TEDWomen Sunar: Değişime öncülük eden kadınlar, Tamana Ayazi ve Kat Craig ile

Film yapımcısı Tamana Ayazi, TEDWomen Presents’ta konuşuyor. (Fotoğraf TED’in izniyle)

Hayatımızda bir değişmez varsa o da değişimdir.

ilk günü TEDKadınlar Sunar — önde gelen kadınlarla röportajlar, etkileşimli atölyeler, özel olarak seçilmiş film gösterimleri ve daha fazlasını içeren çevrimiçi bir festival — değişime ve beraberinde gelen zorluklara odaklanarak, film yapımcısı ile etkileyici bir sohbetle son buluyor. Tamana Ayaz ve insan hakları avukatı Kat Craig.

Büyük fikir: Afganistanlı kadınların dayanışmaya ve küresel desteğe her şeyden çok ihtiyacı var. Her şeye rağmen daha parlak bir gelecek için umut devam ediyor.

Nasıl? Tamana Ayazi’nin Afganistan’ın Mazar-ı-Sharif’te büyüdüğüne dair güzel anılarından biri de sokakta arkadaşlarıyla futbol oynamak; bir diğeri ise belgesel film yapımcılığı için bir programa katılmaktır. Her iki anı da Ayazi’nin bugün kim olduğunu, kamerasının merceğinin ardında neyi yakalamaya çalıştığını ve ülkesinin geleceğine dair umutlarını anlatıyor. 2021’de kadın milli futbol takımının Afganistan’dan tahliyesine yardım eden bir ekibin parçası olan Kat Craig’in röportaj yaptığı Ayazi, ilk uzun metrajlı belgeselinden bahsediyor onun ellerinde (16 Kasım’da Netflix’te prömiyer yapacak), Taliban’ın yeniden dirilişinden aylar önce Afganistan’ın en genç kadın belediye başkanının üzücü gerçekliğini anlatıyor. İster Taliban tarafından kontrol edilen uzun ıssız yol şeritlerinde, ister dağlık uçurumların tepesinde ya da kitap yığınlarının sıralandığı bir köy odasında yuvalanmış olsun, Ayazi, ülkeleri için savaşan Afgan halkının kalplerini ve seslerini yansıtıyor – inananlar ideolojik olarak karşı çıksalar bile, ele geçirilmesine yol açan pek çok yanlışı düzeltmede. (Filminin konuları arasında Musafer adlı bir Taliban komutanının bakış açısını aktarıyor.) “Hükümet çöktüğünde sadece hükümet değildi. Ayazi, umut ve hayallerle dolu insanlardı” diyor. “Gelecek gözümüzün önünde çöktü. En büyük hayalim Afganistan’a geri dönüp eskisi gibi yaşamak.” Ayazi, ülkesinin üzerine çöken mevcut gölgeyi ışığın bastırdığı, geride bırakmak zorunda kaldığı sevdiklerini bir kez daha kucaklayabileceği bir geleceğe uzanıyor. İlerleme yolunun kadınlardan geçtiğine inanıyor ve dünyanın her yerindeki tüm kadınlar için dayanışma çağrısı yapıyor. “Değişim yaratabilecek olan biziz” diyor.

Soru-Cevap: Röportajın ardından TEDWomen Presents izleyicileri, TEDWomen Yazı İşleri Direktörü’nün ev sahipliğinde canlı bir Soru-Cevap sırasında Ayazi’ye sorular sorma fırsatı buldu. Pat Mitchell. Ayazi, Afganistan’da Taliban tarafından uygulanan mevcut cinsiyet ayrımcılığı hakkında konuştu ve bilgiye giden yolların kadınlar için nasıl kısıtlandığına ve ayrıca yoksulluk ve eğitimsizlik nedeniyle zorla ve çocuk yaşta evliliğin dramatik artışına üzüldü. Temel insan haklarının bu şekilde ele alınması, ülke içinde ve dünyada cesur, dirençli ve kararlı kadınların dayanışma içinde protestolarını teşvik etti ve Ayazi, bu cesur çabaların olumlu bir şeye yol açacağına inanıyor ve hissediyor. Onun filminin olmasını umuyor onun ellerinde Afganistan’daki durum hakkında bir diyalog başlatacak, desteğe ihtiyacı olan sesleri yükseltecek, politikaları değiştirecek ve Taliban’a baskı yapacak.

Ancak doğal olarak Ayaz’ın derin endişeleri vardır. Çekimlerden bu yana çok şey değişti ve her şey daha ciddi hale geldi. Ülkede hala sevdikleri ve meslektaşları var. Ancak hala eve dönme mücadelesi veren kadın ve kızlarla konuşmak ona umut veriyor ve onu mevcut konumunda elinden gelenin çoğunu yapmaya devam etmeye itiyor. Ona göre gitmek, kalmak kadar zor çünkü tek bir günde her şeyi kaybedersiniz – evinizi, işinizi, kimliğinizi, geleceğin kesinliğini. “Bazen ağlıyorum,” diye itiraf ediyor. “Ama sonra şunu düşündüm: Tamana, eğer onlar bunu yapabiliyorsa, sen de bunu yapabilmelisin.”

Film yapımcısı Tamana Ayazi, TEDWomen Presents’ta insan hakları avukatı Kat Craig ile konuşuyor. (Fotoğraf TED’in izniyle)

TEDWomen Community bülten listesine katılın 11-13 Ekim 2023 tarihlerinde Atlanta, Georgia’da TEDWomen 2023 hakkında topluluktan güncellemeleri ve duyuruları ilk duyan siz olun.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın