telefon fiyatları artacak mı 2023

telefon fiyatları artacak mı 2023 bilgi90’dan bulabilirsiniz

Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer ?

Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer ?

Telefon fiyatları ne zaman düşerTelefon fiyatları düşer mi 2023 yılında doların başını alıp gidiyor olmasının üzerine akıl almaz vergiler, elektronik tüm aletlerin yanı sıra cep telefonu piyasasını da uçuruyor. Bugün bir telefon satın almak için yeri geliyor vatandaş 4-5 ay para biriktirmek zorunda kalıyor. Hal böyle olunca insanımız telefon fiyatları ne zaman düşecek sorusunu sormadan geçemiyor. Biz de sizler için telefon piyasası düşer mi düşmez mi , düşerse neden düşer, etki eden faktörler nelerdir araştırdık.

Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer

Telefon fiyatları ne zaman düşer ? Akıllı telefon fiyatlarının düşmesi, yeni bir telefona sahip olmak isteyen ya da mevcut telefonunu yenisiyle değiştirmek isteyen kullanıcıların dört gözle bekledikleri gelişmelerden biridir. Türkiye’de hemen hemen her yaştan kişide akıllı telefon kullanımı görülmektedir. Özellikle internet kullanımının da giderek yaygınlaşması ile birlikte her geçen gün daha fazla kişi akıllı telefon satın almak için adeta birbirleriyle yarışıp sıraya girmektedir. Akıllı telefon fiyatları da bu yüzden yılın her döneminde geniş bir kullanıcı kitlesinin en önemli gündem maddesi olarak konuşulmaya ve tartışılmaya devam edilmektedir.

Yılbaşında Telefon Fiyatları Düşer mi 2023

Telefon fiyatları düşer mi 2023 ? Türkiye’de akıllı telefon fiyatları üzerinde belirleyici rol üstlenen en önemli unsurların başında döviz kurları gelmektedir. Her ne kadar Vestel ve General Mobile gibi Türkiye’de üretilen akıllı telefon markaları bulunsa da sektörde önde gelen markaların hemen hemen hepsi yurt dışı menşeilidir. Bu yüzden bu tür akıllı telefon markalarının fiyatları ülkemizde satışa çıkmadan önce dolar ya da avro bazlı olarak değerlendirilmektedir. Bu yüzden son dönemde akıllı telefon fiyatlarında ciddi bir yükselme olduğu da ne yazık ki dikkatlerden kaçmamaktadır.

Akıllı Telefon Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

En sevilen akıllı telefon fiyatlarını etkileyen kriterler oldukça fazladır. Piyasaya yeni giren dünyaca ünlü markaların en son çıkan modeldeki akıllı telefon cihazlarına sahip olmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazladır. Ancak bu kişilerin de yakından bilgi sahibi olduğu gibi akıllı telefon fiyatlarında sürekli yukarı yönlü bir ivmelenme ile artış yaşandığı dikkatlerden kaçmamaktadır.

Bir sene önceki akıllı telefon fiyatları ile günümüzdeki akıllı telefon fiyatları arasında güncel değerler baz alındığında; çok ciddi bir fiyat farkının yaşandığı dikkatlerden kaçmadığı gibi kullanıcıların da canlarını oldukça sıkan bir gelişme olarak endişeyle takip edilmektedir. Akılı telefon fiyatlarının büyük bir çoğunluğunda artış yaşanmasının temel sebebi ülkemizdeki dolar ve avro kurlarında yaşanan dalgalanmadır. Aslında baktığımızda Telefon fiyatları ne zaman düşer , Telefon fiyatları düşer mi sorusunun cevaplarından biri de dolar kurunun düşmesi diyebiliriz.

Yurt dışı merkezli akıllı telefon üreticilerinin fiyatları yurt dışında orta gelir düzeyine sahip vatandaşlar için; standart bir seviyedeyken ülkemizde yüksek dolar farkı sebebiyle bu fiyatların karşılanması oldukça güç rakamlara kadar çıktığı dikkatleri çekmektedir.

Ayrıca sanal gerçeklik gözlüğü uyumlu telefonlar hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.

Akıllı Telefondan Alınan Vergiler

Akıllı telefon modellerinden alınan vergiler, devletin uyguladığı politikalarla ölçülüp değerlendirilmektedir. Bununla birlikte akıllı telefon fiyatlarına etki eden en büyük etkilerden bir diğeri de akıllı telefon fiyatlarına uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV) ile Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) olarak bilinmektedir. Bu vergilerin yüksek oranlara sahip olması sebebiyle akıllı telefon fiyatları ülkeye giriş fiyatının neredeyse iki katından fazla seviyeye çıkabilmektedir. Bazı akıllı telefon modellerinde telefonun Türkiye’ye giriş fiyatından fazla vergi tahsil edildiği görülmektedir. Bu durumda haliyle özellikle ithal menşeili akıllı telefon marka ve modellerinin fiyatlarının artış gösterdiği bilinmektedir.

Uygun Fiyatlı Telefon Modelleri

Akıllı telefonlar arasında uygun fiyatlı modeller de bulunmaktadır. Son teknoloji donanıma sahip olmasa da genellikle yerli üretim olduğu için ve fiyatlar üzerinde vergi kolaylığı sağlandığı için bu telefonların fiyatları daha makul bir seviyede kalmaktadır. Siz de akıllı telefon fiyatlarını yakından araştıran bir tüketiciyseniz; Türkiye’de üretilen akıllı telefon marka ve modellerinin yurt dışından ithal olarak gelen marka ve modellere kıyasla çok daha uygun fiyat seviyesinde olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.

Akıllı telefon kullanımında yerli malı yurdum malı diyerek, ülkemizde üretilen modelleri tercih edenler bütçelerine göre hareket etmenin keyfini çıkarabilmektedir. Ancak genel itibarıyla bakıldığında akıllı telefon fiyatları konusunda herhangi bir şekilde indirim yapılması mümkün gözükmediği için fiyatların düşmeyeceği görülebilmektedir.

Yazı kaynağı : teknobilgi.net

Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer 2023 Ne Zaman Düşecek

Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer 2023 Ne Zaman Düşecek

Telefon fiyatları ne zaman düşer? 2023 Cep telefonu fiyatı ne zaman düşecek? iPhone fiyatları ne zaman düşer haberimizde. Telefon satın alacakların en çok sorduğu soruyu yanıtlıyoruz. Telefon fiyatlarının düşmesi için ne olması gerek merak edenler için detaylı rehber.

Telefon fiyatları ne zaman düşer 2023, gelen son zamlar ile telefon fiyatları iki katına ulaştı. Örneğin iPhone 11 fiyatı 2011 yılında 7000 TL civarındayken 2023 yılında 12.500 TL olmuştur. Bunun nedeni ise Türk Lirasının dolar karşısında değer kaybediyor oluşudur. Bildiğiniz gibi bilindik birçok teknolojik ürün ülkemize yurtdışından geliyor. Satıcı ürünün fiyatını değiştirmese dahi, doların değer kazanması halinde fiyat artışı gerçekleşiyor.

Önceleri yeni model çıktığında eski modelin fiyatı düşerdi fakat artık öyle bir durumda söz konusu değil ne yazık ki. Peki Telefon fiyatları ne zaman düşecek? Tabii ki ülkemizde belirli dönemlerde çeşitli teknoloji ürünlerinde indirimler yapılabiliyor. Buna örnek olarak Muhteşem Cuma ve Anneler günü gibi firmaların yaptığı kampanyaları gösterebiliriz.

2022 Temmuz: iPhone telefon fiyatları güncellendi. Gelen güncelleme ile iPhone 11: 15000 TL olarak çıkış fiyatından çok daha pahalı oldu. iPhone 13 Pro 128 GB’lık model ise 25.000 TL’den 30.000 TL’ye yükseldi.

Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer 2023 Mart

Telefon fiyatları ne zaman düşer 2023 yılında en çok araştırılan teknoloji haberlerinden biri de bu oldu. Çünkü geçen yıla oranla bu yıl telefon fiyatları çok daha pahalı. Yeni bir cep telefonu almak isteyenler ise çok yüksek miktarlarda ödeme yapmak istemiyorlar. Alacağı fiyatı en uygun fiyata almak isteyenler ise çeşitli kampanyaları ve indirimleri bekliyorlar. Ülkemizde telefon fiyatları genelde yapılan kampanyalara ve doların düşmesine bağlıdır. Cep telefonu fiyatının düştüğü ve kampanya yapıldığı dönemler ise;

Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Cep telefonu almayı düşünenlerin araştırdığı telefon fiyatları ne zaman düşecek konusu en merak edilen konulardan biri. Çünkü son birkaç ay içerisinde fiyatlar birden fazla defa zamlandı. Halen daha cep telefonu fiyatlarına yeni zamlar geleceği söyleniyor. Telefon fiyatlarının düşmesi için genel olarak dolar kurunun düşmesi ve sabit kalması gerekir.

Örnek vererek açıklayacak olursak iPhone 13 Pro için istenilen fiyat 1000 dolar ise üretici bu fiyatı talep ediyor. Ancak dolar kurunun yükselmesi halinde ülkemizde fiyat da artıyor. Yani üretici 1000$ almaya devam ediyor fakat doların fiyatı yükseldiğinden biz fazla ödeme yapmış oluyoruz.

Dolayısıyla dolar kuru ve enflasyonun sabit kalması halinde, Rusya ile Ukrayna savaşının da sona erdiğini düşünecek olursak 1.5 yıl sonra teknolojik ürünlerin fiyatının düşeceği söylenebilir. Ancak hem ülkemiz hem de küresel olarak düşünüldüğünde dünya genelinde bir süre daha teknolojik ürünlerin fiyatı artmaya devam edecek.

Telefon Fiyatları Ne Zaman İndirime Girer?

Telefon fiyatları ne zaman indirime girer, araştırması yapanlar için genelde özel günleri işaret edebiliriz. Dolar kurunun düşmesi ve enflasyonun sabit kalması halinde doğal olarak cep telefonu fiyatları da düşecek. Bunun dışında çeşitli markalar ve firmalar satış yaptıkları ürünler için özel günlerde indirimler sağlayabiliyorlar. Bu özel günler ise;

Dolar kurunun düşmesi halinde,
Anneler Günü,
Bayramlar,
Yaz indirimleri,
Yılbaşı kampanyaları,
Sevgililer günü,
Babalar Günü,
Okul Tatili indirimleri,
Yıl Sonu indirimleri.

Şeklinde sıralanabilir. Ancak bu tarihlerde garanti ve kesinlikle indirim yapılacak demekte doğru olmaz. Markalar geçmiş zaman diliminde satışı arttırmak için genelde bu dönemlerde indirim yaptılar.

iPhone Fiyatları Ne Zaman Düşer 2023

Telefon fiyatları ne zaman düşer sorusu ile birlikte iPhone fiyatları ne zaman düşer sorusu da araştırılıyor. En çok zamlanan telefon markalarından biri iPhone oldu. Genelde yeni bir model çıktığında eski modelin fiyatı düşüyordu. Ancak bu yıl itibariyle en eski modelin fiyatı dahi ilk çıktığı fiyata göre daha pahalı satılıyor.

Genel olarak, telefon fiyatlarının düşmesi, teknolojik gelişmelerin etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Yeni telefon modellerinin piyasaya sürülmesi ve mevcut modellerin iyileştirilmesi, telefon fiyatlarının düşmesine neden olmaktadır. Ayrıca rekabetin artması ve maliyetlerin düşmesi de telefon fiyatlarının düşmesine neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı, telefon fiyatlarının ne zaman düşeceğini tahmin etmek zordur. Ancak genel olarak, telefon fiyatlarının düşmesi beklenen bir durumdur ve zaman içinde meydana gelmektedir.

iPhone telefon fiyatlarının düşmesi için küresel krizin atlatılması ve ülkemizde enflasyonun düşüp sabit kalması gerekir. Ancak genel yorumlara baktığımızda 1.5 yıl kadar dünya genelinde teknoloji ürünlerine ulaşmanın pahalı olacağı söyleniyor.

Samsung Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer

Samsung telefon fiyatları ne zaman düşer sorusu da akıllı telefon alırken Android işletim sistemi kullanmak isteyenler tarafından aranmaktadır. Nasıl ki iPhone telefonlarda fiyatın düşmesi için dolar kurunun düşmesi ve sabit kalması gerekiyorsa Samsung marka telefonlarda da aynı durum söz konusudur. Ama bir süre daha telefon fiyatlarının düşmeyeceği söylentiler arasında. Genel çip problemleri ve küresel krizler nedeni ile teknolojiye ulaşmak 2023 yılı itibariyle çok daha pahalı.

Dolar kuru 2022 Temmuz ayı itibariyle tekrardan hareketlilik kazandığından dolayı telefon fiyatları da güncellendi. Örneğin: iPhone 13 Pro fiyatı 25.000 TL’den 30.000 TL’ye yükseldi.

iPhone 11 Fiyatları Düşer Mi

iPhone 11 fiyatları düşer mi? Geçen yıl arkadaşınızın 7500 TL’ye satın aldığı telefonu bu yıl 12.500 TL’ye almak istememeniz oldukça doğal. Bu nedenle insanlar genelde ikinci el ve temiz cep telefonu arayışına girdiler. Dolar kuru her geçen gün yükselişe devam ediyor.

Bu durumda ise iPhone fiyatları da güncelleniyor. iPhone fiyatlarının düşmesi için dolar kurunun düşmesi ve sabit kalması gerekiyor. Aksi halde telefon fiyatlarında herhangi bir düşüş olması söz konusu değil.

iPhone 13 Fiyatı Ne Zaman Düşer

iPhone 13 fiyatı ne zaman düşer? iPhone 13 model bir akıllı telefon almayı düşünüyorsan ve fiyatların düşmesini bekliyorsan bu bekleyiş biraz uzun sürebilir. Çeşitli platformlarda teknoloji severlerin yaptığı yorumlara baktığımızda dünya genelinde teknoloji ürünlerinin pahalandığını ve ulaşmanın eskiye göre daha maliyetli olduğuna dair açıklamalarıyla karşılaşıyoruz. Ülkemizde bildiğiniz gibi Teknoloji ürünleri dolar kuruna bağlı olarak değişmektedir.

Nasıl ki dolar yükseldiğinde fiyatlar artıyorsa, doların düşmesi halinde de fiyatlar düşecektir. Buna basit bir örnek verecek olursak 2021 Mayıs ayında: Dolar/TL, 8,43’dan işlem görüyorken, tam bir yıl sonra 16,24 Türk Lirası olarak işlem görüyor. Peki sizin düşünceleriniz nedir? Tahmini olarak telefon fiyatları ne zaman düşer?

iPhone 14 Pro Max Fiyatları Ne Zaman Düşer?

iPhone 14 pro max fiyatları ne zaman düşer sorusunu bu cihazı satın almayı düşünenler soruyor. Şuanda en yüksek hafızaya sahip iPhone 14 pro max cihazın fiyatı 57,199 TL’dir. Satın almadan önce acaba fiyatı düşer mi sorusu da insanları düşündürüyor. Ancak günümüzde iPhone 11 fiyatları dahi artarken iPhone 14 modellerinin fiyatının düşmesi çok zor görünüyor.

Yılbaşında Telefon fiyatları düşer mi 2023

Yılbaşında çoğu marka kendi ürünlerinde indirimler ya da taksit seçenekleri ile kampanyalar düzenliyor. 2023 yılbaşına da halen uzun bir süre var. Bunun ile alakalı bir kampanya yapılıp yapılmayacağına dair markalar henüz bir açıklama yapmış durumda değil. Ancak akıllı telefonlarda bir indirim yapılacağı söz konusu değil gibi görünüyor.

Fakat GSM operatörleri yılbaşı için taksit seçenekleri ile ilgili bir kampanya yapabilir. Ancak kesinlikle yapacaklar demek de yanlış bilgi olur.

iPhone fiyatları düşer mi 2023

iPhone fiyatları düşer mi 2023 yılında sürekli zamlanan Apple marka iPhone telefonların fiyatı düşecek mi? Dolar kuru düştüğünde fiyatlar düşen dolar kuru yükselince de fiyatları artan iPhone telefonlar için şu anda bir fiyat düşüşü söz konusu değil. İkinci el piyasasında dahi cihaz fiyatları ilk çıktığı dönem fiyatından daha yüksek diyebiliriz.

Özetle iPhone fiyatlarının düşmesi için dolar kurunun düşmesi ve sabit kalması gerekir. Bunun dışında dünya genelindeki çip sıkıntısı vs çok da etki etmiyor. Çünkü iPhone cep telefonları Avrupa ülkelerinde halen daha aynı fiyattan satılıyor.

Yazı kaynağı : www.tekji.com

Telefonlara zam gelecek mi? 2023 �phone telefonlara zam gelecek mi?

Telefon Fiyatları 2023’te Tavan Yapacak! – TeknoBurada

Telefon Fiyatları 2023'te Tavan Yapacak! - TeknoBurada

Beklenen kötü olay geldi çattı. Telefon fiyatları önümüzdeki yıl fırlayacak. TSMC yonga seti fiyatlarına zam yapacağını açıkladı.

Koronavirüs pandemisi ile patlak veren çip krizine enflasyon da eklenmişti. Teknolojik ürünlerin fiyatları bu yıl sabit kalsa da önümüzdeki yıl fiyatların artıması bekleniyordu. Telefon fiyatları bu artıştan ilk etkilenecek ürün gamı olacak. Bu olayı yonga seti üreticisi TSMC de resmi olarak doğruladı.

Tayvan merkezli firma olan TSMC, 2023’ün başından itibaren hizmetleri için ortalama fiyatları artıracak. Ocak ayından itibaren donanım satışlarında yüzde 6’lık bir artış olacak. Ancak şu anda, fiyat artışının nedenleri net olarak açıklanmadı. Bunun nedeninin elektrik fiyatlarında beklenen artıştan kaynaklanacağı da söyleniyor. Bloomberg’e göre, yaklaşık 22.000 sanayi kuruluşu elektriği yüzde 15 daha pahalıya satın alacak. Bu, nihai ürünün maliyetinde bir artışa yol açacaktır.

Apple, Qualcomm AMD, Nvidia gibi devler için TSMC üretim yapıyor. Bu nedenle fiyatlardaki artış, akıllı telefonlar, oyun konsolları, PC’ler, sunucular ve benzerleri gibi tüm elektronik segmentlerini etkileyecektir. Fiyatları ilk olarak Apple’ın artırması bekleniyor. iPhone 14 serisi ile Cupertino merkezli firmanın 100 dolar bir fiyat artışı yapacağı uzun zamandır konuşuluyor.

Telefon Fiyatları

Apple’dan sonra Android telefon üreticileri de donanımı zamlı alacağı için telefon fiyatlarında ciddi artışlar yapacak. Bu artışların ne kadar olacağını kestirmek şimdiden güç. Muhtemelen onlar da Apple gibi 100 dolara varan bir zam ile karşımıza çıkacak.

Yazı kaynağı : www.teknoburada.net

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın