TikTok üç ayda 113 milyondan fazla videoyu kaldırdı

TikTok üç ayda 113 milyondan fazla videoyu kaldırdıTikTok geçtiğimiz nisan ve haziran ayları arasındaki dönemde 113 milyondan fazla videoyu platformundan kaldırdı. Söz mevzusu rakam, şirketin yayınladığı en yeni şeffaflık raporuyla ortaya çıktı.

Platformdan kaldırılan video sayısı bundan önceki çeyreğe nazaran artsa da, yüklenen video sayısıyla kıyaslandığında çok düşük kalıyor. 113 milyon video, bu dönemde platforma yüklenen toplam video sayısının ancak yüzde 1’ine karşılık ediyor.

En yaygın video kaldırma öne sürülen sebebi olarak ufaklıklara yönelik platform politikalarının ihlâli öne çıkıyor. Kaldırılan videoların yüzde 44’ünde gerekçenin bu olduğu açıklandı. İllegal faaliyetler, müstehcenlik ve seks de videoların kaldırılma gerekçeleri içinde yer ediniyor.

TikTok’un otomatik sistemi tarafından kaldırılan videoların sayısındaki artış da dikkat çekiyor. Nisan ve haziran ayları arasındaki dönemde 48 milyon video otomatik sistem tarafından kaldırıldı. Yılın ilk üç aylık döneminde ise kaldırılan videoların yüzde 96’sı kullanıcı şikayeti cevabında kaldırılmıştı. Şirket otomatik sistemin ve kullanıcı bildirimlerinin ihlâlleri tespit ettiğini hatırlattı.

Rusya’nın Ukrayna işgalinin başladığı dönemde TikTok platformunda dolaşan gerçek dışı içeriklerle mücadelede oldukça zorlanmıştı. Şirket bunun çaresini Rusya’dan video yüklenmesini engellemekte ve içeriklere devlet medyası etiketi eklemekte bulmuştu.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın