Spotify CEO’su, kişiselleştirme ve reklamlarla ilgili yapay zeka destekli potansiyel yeteneklerle dalga geçiyor

rent a car 34

Bu sabah şirketin ikinci çeyrek kazanç çağrısı sırasında, Spotify CEO’su Daniel Ek, akış hizmetinin yapay zeka destekli ek işlevsellik sunabileceği birkaç yoldan bahsetti. Ek, yapay zekanın daha kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturmak, podcast’leri özetlemek ve reklamlar oluşturmak için nasıl kullanılabileceğine değindi.

Bu yılın başlarında, şirket bir DJ özelliği başlattı beğendiğiniz parçalar ve sanatçılar hakkında yapay zeka destekli sözlü yorumların yanı sıra seçilmiş bir müzik seçkisi sunar. Ek, tüketicilerin gelecekte akış hizmetinde içeriği bağlamsallaştırmayı ve kişiselleştirmeyi amaçlayan benzer yapay zeka destekli özellikleri görmeyi bekleyebileceklerini söylüyor.

Görüşme sırasında Ek, “DJ olağanüstü bir ürün,” dedi. “Muhtemelen son birkaç yılda geliştirdiğimiz kişisel favorilerimden biri ve bununla gerçekten güçlü tüketici etkileşimleri gördük. Ve bu, Spotify platformunda sahip olduğumuz tüm harika içeriği bağlamsallaştırma ve kişiselleştirme yeteneğimizden bahsediyor. Bu yüzden, içeriği daha erişilebilir hale getirmek için tüm platformda bağlamsallaştırabileceğimiz ve kişiselleştirebileceğimiz yerlerde bundan çok daha fazlasını göreceğinizi düşünüyorum.”

Spotify’ın üretici yapay zekayı kullanma yollarından biri, yeni podcast’lere girmek biraz zor olabileceğinden, podcast’lerin ne hakkında olduğunu özetlemek için ondan yararlanmaktır. Ek, bunu yapmanın tüketiciler için yeni podcast’leri pazarlamayı kolaylaştırabileceğini ve bunun da içerik oluşturucular için daha fazla katılım ve daha fazla büyümeye yol açacağını söyledi.

Ek, yapay zekanın Spotify’ı daha verimli hale getirmek için kullanılabileceği başka bir yolun da yapay zeka tarafından oluşturulan sesli reklamlar olduğunu söylüyor.

Ek, “Üretken yapay zekayı ve buradaki araçlarımızı kullanarak, reklamverenlerin yeni reklam biçimleri geliştirmesi için gereken maliyeti önemli ölçüde azaltabileceğimizi görebileceğinizi düşünüyorum,” dedi. “Ve bu, bir reklamveren olarak tek bir reklamınız yerine, binlerce reklamınız olduğunu ve Spotify ağlarında test ettiğinizi hayal edebileceğiniz anlamına gelir; bu, bugün metin kullanarak kolayca yapabileceğiniz, ancak video veya sesle yapamadığınız şeyler.”

Ek’in yorumları Spotify ararken geliyor AI destekli “metinden konuşmaya sentez” sistemi için patent. Patent 20 Temmuz’da yayınlandı ve tekrar dosyalandı. Şubat. Teknoloji, metni alıp duygu ve niyeti içeren insan benzeri konuşma sesine dönüştürebilir. Sistem, öfke, mutluluk veya üzüntü gibi duyguların yanı sıra iğneleme gibi niyetleri iletebilen gerçekçi konuşmalar oluşturabilir. Ayrıca bunu fısıldayarak veya bağırarak ve aksanlarla da yapabilir.

Patent, Spotify’ın şarkılar arasında yapay zeka destekli birkaç cümle söyleyen DJ özelliğinin ötesine geçmek istediğini gösteriyor. Metinden konuşmaya sentez sistemi, yapay zeka kullanarak kulağa doğal gelen bir şekilde sesli kitap anlatmak gibi şeyler için kullanılma potansiyeline sahiptir. Bunu belirtmekte fayda var Apple piyasaya sürüldü Bu yılın başlarında Apple Books’ta belirli kitaplar için yapay zeka destekli sesli anlatım.

Patent başvurusu ve Ek’in yorumları, Spotify’ın AI ses teknolojisine yatırım yaptığı sırada geldi. Geçen yıl, akış hizmeti Sonantic’i satın aldı, açıklanmayan bir meblağ karşılığında metinden gerçekçi insan sesleri oluşturmak için bir AI motoru oluşturan Londra merkezli bir girişim. Spotify, AI DJ özelliğini güçlendirmek için satın alma işleminden yararlandı.

Spotify’ın ikinci çeyrek kazançları şu anda dünya çapında bir Spotify aboneliği için ödeme yapan 220 milyon insan olduğunu ortaya çıkardı – bu sayı yıldan yıla %17 arttı. Genel olarak, Spotify’ın şu anda aylık 551 milyon aktif kullanıcısı var. Şirket, son çeyrekte yaklaşık 3,2 milyar Euro gelir bildirdi (bugünün döviz kuruyla 3,5 milyar dolar). Gelir yıldan yıla %11 arttı. Ancak Spotify ayrıca 247 milyon € işletme zararı (274 milyon $) bildirdi.

Spotify da fiyat artışı açıkladı dün premium planları için. ABD’de, bireysel bir prim planının maliyeti artık ayda 9,99 ABD Doları yerine 10,99 ABD Doları olacak. İkili plan 12,99$ yerine 14,99$ ve aile planı 15,99$ yerine 16,99$ olacak.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın