Twitter’ı suçlayan eski yöneticisi Amerika Senatosu’nda ifade verecek

Twitter’ı suçlayan eski yöneticisi Amerika Senatosu’nda ifade verecekTwitter’ın eski güvenlik şefi, Amerika Senatosu’nda şirketin emniyet uygulamaları hakkında anlatım verecek. Peiter “Mudge” Zatko bir süre ilkin şirket hakkında ABD Adalet Bakanlığı, ABD Borsa ve Menkul Kıymetler Komisyonu ve Federal Ticaret Komisyonu nezdinde şikayette bulunmuştu. Zatko, 13 Eylül’de ABD Senatosu Hukuk Komisyonu’nun karşısına çıkacak.

Komisyondan başkan Dick Durbin’in imzasıyla meydana getirilen açıklamada şu ifadeler yer ediniyor: “Bay Zatko’nun Twitter’daki geniş ölçekli emniyet sorunları ve yabancı bir devletin müdahalesine ilişkin açıklamaları ciddi endişeler doğurdu. Eğer bu iddialar doğruysa, sosyal ağın dünya genelindeki kullanıcıları için tehlikeli veri gizliliği ve güvenliği riskleri söz mevzusudur.”

Zatko, açıklamalarının üzerinden bigün geçtikten sonrasında ABD Senatosu tarafından ifadeye çağırıldı. Eski şirketinin emniyet mevzusunda büyük ihmalleri bulunduğunu belirten Zatko, oldukça sayıda soruna dikkat çekmişti. Mikro blog servisinin yabancı devletlerle olan ilişkilerinin Amerika’nin ulusal güvenliği için tehdit olabileceği iddiası ise açıklamaların en çarpıcı bölümü olarak öne çıkmıştı.

Twitter’dan daha önce meydana getirilen açıklamada, Zatko’nun iddialarının “tutarsızlıklarla dolu” olduğu belirtilmişti. Mikro blog servisinin CEO’su Parag Agrawal’in de çalışanlara Zatko’nun “kifayetsiz liderliği ve fena performansı” sebebiyle kovulduğunu dediği iddia ediliyor. Ancak firma şimdiye kadar öne sürülen iddiaları detaylı biçimde yanıtlamış değil.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın