TEDWomen Sunar: Haklar konusunda lider kadınlar, Jane Fonda, Vanessa Nakate ve Mary Robinson ile

Sürdürülebilir, eşitlikçi bir gezegende yaşama temel insan hakkı, küresel bir iklim krizi tarafından tehdit ediliyor. Ekosistemlerin kaybını, toplulukların yerinden edilmesini ve geçim kaynaklarının yok edilmesini nasıl durdurabiliriz?

üçüncü günü TEDKadınlar Sunar — Önde gelen kadınlarla röportajlar, etkileşimli atölyeler, özel olarak seçilmiş film gösterimleri ve daha fazlasını içeren bir çevrimiçi festival — iklim adaleti aktivisti ile çevre haklarına odaklanan bir konuşma Vanessa Nakate Ve mary robinsonThe Elders Başkanı ve İrlanda eski cumhurbaşkanı, ayrıca aktör ve aktivist ile canlı bir röportaj Jane Fonda ve TEDWomen Yazı İşleri Direktörü Pat Mitchell.

İklim adaleti aktivisti Vanessa Nakate ve The Elders Başkanı ve İrlanda eski başkanı Mary Robinson TEDWomen Presents’ta konuşuyor. (Fotoğraf TED’in izniyle)

Büyük fikir: İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için, Afrika’nın insanları enerji yoksulluğundan kurtarmak için iklim finansmanına ihtiyacı var.

Nasıl? Kapitalizm çevrenin bozulmasında önemli bir rol oynamaktadır. İklim krizinin mevcut durumunu çevreleyen geniş bir sohbette, Mary Robinson ve Vanessa Nakate, ırksal adaleti destekleyen ve insanları enerji yoksulluğundan kurtaran kesişimsel bir yaklaşıma duyulan ihtiyacı keşfediyor; Afrika’da acil iklim finansmanı ihtiyacı; ve iklim değişikliğinin tüm dünyada kadınlar ve kız çocukları üzerindeki orantısız etkisi. İklim krizinin karmaşıklığına rağmen Nakate, hepimiz birlik olarak hareket edersek, “Hiç kimse bir fark yaratamayacak kadar küçük değildir ve hiçbir eylem dünyayı dönüştürmek için çok küçük değildir” diyor.

Aktör ve aktivist Jane Fonda, 27 Ekim 2022’de TEDWomen Presents’ta konuşuyor. (TED’in izniyle)

Büyük fikir: İklim eylemini gerçekten ilerletmek için, iktidardaki insanları değiştirmemiz gerekiyor.

Nasıl? Jane Fonda, Cuma günleri Yangın Tatbikatı hareketini (Washington DC’deki Capitol Hill’de haftalık iklim gösterileri dizisi) temel alarak, yaklaşan 2022 ABD ara seçimlerinde iklim şampiyonlarını seçmeyi (ve fosil yakıt destekçilerini yenmeyi) amaçlayan Jane Fonda İklim PAC’ı başlattı. . Fonda, Pat Mitchell ile yaptığı konuşmada iklim aktivizmini neden seçim arenasına taşıdığını açıklıyor: Onlarca yıl süren yürüyüşler, protestolar ve sivil itaatsizlikten sonra, ülke, fosil yakıt endüstrisinin dünyanın her iki tarafındaki baskısından dolayı temel iklim yasasını hâlâ geçiremiyordu. koridor. Adayların PAC’nin desteğini kazanması için, fosil yakıt endüstrisinden para almama taahhüdü imzalamaları ve petrol ve gaz şirketlerini çevresel yıkımlarından sorumlu tutma taahhüdünü göstermeleri gerekiyor. Bu tür iki aday arasında Teksas Demiryolu Komisyonu için yarışan Luke Warford ve Teksas, Harris County’de yargıçlık için yarışan Lina Hidalgo yer alıyor. Fonda, “Şimdiye kadar yaptığım en önemli şeyin bu PAC’yi yaratmak olduğuna inanıyorum” diyor. “Ölene kadar bu işi yapmaya devam edeceğim.”

Değişim mücadelesine katılmak için neler yapabileceğinizi merak mı ediyorsunuz? Fonda, ister yeniden kullanılabilir bir su şişesinden içmek ister topluluğunuza güneş panelleri kurmak olsun, herkesi kendi iklim aktivizmi hikayelerini paylaşmaya teşvik ediyor ve herkesi 2 Aralık 2022’de Washington, DC’de yapılacak Cuma günleri bir sonraki Yangın Tatbikatı’na katılmaya davet ediyor. . İklim aktivizmi bizim “müthiş sorumluluğumuz”, diyor: herkesin elini taşın altına koyma zamanı.

TEDWomen Community bülten listesine katılın 11-13 Ekim 2023 tarihlerinde Atlanta, Georgia’da TEDWomen 2023 hakkında topluluktan güncellemeleri ve duyuruları ilk duyan siz olun.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın