Vodafone ve Three, İngiltere’de 19 milyar dolarlık bir anlaşmada birleşmeyi planlıyor (düzenleyiciler onaylarsa)

Avrupa ve Birleşik Krallık’taki mobil pazar – bir zamanlar rekabet için olgun bir zemin olacak şekilde düzenlenmiş – uzun vadeli bir konsolidasyon rotasında ve bu hikayenin son bölümü bugün resmiyet kazandı. Vodafone Grubu ve Hutchison Grubu, bir plan açıkladı Birleşik Krallık taşıyıcılarını, sırasıyla adını taşıyan Vodafone ve Three’yi birleştirmek için.

Şirketler, bu birleşmede “ödenecek nakit bir bedel” olmadığını ve her iki işletmenin de borçlarını içereceğini söylediler.

Birleşik işletme, bugünün kullanıcı sayıları kullanılarak hesaplansaydı, yaklaşık 28 milyon aboneye sahip olacaktı – Mayıs 2023 itibarıyla Vodafone’un yaklaşık 18 milyonu ve Three’nin 10 milyonun biraz üzerinde abonesi var – ve yaklaşık 15 milyar £ (bugün yaklaşık 19 milyar $) değerinde olacaktır. oranlar) ve %51’i Vodafone’a ve %49’u Hutchison’a ait olacaktır.

Şirketler, düzenleyici onaylara tabi olarak birleşmenin 2024 sonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini söylediler.

Bu göründüğü kadar sorunsuz olmayabilir. Önceki taşıyıcı birleşmelerinin tamamlanması yıllar ve yıllar aldı ve tarafların umdukları gibi sonuçlanmaları gerekmedi. 2015 yılındaHutchison, Telefonica’nın İngiltere’deki O2 adlı işletmesini 10.25 milyar sterline Three ile birleştirmek için satın almaya çalıştı.

Bu anlaşma, düzenleyiciler tarafından bozuldu, sonra temyiz edildi, ancak sonunda bir kez daha iptal edildi… bu yılın nisan ayı. Bu doğru, sekiz yıl sonra ve Three farklı bir kombinasyon peşinde koşsa da, hala farklı bir anlaşma için düzenleyici bürokrasiye karışmış durumda.

Vodafone ve Three arasındaki bu son anlaşma aylardır üzerinde çalışılıyor, yani o kadar uzun değil – kapalı kapılar ardında bile değil. Mart ayında Three UK CEO’su Robert Finnegan, şirketinin ağının “sürdürülemez” Vodafone ile birleşme olmadan. bir anlaşmaydı beklenen bu hafta açıklanacak.

Birleştirme, gerçekten de konu 5G ve ötesi için maliyetli bir ağ oluşturmak ve işletmek olduğunda her iki şirkete de çok daha büyük ölçek ekonomileri sağlayacaktır.

1990’larda ve 2000’lerin başında Vodafone, ülkenin en büyük mobil operatörüydü. Daha sonra bu konumunu O2 ve EE’ye kaptırdı (kendisi T-Mobile UK ve Orange UK’nin konsolidasyonundan oluştu). Three, 1990’ların sonunda 3G’nin gelişiyle çerçeveye giren, Birleşik Krallık pazarına her zaman geç giren biriydi. Bununla birlikte, bu taşıyıcıların tümü, sınırlı bir pazarla mücadele ediyor, bu nedenle, marjı düşük olan bir işte marjları iyileştirmek için konsolidasyona dönüş.

Aynı zamanda taşıyıcılar, teknoloji şirketleri ve medya devleri arasında gerilimin devam ettiği bir zamanda geliyor. Tüketiciler bugünlerde büyük miktarda içeriği tüketmek için akıllı telefonları ve mobil ağları kullanıyor, ancak taşıyıcılar birçok yönden bu ilişkinin en kazançlı kısmından ayrıştırıldı – müşteriye sahip olmak ve bu medya hizmetleri için ödemelerde kesinti yapmak. Bu nedenle, bu hizmetin maliyetini kimin karşılaması gerektiği ve taşıyıcıların bundan önemli bir gelir kesintisi alıp almadığı konusunda pek çok soru ve anlaşmazlık var.

“Bugünün duyurusu, CK Hutchison ve Birleşik Krallık için önemli bir dönüm noktasıdır. CK Hutchison grup eşbaşkanı Canning Fok yaptığı açıklamada, üç Birleşik Krallık ve Vodafone Birleşik Krallık’ın şu anda kendi sermaye maliyetlerini karşılamak için gerekli ölçeğe sahip olmadıklarını söyledi. “Bu, Three UK’nin yatırım yapma ve rekabet etme yeteneği için uzun zamandır bir zorluk olmuştur. Birlikte, Birleşik Krallık için sınıfının en iyisi bir 5G ağı sunmak için gereken ölçeğe sahip olacağız, müşterilerimiz için mobil hizmetleri dönüştüreceğiz ve Birleşik Krallık’ın dört bir yanındaki işletmeler için yeni fırsatlar açacağız. Bu, CK Hutchison ve hissedarları için önemli bir değerin kilidini açacak, maddi sinerjiler gerçekleştirecek, net finansal borçluluğu azaltacak ve finansal profilini daha da güçlendirecek.”

Şirketler, “İşlem’in önemli verimliliklerle sonuçlanması bekleniyor. Bunların, tamamlanmasından sonraki beşinci tam yılda 700 milyon sterlinin üzerinde yıllık maliyet ve sermaye harcaması sinerjisi olması ve 7 milyar sterlinin üzerinde zımni NPV’ye ulaşması bekleniyor.”

Şirketler, 5G’ye odaklanarak önümüzdeki on yılda Birleşik Krallık’ta daha fazla ağ oluşturmak için 11 milyar sterlin taahhüt edeceklerini söylediler. Ayrıca sabit genişbant erişim için fiber ağını 2030 yılına kadar hanelerin %82’sini kapsayacak şekilde genişletecektir.

“Birleşme müşteriler için harika, ülke için harika ve rekabet için harika. Vodafone Grubu İcra Kurulu Başkanı Margherita Della Valle yaptığı açıklamada, sınıfının en iyisi – aslında Avrupa’nın en iyisi – 5G ağını yaratacağı ve müşterilere üstün bir deneyim sunacağı için dönüştürücü. “Bir ülke olarak Birleşik Krallık, büyümeyi, istihdamı ve yeniliği destekleyen, 11 milyar sterlinlik net bir ağ yatırım planıyla sürdürülebilir, son derece rekabetçi üçüncü ölçekli bir operatörün oluşturulmasından faydalanacaktır. Vodafone için bu işlem, kendi iç pazarımızda ezber bozan bir işlemdir. Bu, Birleşik Krallık’a ve geleceğin teknolojisinin merkezi olma emellerine yönelik bir güvenoyu.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın