Türkiye’ye 97 ülkeden taziye mesajı

Türkiye’ye 97 ülkeden taziye mesajıTaksim İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıya Dünyanın dört bir yanından tepkiler gelmeye devam ediyor. Patlamanın ardından aralarında Rusya, Amerika, Ukrayna, Arjantin, Kazakistan, Fransa, Belarus, İran, Senegal, Nijerya, Somali, Sudan, Kuveyt, Katar, Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Lübnan, Irak, Hollanda, İsveç, İsrail’in de bulunduğu 97 ülkeden Türkiye’ye taziyeler iletildi. Türkiye için ayrıca 10 internasyonal kuruluştan da başsağlığı mesajı paylaşıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İstanbul’da meydana gelen patlamayla alakalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilmiş olduğu taziye mesajında, Türkiye ile teröre karşı işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

Kremlin’den meydana getirilen açıklamaya gore, Putin, mesajında, İstanbul’da olup biten dramatik terör saldırısı nedeniyle taziyelerini sundu.
Kurbanların aileleri ve yakınlarına da desteklerini vurgulayan Putin, “Yaralananlara da acele şifalar diliyoruz. Terörün her çeşidi ve yapısıyla mücadelede, Türk ortaklarımızla mümkün olduğu kadar yakın işbirliğine hazır olduğumuzu yine teyit ediyoruz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türk halkına ve patlamadan etkilenenlere başsağlığı dilediğini belirtirken NATO’nun müttefiki Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu bildirdi.

Zelenski ve Macron’dan Türkçe Tweet

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Twitter’dan Türkçe olarak paylaştığı mesajında, İstanbul’un merkezinde insanların hayatını kaybetmesi ve yaralanmasına neden olan patlamadan ötürü derin keder duyduğunu söyledi Zelenski, “Ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar temenni ediyorum. Dost Türk halkının acısı bizim acımızdır” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise “Milletimiz için fazlaca anlamlı olan bu günde, tam da 13 Kasım 2015 tarihinde hayatını kaybedenleri anarken, Türk halkı kalbinden, İstanbul’dan, saldırıya uğradı. Türk insanına mesajımız: Acınızı paylaşıyoruz. Başımız sağ olsun. Terörle mücadelede yanınızdayız” ifadelerini kullandı.
Hollanda Başbakanı Mark Rutte de Türkiye için taziye paylaşan isimler içinde. Rutte Twitter’dan yayımladığı mesajında, İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlama haberinin kendilerini derinden sarstığını ve üzdüğünü söylemiş oldu. Ölenlerin ailelerine taziye dileklerini de anlatım eden Rutte yaralılar için de şifa dileğinde bulundu.
İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da Twitter hesabından “İstanbul’da masum sivilleri hedef alan alçak bombalama haberiyle sarsıldım. İsrail halkı adına Türk dostlarımıza ve kurbanların ailelerine en derin taziyelerimi iletiyorum. Tüm dünya teröre karşı ortaklaşa ve kararlı bir duruş sergilemelidir” paylaşımında bulundu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın