‘Toza iç’: Startup, kil alternatifini plastik kaplara parçala diyor

Tek kullanımlık plastik ve kağıt bardaklar, çevresel karışıklık. GaeaStarBerlin ve San Francisco merkezli bir girişim, sadece kil, su, tuz ve kumla daha iyisini yapabileceğini düşünüyor.

GaeaStar, Almanya’da tek kullanımlık kil bardaklar ve kaseler üzerinde pilot uygulama yaptıktan sonra, ürünlerini ABD’de bir deneme yoluyla tanıtmaya hazırlanıyor. şevk (Kaliforniya kahve zinciri, Olumsuz the bant).

Başlangıç, tek kullanımlık kapları yapmak için onları “30 saniye veya daha kısa sürede” üreten özel bir 3D yazıcı geliştirdiğini söylüyor. Şirket, patent bekleyen olarak nitelendirdiği yazıcının fotoğraflarını paylaşmayı reddetti. Kil hakkında yeni bir şey yok ve bir açıklamada GaeaStar, “eski Hint kültüründen ilham aldığını” söyleyerek bunu kabul etti.

GaeaStar, Verve pilot programını ve ABD’deki gelecekteki işbirliklerini finanse etmek için Morningside ve Dart Labs gibi yatırımcılardan 6,5 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turunu bir araya getirdi.

Çevreci bir mercekten bakıldığında, ABD’nin tek kullanımlık bardak sorunu, tek kişilik araç sorunuyla bazı ortak yönler paylaşıyor. Her durumda, nispeten yeni, verimsiz bir davranış artık toplumda tamamen yerleşmiş görünüyor. İster buzlu latte’leri plastik kaplarda, ister insanları metal yumurtalarda taşımaktan bahsediyor olun, eğer insanlar farklı davransaydı, bu tür şeyleri taşımanın daha iyi yolları vardır. Ama insanlar değişecek mi ve bunu istiyorlar mı?

Bu aptalca bir düşünce deneyi, ancak nerede bozulduğuyla ilgili ilginç bir şey var: Bir ton arabayı toplu taşıma ile değiştirmek, gerçek bir iş gibi – geniş altyapı geliştirme ve nerede ve kaçımızın yaşadığını yeniden düşünme dahil. Öte yandan, tek kullanımlık bardakları öldürmek, insanların yeniden kullanılabilir kantinlerin etrafında dolaşmasını gerektirir. Bu geliyor. . . nispeten oldukça kolay.

Yine de değişim her ölçekte zordur ve bu nedenle alternatifler ararız. Tek kişilik araçları elektriklendiriyoruz ve görünüşte daha iyi tek kullanımlık bardaklar yapıyoruz, nasıl yaşadığımız hakkında gerçekten fazla bir değişiklik yapmadan verdiğimiz zararı hafifletmeye çalışıyoruz. Bazı insanlar dikkate almak bu tür tavizler A dikkati başka yöne çekmeancak tek kullanımlık bardaklar söz konusu olduğunda, GaeaStar’ın kurucusu Sanjeev Mankotia bu toplantıyı “neredeyseler” olarak adlandırıyor.

Mankotia, TechCrunch’a e-posta yoluyla “İnsanların sürekli hareket halinde olduğu ve artık yeniden kullanılabilir bir kupa taşımak yerine atılabilirliğe alıştığı Batı kültürünün bir gerçeği” dedi. “Geri dönüşümün işe yaramadığını biliyoruz ve gemilerimiz hiçbir suç işlemeden doğrudan çöp kutusuna gidebilir.” Mankotia “geri dönüşüm işe yaramıyor” derken, CEO nasıl çoğu plastik asla geri dönüştürülmez.

GaeaStar, kil kaplarının çevresel maliyetinin tam bir yaşam döngüsü analizi için ödeme yapmadı, ancak şirket 2023’te bunu yapmak için yeni fonlarını kullanmayı planladığını söylüyor. Mankotia, TechCrunch’a dahili analizinin ve tahminlerinin ” kağıt veya plastik yerleşik şirketlerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha az su ve enerji kullandığımızı gösteriyor.”

Gaestar'ın kurucusu ve CEO'su Sanjeev Mankotia

GaeaStar’ın kurucusu Sanjeev Mankotia. Görsel Kaynakları: Gaestar

GaeaStar ayrıca müşterilerinin yakınında kap baskı merkezleri kurmayı ve kili yerel olarak tedarik etmeyi hedefliyor. Bunu bir mikro fabrika modeli olarak adlandıran GaeaStar, Almanya’da e-bisiklet kullanan gemileri bile teslim ettiğini söyledi. Başlangıç, bir gün restoranlara “satış noktasında talep üzerine bardak basabilmeleri” için bir masa üstü yazıcı sunmayı hedefliyor.

Başlangıç, TechCrunch’a Verve logosu kazınmış bir numune kabı gönderdi ve beni onu istediğim kadar tekrar kullanmaya ve daha sonra parçalamaya ve hatta bir bitki için saksı olarak kullanmaya davet etti. GaeaStar’ın fincanı ince ve plastik kadar sağlam değil ama birden fazla kahveyi barındırabilecek kapasitede olduğunu gördüm. Ayrıca, ABD’de kullanılıp atılan bir kilin yeniliği, kullanımını biraz eğlenceli hale getiriyor.

Şirket, GaeaStar’ın en son bağış toplamasının daha önceki 1,7 milyon dolarlık bir ön tohumlama turunu takip ettiğini söyledi. Yeni turdaki diğer yatırımcıları arasında At Inc., Sand Hill Angels, VSC ve Climate Capital yer alıyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın