TED Fikir Arama: Güneydoğu Asya 2022 kazananları seçildi

TED küratörleri Cloe Shasha Brooks ve Whitney Pennington Rodgers, yeni sesler keşfetmek için TED Fikir Arama: Güneydoğu Asya 2022’ye ev sahipliği yapıyor.

Temmuz’dan Eylül’e kadar TED Fikir Arama: Güneydoğu Asya 2022 başvuruları, Güneydoğu Asya’da yaşayan veya Güneydoğu Asya’dan gelen herkese açıktı. Adaylardan, başvurularının bir parçası olarak iki dakikalık bir video oluşturmaları istendi.

Yüzlerce başvuruyu inceledikten sonra TED ekibi, finalistlerin fikirleri hakkında daha fazla konuştukları ve TED Üyeleri ile bir Soru-Cevap etkinliğine katıldıkları iki sanal TED Üyelik etkinliğine katılmak üzere dokuz finalist seçti. Her Soru-Cevap’tan sonra TED Üyeleri, her finalistin fikri ve konuşma tarzı için oylama fırsatı buldu.

Bu derecelendirmeler sayesinde TED ekibi, sanal olarak veya şahsen bir TED Konuşması vermeye davet edilecek üç kazanan seçti. O kazananlar:

Hong Hoangiklim aktivisti, Ho Chi Minh City, Vietnam merkezli

Hoang, politik olarak zorlu bağlamlarda iklim aktivizmi yürütmenin yaratıcı yollarını buluyor.


Piyachart Phiromswadekonomist, Bangkok, Tayland merkezli

Phiromswad, küresel olarak yaşlanan bir nüfusun gerçek gücünü açığa çıkarabileceğimiz teknolojik, sosyal ve ekonomik yolları araştırıyor.


Wan Faridah Akmal Jusohentomolog, Subang Jaya, Malezya merkezli

Jusoh, ateşböceklerinin harikalarını inceliyor ve hatta yeni bir ateşböceği türü keşfetti.


Her kazanan, sahnede veya doğrudan kameraya konuşma sırasında fikirlerini geliştirmek için bir TED küratörü ile eşleştirilecek. TED.com’da yayınlanan konuşmalar için bizi izlemeye devam edin!

Geçmiş TED Fikir Arama kazananları

Geçmiş TED Fikir Aramaları sırasında keşfedilen konuşmacılardan bir seçkiye göz atın:

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın