Türkiye’ye uluslararası direkt yatırım ilk yarıda yüzde 21 arttı: En fazla yatırım bu 3 ülkeden

Türkiye’ye uluslararası direkt yatırım ilk yarıda yüzde 21 arttı: En fazla yatırım bu 3 ülkeden2022 yılının ilk 6 ayında Türkiye’ye gelen UDY tutarı, bir önceki senenin aynı dönemine gore yüzde 21’lik artış göstererek 5,452 milyar dolar seviyesine ulaşırken, bu zamanda Türkiye’ye en fazla yatırım meydana getiren ilk üç ülke sırasıyla Hollanda, İsviçre ve Almanya oldu.

Türkiye’ye gelen Uluslararası Doğrudan Yatırımlar (UDY) yılın ilk yarısında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artışla 5,5 milyar dolara ulaştı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından meydana getirilen yazılı açıklamaya göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2022 yılı haziran ayına ilişkin UDY tutarını deklare etti. Buna gore, 2022 yılının ilk 6 ayında Türkiye’ye gelen UDY tutarı, bir önceki yılın aynı dönemine nazaran yüzde 21’lik artış göstererek 5,452 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Son 12 aylık dönemde toplam UDY girişi 14,77 milyar dolara ulaşırken, 2021 yılı toplamında bu miktar 14 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

En fazla yatırımı Hollanda yaptı

2022 yılı ilk 6 aylık UDY verilerine bakılırsa bu dönemde Türkiye’ye en çok yatırım icra eden ülke 590 milyon dolar ile Hollanda oldu.

Verilere göre İsviçre 513 milyon dolarlık yatırımla ikinci, Almanya 211 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Sektörel kırılıma bakıldığında 2022 yılı ilk 6 ayında imalat sanayi ve toptan/perakende ticaret yüzde 31’er hisse ile en fazla UDY çeken sektörler olurken, malumat ve yazışma teknolojileri de yüzde 11’lik hisse ile ikinci sırada yer aldı.

“Türkiye, küresel şirketlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor”

Açıklamada konuya ait değerlendirmesine yer verilen Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, “Türkiye, pandemi sonrası dönemde güçlü ve dayanıklı yatırım ortamı yardımıyla birçok değişik sektörde etkinlik yayınlayan küresel şirketlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Tedarik zincirindeki değişimlere hızlı adapte olmamız sayesinde yatırımcılarımız küresel ölçekte rekabet edebilen ürünler ve hizmetler ortaya koyabiliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye son 20 yılda yöresel bir AR-GE, üretim, lojistik ve yönetim merkezi oldu ve güncel yatırımlarla bu konumunu pekiştirmeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

“Teknoloji girişimleri 140 işlemde 1,4 milyar dolar yatırım aldı”
Dağlıoğlu, “Bir diğer mühim antet ise teknoloji girişimlerimizin aldığı yatırımlar. 2022 yılının ilk altı ayında Türkiye’deki tohum, erken ve ileri aşama teknoloji girişimleri 140 işlemde 1,4 milyar dolar yatırım aldı.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Güçlü, dayanıklı ve hızlı büyüyen ekonomisiyle Türkiye’nin, sürdürülebilir UDY çekmek için yatırımcı dostu politikalar ve geniş yetenek havuzunun yanı sıra Avrupa, Asya ve Afrika’nın kesiştiği noktada küresel pazarlara erişim sağladığını dile getiren Dağlıoğlu, “Yılın geri kalanında tedarik zincirinin güçlendirilmesi ekseninde ve teknoloji girişimlerinin finansmanı alanında yatırımların devam etmesini öngörüyoruz.” dedi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın