Üretken yapay zeka, kurumsal yazılımı dönüştürebilir

İşaretle ve tıkla’dan bu yana potansiyel olarak en büyük değişim

Üzerinde son birkaç ay, özellikle OpenAI ve ChatGPT, soruları cevaplayabilen ve kod veya resimler oluşturabilen büyük bir dil modeli üzerine inşa edilmiş bir kullanıcı arayüzü ile nelerin mümkün olduğunu gösterdi. Bu tek başına dikkate değer olsa da, AI ile bir tür konuşma yaparak yan ürünle etkileşime girebilir ve yan ürünü ayarlayabiliriz. Gerçekten harika, ancak bunu günlük olarak kullandığınız kurumsal uygulamalara uygulayarak bunun ne kadar dönüştürücü olabileceğini bir düşünün.

Mevcut uygulamalarınızın üzerine bir arayüz oluşturabilseydiniz, böylece işaret edip tıklamak yerine, bilgisayardan sizin için bir görevi yapmasını isteseydiniz ve o, uygulamaların temel modeline veya şirketinizin modeline göre bunu yapsaydı. dahili dil modeli.

Bu, bilgi işlemde ileriye doğru büyük bir adım olurdu. Şimdiye kadarki en büyük sıçrama, 1984’te, Apple’ın komut satırı yaklaşımından yavaş bir kaymaya başlayan ve sonunda 90’ların başında Windows 3.1 ve daha sonra Windows 95’in piyasaya sürülmesiyle ana akım haline gelen grafik kullanıcı arabirimini tanıtmasıyla gerçekleşti.

Siri ve Alexa gibi sesli arabirimler gibi başka UX denemelerimiz de oldu ve bunlar tüketici tarafında bazı değişiklikler getirse de, bunlar bizim için iş üreten bir bilgisayarla tam olarak aynı şey değil. Sadece bazı cevaplar bulmak ve bazı durumlarda basit komutları yürütmek.

Çalışma şeklimizi kesinlikle değiştirmedi ve bu, yeni bir bilgi işlem yaklaşımının gerçekten dönüştürücü olup olmadığının gerçek ölçüsü. Sistemlere ne yapmaları gerektiği konusunda açıkça rehberlik etmek yerine basitçe “Yeni bir çalışanı işe almama yardım et” veya “Aylık bir P&L beyanı oluştur” gibi bir eylem yazabilseydiniz, bu, UX tasarımında ileriye doğru temel bir adım olurdu.

Üretken yapay zekanın yapma potansiyeli budur, ancak diğer her şey gibi, bu yeni arayüzleri zarif bir şekilde tasarlamak için biraz yaratıcılık gerektirecektir, bu nedenle eski tıkla ve tıkla arayüzünüze cıvatalanmış gibi hissetmeyecektir. . Ayrıca muhtemelen gerektirecek daha odaklı büyük dil modelleri.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın