Tasarımcılar ilk başta Figma’dan nefret ettiler ama zamanla onu sevdiler

rent a car 34

O zamanlar tarayıcıda böylesine karmaşık bir uygulama oluşturmak cesaret gerektiriyordu.

2012’de Dylan Field, Brown Üniversitesi’nde öğrenciyken, tarayıcı tabanlı bir tasarım aracı oluşturma fikrini ortaya attı. O zamanlar tasarım araçlarının tamamı masaüstündeydi, bu da tasarımcıların tek başına çalıştığı, ilgili çeşitli paydaşlara incelenmek üzere dosyalar gönderdiği ve ardından oldukça verimsiz, dijital olmayan bir döngüde geri bildirime dayalı değişiklikler yaptığı anlamına geliyordu.

Field ve kurucu ortak Evan Wallace, tasarım paradigmasını tamamen değiştirmek için Figma’yı başlattı; çıktıların gözden geçirenler ve tasarımcılar arasında gidip gelmesi yerine herkesin aynı araçta birlikte çalışabileceği bir model.

Google Dokümanlar’dan farklı değildi, birden çok kişinin aynı anda aynı dosya üzerinde çalışmasına, yorum bırakmasına ve genellikle web’de birbirleriyle etkileşime girmesine ve işbirliği yapmasına izin veriyordu. Sorun, 2012’deki web teknolojisinin bu tür bir tasarım işlevselliğini etkinleştirmeye ve bunu gerçek zamanlı olarak birden çok kullanıcıya sunmaya gerçekten hazır olmamasıydı. Tasarım, bir metin belgesinden çok daha karmaşıktır.

Dahası, tasarımcılar araçlarının kontrolünün ellerinde olmasından ve paydaşların kendilerine gelmesinden hoşlanıyor gibiydi. Figma, uygulanabilir bir çalışan ürün sunmak için tüm teknik engelleri aştıktan sonra bile, bugün dünyadaki en mantıklı yaklaşım gibi görünse de, bu yaklaşıma karşı kullanıcı direncini aşmak zorunda kaldı.

Field ve Wallace’ın piyasaya bir ürünü gelir toplamaya başlayabilecekleri noktaya getirmeleri 2017’ye kadar sürdü, ancak yatırımcıları, devrim niteliğindeki fikirlerin ortaya çıkmasının bazen zaman alabileceğini kabul ederek sabırlı kaldılar.

Beklemeye değdi. Haziran 2021’e kadar şirket, 200 milyon dolarlık bir yatırım topladı. 10 milyar dolarlık değerlemeve ardından Eylül 2022’de Adobe niyetini açıkladı şirketi satın almak bunun iki katı için. Anlaşma gerçekleşti ABD’de düzenleyici inceleme Ve Avrupa ve şimdilik belirsizliğini koruyor, ancak 20 milyar dolarlık bir şirket olarak, azimli yatırımcıların yanında dururken sayısız teknik engelin üstesinden gelerek bu noktaya nasıl geldiğinin hikayesi zorlayıcı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın