştular ve uygulamayı geliştirme fikrini nasıl bulduklarını açıkladılar. Telepath’in büyümediğini ve dünyanın özel sohbetlere geçtiğini söylediler. Böylece Ağustos 2022’de sosyal uygulamayı kapattılar ve Wavelength üzerinde çalışmaya başladılar.

Wavelength sohbetinde bir ileti dizisi Görsel Kaynakları: dalga boyu

“Telepath üzerinde ilk çalışmaya başladığımız zamana kadar giden zincirli özel sohbet fikrini düşünüyordum. İlk Telepath prototipini sadece Marc ve ben kullanırken, onu her türlü konuşma için kullandık – ürüne isim vermek, ilk mühendisimizi işe almak, akşam yemeği hakkında sohbet etmek vb. mesajlaşma uygulaması,” dedi Henry.

“Telepath’te yalnızca özel gruplar oluşturmayı bir özellik olarak düşündük, ancak özel sohbetin güçlü uçtan uca şifrelemeye ihtiyaç duyduğunu ve mesajların bulut yerine cihazda depolandığını güçlü bir şekilde hissettik. Dolayısıyla Wavelength’in tamamen yeni bir ürün olması gerekiyordu.”

Ekip, bugünkü grup sohbetinde aynı anda yalnızca bir şey hakkında konuşabileceğinizi söyledi. İnsanların her konuşma hakkında bildirim almak istemedikleri için genellikle grup sohbetlerini sessize aldıkları belirtildi. Ancak, ya her şeyin sesini kapattığınız ya da hiçbir şeyin sesini kapatmadığınız için ilginç konuşmaları kaçırabilirsiniz. Geliştiriciler, iş parçacığı kullanmanın bariz çözüm olduğunu söylediler.

Girişim, geçen yaz ürünün kapalı beta sürümünü yayınladı ve Mart ayında daha geniş bir kitleye açtı.

Mahremiyet

Wavelength için gizlilik de önemli bir özelliktir. Uygulama, gelişmiş güvenlik için çift mandallı uçtan uca şifrelemeyi destekler. Kullanıcıların uygulamaya bir telefon numarası ile kaydolması gerekir, ancak uygulama bunu kimseyle paylaşmaz. Bir gruba katıldığınızda bile görebileceğiniz tek şey diğer üyelerin iletişim bilgileri değil adlarıdır.

Wavelength, tüm sohbetler için uçtan uca şifrelemeye sahiptir Görsel Kaynakları: dalga boyu

Grup sohbetini kolaylaştıran diğer uygulamalar söz konusu olduğunda, Telegram telefon numaranızı gizlemenize ve yalnızca adınızı veya kullanıcı adınızı görüntülemenize olanak tanır. Ancak, Telegram’ın grup sohbetleri için uçtan uca şifrelemeye sahip olmadığını unutmamak önemlidir.

Dalga boyu ayrıca geçmiş mesajlar için şifreleme de yaptı. Gruba yeni bir üye katıldığında, uygulama yeniden şifreler ve son mesaj geçmişini güvenli bir şekilde paylaşır, böylece onları yakalayabilirler. Bu, yalnızca bir gruba katıldıktan sonra mesajları göreceğiniz WhatsApp’tan farklıdır.

Yapay zekayı entegre etme

Wavelength’te öne çıkan şeylerden biri, GPT-3.5 destekli bir bot ile entegrasyonudur. Bot ile farklı türde şeyler hakkında sohbet edebilirsiniz. Ancak, bir grup konuşmasında soru sormak için botu da arayabilirsiniz.

Bu birkaç yönden yardımcı olur. AI sohbet robotlarının yenilik faktörü var. Bu özellikle, yalnızca yapay zeka destekli bir botu denemek için ayrı bir uygulama indirmeniz veya OpenAI’de bir hesap oluşturmanız gerekmez. Ayrıca, bir yapay zeka botu, arkadaşlarınızla bir grupta farklı bir şekilde faydalı olabilir. Örneğin, bir akşam yemeği için tarifler veya hafta sonu izlenecek bir film gibi öneriler isteyebilirsiniz.

dalga boyu AI

Görsel Kaynakları: dalga boyu

Wavelength ekibi, başlangıçta bir arkadaş ve yapay zeka uygulaması yapmayı planlamadıklarını söyledi. Ancak uygulamadaki iş parçacığı sistemi göz önüne alındığında, AI mükemmel bir arkadaş olabilir. Unutmayın, AI yalnızca gönderdiği mesajları bildiği için tüm sohbeti sizin için özetleyemez. Bunun nedeni, uygulamanın gizlilik odaklı tasarımıdır, çünkü Wavelength konuşmanızı GPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI ile paylaşmaz.

Geliştiriciler, grup mesajlarıyla başa çıkmak için benzersiz bir yol bulsa da, geliştiriciler için bazı zorluklar var. Yukarıda belirttiğimiz gibi, grup keşfi şu anda büyük bir sürtüşme noktası. Arkadaşlarınız muhtemelen WhatsApp veya iMessage’ı bırakıp Wavelength’e geçmeyecek. Ayrıca, bir grup uygulaması, yalnızca tüm arkadaş grubunuz uygulamayı kullanıyorsa kullanışlıdır.

Uygulama özel, yalnızca davetli gruplar için tasarlanmış olsa da, Wavelength aynı zamanda yarı açık büyük grupları da kolaylaştırabilir. Wavelength ekibi şu gruptan bahsetti: titreme Örnek olarak binlerce üyesi olan podcast aboneleri — Dithering, Gruber ve Ben Thompson’ın bir programıdır. Şu anda gruplarda 10.000 üye sınırı var. Telegram 200.000 üye grup sohbeti sunarken, Wavelegth’in sınırları hala önemli.

Ayrıca, birkaç yeni konu oluşturulduysa eski konuları aramaya çalışırken bazen zorlaştıran başlık arama özelliği de yoktur. Bu özellik, aynı konudaki mevcut bir ileti dizisini aramak için de kullanılabilir.

Felsefi olarak Wavelength, Twitter, Reddit, WhatsApp, Telegram, Discord ve eski güzel bir tartışma forumu arasında yer alır – bunların tümü bir topluluk veya ilgi grubu için bir sohbeti kolaylaştırmaya çalışır. Bir grubun birbiriyle sohbet etmesine izin verir ve sohbeti konulara ayırır.

Karşılaştırıldığında, WhatsApp ve Telegram’ın doğrusal bir sohbet mekanizması vardır – ancak Telegram bir mesaja yorum yapılmasına/yazışma dizisine izin verir. Bir Discord sunucusunda genellikle farklı konular veya konular için kanallar bulunur, ancak bu çok sık değişmeyen katı bir yapıdır. Twitter kullanıcıları, varsayılan olarak yalnızca tek bir yayın alır ve ek listeler oluşturabilir, ancak bunlar nadiren paylaşılır. Reddit, her alt dizin için yapılandırılmış bir gönderi beslemesine ve her gönderinin altında bir konuşma dizisine sahiptir.

“Gevşek ileti dizileri beni deli ediyor – sohbet genellikle kanalda başlar, sonra biri onu bir ileti dizisine çevirir ve ardından görüşmenin ilk bölümünü kaybedersiniz. Bu yüzden, gerçekten sezgisel bir iş parçacığı oluşturmayı, mahvetmeyeceğiniz bir yerde oluşturmak istedik,” dedi Henry.

Dalga boyu, ömrünün ilk aşamasındadır. WhatsApp veya Telegram beğenileriyle özellik eşliğine sahip değil. Örneğin, tepkileri, GIF’leri veya grup çağrılarını desteklemez. Ancak ekip bunlardan bazılarını getirmek için çalışıyor. Şu anda, grup başına yalnızca bir yönetici olabilir; bu, sınırlı sayıda üyesi olan bir grup için uygundur ancak daha büyük gruplar için sınırlayıcı olabilir.

Şirket şu anda birkaç şey üzerinde çalışıyor: Bunlardan biri, gruplar için çoklu yönetici, ileti dizisini sabitleme ve grup kurallarını tanımlama yeteneği gibi moderatör araçları. Ayrıca, ekip, hangi cihazı kullanırlarsa kullansınlar, birden fazla kişinin arkadaşlarıyla grup oluşturmak istediğini söylediği için, bir Android sürümü de üzerinde çalışılıyor.

Wavelength ekibi, tonlarca AI özelliği içeren bir yol haritasına da sahip olduğunu ekledi ancak herhangi bir ayrıntı vermedi.

İş modeline gelince, şirket Wavelegth’i bireysel kullanıcılar için ücretsiz tutmak istediğini söyledi. “Asla reklam yapmayacağız – mahremiyet için korkunç olmalarına ek olarak, bir mesajlaşma uygulamasında zaten iyi çalışmıyorlar” dedi. Para kazanmak için Wavelength, kuruluşlar için Slack gibi bir şeye alternatif olacak bir Wavelength ile birlikte daha fazla özellik içeren profesyonel bir sürüm sunmayı planlıyor. Ancak ekip, Saleforce’un sahip olduğu araçla rekabet edebilmeleri için kat etmeleri gereken uzun bir yol olduğunu kabul ediyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın