Uzaktan sürüş girişimi Phantom Auto’nun yeni finansman ve müşteriler bulduğu yer

COVID salgını zaten sıkışan bir nakliye ve lojistik endüstrisi üzerinde baskı oluşturmadan önce, Phantom Auto’nun uzaktan sürüş sistemleri, gerekli değil, ilginç bir teknoloji parçası olarak görülüyordu.

Kurucu ortak Elliot Katz, TechCrunch’a “Sahip olmak, sahip olmak zorunda olmaktan çıktı” dedi ve şirketlerin uzaktan sürüş teknolojisini forkliftlere uygulamaya özellikle istekli olduğunu ekledi. Katz, 2020’den beri forkliftlerin sisteminin “en sıcak” uygulaması olduğunu da sözlerine ekledi.

Katz, teknolojiye olan talebin yalnızca forkliftlerde artmadığını, tersane kamyonları da dahil olmak üzere diğer lojistik ve taşımacılıkla ilgili alanlara da yayıldığını iddia ediyor. Şimdi Phantom Auto yakıt aldı ve özel sermaye şirketi InfraBridge’den 25 milyon dolarlık yeni bir enjeksiyonun yanı sıra 700 yard kamyonluk bir filoya sahip büyük bir demiryolu terminali operatörü olan ConGlobal ile derinleşen bir müşteri ilişkisi ile bu talebi karşılamaya hazır.

Tanıdık kaynaklara göre girişimin ön finansman değeri 500 milyon dolar. Phantom Auto bugüne kadar 95 milyon dolar topladı.

2017’de kurulan ve bugün 120 kişiyi istihdam eden Phantom Auto, bazen binlerce kilometre uzakta bulunan uzaktaki bir sürücünün gerektiğinde otonom bir aracın kontrolünü ele geçirmesine olanak tanıyan bir teleoperasyon platformu geliştirdi. Halka açık hücresel ağları kullanan platform, bir kazayı önleme umuduyla bir anda devreye girecek şekilde tasarlanmadı. Bunun yerine, zor bir senaryoyla karşılaşıp kafası karıştığında veya hatta bir kazaya karıştığında aracın kontrolünü ele geçirmek için bir güvenlik yedeği olarak kullanılır.

Başlangıçta şirket, teknolojiyi robotaks ve sürücüsüz kamyonlar gibi halka açık yollardaki otonom araçlara uygulamaya odaklandı. Ancak şirketin yönetici ekibi, teknolojisine rağmen sürücüsüz araçların halka açık yollarda büyük ölçekli ticari dağıtımlarının onlarca yıl uzakta olduğunu çabucak fark etti.

2019 yılına gelindiğinde şirket, araçtan bağımsız teknolojisinin yaygın olarak kullanılma vaadinin en fazla olduğu sektörlere yönelmişti. üzerine indi tersane kamyonları, forkliftler ve kaldırım teslim botları. Bu araçların tümü düşük hızda çalışır ve teslimat botları dışında kapalı ortamlarda bulunur. Bugün, şirketin Kenco ile de dahil olmak üzere 17 müşteri ticari sözleşmesi bulunmaktadır.

InfraBridge’in sahibi olduğu ConGlobal, demiryolu terminali operatörünün startup tarafından geliştirilen bir eğitim ürününü kullanmaya başladığı 2020 yılında Phantom Auto ile çalışmaya başladı. ConGlobal ve sektördeki diğer şirketler, sürekli ciro ile boğuşuyor ve Phantom Auto’nun uzaktan sürücü eğitimi ürünü, şirketin yeni işe alınan büyük gruplara, pandemi sırasında bir gereklilik olan sosyal mesafeyi korurken kamyonları nasıl kullanacaklarını öğretmesine olanak sağladı.

ConGlobal o zamandan beri bu müşteri ilişkisini genişletti ve Phantom Auto’nun teknolojisini doğrudan tersane kamyonu operasyonlarına uygulamaya yeni başlıyor. Sistem, üretici Terberg’in tedarik ettiği telli sürüş sistemine sahip kamyonlar gerektirir. Phantom Auto’nun ConGlobal ile tersane kamyonu programı, Terberg bu telsiz kamyonları teslim ettikçe genişleyecektir.

Ve Phantom Auto ile olan bu ilişki muhtemelen daha da yakınlaşacaktır. InfraBridge’in 25 milyon dolarlık yatırım anlaşmasının bir parçası olarak ConGlobal CEO’su Brant Ring, Phantom Auto yönetim kuruluna katılacak.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın