Strep A Enfeksiyonu: Türkiye Olası Bir Salgına Hazır Mı?Son dönemde esenlik haberlerinin öncelikli maddesi, “istila hastalıklar.” Covid-19 pandemisinin peşinden pek fazlaca salgın veya salgına dönüşmesi muhtemel birtakım hastalık haberleri gündeme geliyor. Grip ve soğuk algınlığı gibi bilindik bulaşıcı hastalıkların yanı sıra, RSV benzer biçimde pek fazlaca adamın daha ilkin aşina olmadığı bulaşıcı hastalıklar da milyonlarca insanı negatif halde etkiliyor. İşte hızla yayılan hastalıklardan biri de “Strep A” isimli bakterinin sebep olduğu bir rahatsızlık.  

Son dönemde başta İngiltere olmak üzere birtakım Avrupa devletlerinde hastalığın bilhassa de çocuklar içinde ciddi bir salgına dönüştüğü ifade ediliyor. Bu nedenle uzmanlar, muayyen bir yaş aralığındaki çocuklar için ölümcül komplikasyonlara niçin olabilecek rahatsızlık karşısında uyarılarda bulunuyor. Hastalıkla ilgili, uzmanları endişelendiren bir başka husus ise hastalığın “sinsiliği!” Çoğunlukla grip benzeri semptomlarla ortaya çıkan bu rahatsızlık, bazı durumlarda oldukca süratli bir biçimde ölümcül hale gelebiliyor. Peki, bu sinsi ve tehlikeli hastalıktan korunmak için ne yapmak gerekiyor? Hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri neler? Detaylara birlikte bakalım…

İlginizi çekebilir:

Avrupa’da Yeni Bir Salgın Endişesine Neden Olan Bakteri: Strep A Nedir?

Strep A, “A grubu streptokok” olarak da isimlendiren bir bakteri

strep a

Geçtiğimiz aralık ayından bu yana, bakterinin İngiltere’de ciddi bir salgın haline geldiği, özellikle belirli bir yaş aralığındaki birtakım çocukların bu rahatsızlık sebebiyle yaşamını kaybetmiş olduğu biliniyor. İngiltere’de 2017-18 yılları içinde 4672 olay görüldüğü, 2022 senesinde ise vaka sayısının 33 bin 836’ya yükseldiği ifade ediliyor! Yani özellikle Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin arkasından Strep A adı verilen hastalığın da ciddi şekilde yayılmış olduğu ifade ediliyor.

Hastalık, özellikle de okul ve kreş benzer biçimde kalabalık ortamlarda yayılma fırsatı buluyor. Bu nedenle tüm dünyadaki uzmanlar, bilhassa 10 yaş altında çocuğu olan ebeveynlerin Strep A hastalığı karşısında dikkatli olmaları icap ettiğini ifade ediyor. Çünkü hastalığın semptomlarını gripten ayırmak kolay değil. Bu nedenle zamanında teşhis edilemeyen enfeksiyonlar, ciddi esenlik problemlerine ve maalesef ölümlere niçin olabiliyor.

Hastalık genellikle yakın temas, öksürük ve hapşırma kanalıyla bulaşıyor

strep a

Ayrıca vakaların diğer solunum yolu rahatsızlıklarında olduğu gibi kış mevsiminde artış gösterdiği ifade ediliyor. Bununla beraber Strep A isminde bakterinin son derece bulaşıcı olduğu biliniyor.

Belirtileri neler?

Strep A bakterisinin niçin olduğu enfeksiyon tipik olarak boğaz ağrısı ve bazı cilt enfeksiyonlarıyla ortaya çıkıyor. Bununla birlikte ateş, terleme, iştahsızlık, bitkinlik ve huysuzluk hali de hastalığın yaygın belirtilerinden.

Ancak Strep A enfeksiyonlarını tehlikeli hale getiren şey, enfeksiyonların başka hastalıklara yol açabilme ihtimali. Özellikle çocuklarda “kızıl” adı verilen yüksek ateş, boğaz ağrısı, döküntü, boyun bezlerinde şişkinlik şeklinde semptomlarla karakterize edilen bir hastalığa niçin olabiliyor. Uzmanlar, enfeksiyonun farklı hastalıklara yol açması sebebiyle bazen son derece ciddi sıhhat sorunlarına niçin olabildiğini ifade ediyor.

Sterp A, nasıl tedavi edilir?

Bu rahatsızlık karşısında geliştirilmiş faal bir aşı tedavisi yok. Ancak uzmanlar, bilhassa erken teşhis edilebilen olaylarda penisilin grubu antibiyotiklerin tedavi sürecinde son derece etken olduğunu anlatım ediyor. İşte bu nedenle Strep A hastalığınınkine benzer semptomlar yayınlayan çocukların, en kısa müddette profesyonel destek almaları büyük ehemmiyet taşıyor.

Hastalıktan korunmak için neler yapılmalı?

strep a

Uzmanlar, son dönemde hızla yayılan hastalıktan korunmak için en etken yöntemlerin pandemi dönemindekine benzer şekilde, mesafe ve hijyen önlemleri bulunduğunu dile getiriyor.

Türkiye, Strep A salgınına hazır mı?

strep a

Hastalığın başta İngiltere olmak suretiyle birtakım Avrupa ülkelerinde mühim seviyede yayılması, ülkemizdeki ebeveynleri de endişelendirmiş durumda. Bununla beraber yetkili makamlardan herhangi bir izahat yapılmasa da, son dönemde ülkemizdeki çok sayıda çocuğun farklı hastalıklar nedeniyle sık sık hastanelerin acele servislerine başvurmak niteliğinde kaldığı biliniyor, Strep A enfeksiyonunun semptomlarını gösteren oldukça sayıda çocuk da hastanelere müracaat ediyor. Peki, Türkiye Strep A salgınına hazır mı?

Türkiye’deki uzmanlara bakılırsa bu probleminin yanıtı, evet. Çünkü bu rahatsızlık ülkemizdeki pek oldukça tabip için yabancı değil. Üstelik doktorlar tanı ve tedavi konusunda da deneyimli. Ancak içinde bulunduğumuz kış aylarında pek oldukca değişik bulaşıcı hastalık, oldukça sayıda insanı etkiliyor. Strep A da diğer hastalıklarla beraber ortaya çıktığı vakit, normalden daha tehlikeli bir hale gelebilir. Bu nedenle bazı uzmanlar, Türkiye’deki doktorların da olası bir salgına karşı davranışlarında ölçülü olmaları icap ettiğini anlatım ediyor.

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın