Singapur’un araç çağırma firması Grab, 1.100’den fazla çalışanını işten çıkarıyor

rent a car 34

Asya’daki talep üzerine girişimler, son birkaç yılda yatırımcılardan yüz milyonlarca dolar topladı. ölçek Ve yoğun bir şekilde rekabet etmek yolculuk paylaşımı, alternatif ulaşım, teslimat ve süper geniş aralık ilgili ve ilgisiz Hizmetler. Şimdi hesaplaşma geliyor.

Bu hafta, Güneydoğu Asya akşam yemeği uygulaması araç çağırma ve yemek dağıtım uygulaması operatörü Yakalamak 2020’den bu yana ilk büyük işten çıkarmaları olan binden fazla kişiyi veya personelinin yaklaşık %11’ini işten çıkardı.

Singapur, Endonezya, Tayland, Vietnam ve Myanmar’da hizmet veren Grab, tamamlanan her altı aylık hizmet için yarım aylık kıdem tazminatı ödeyeceğini söyledi. Ayrıca, etkilenenler için diğer önlemlerin yanı sıra 2023’ün sonuna kadar sağlık sigortası kapsamı ve kariyer geçiş danışmanlığı sağlayacak.

Kesintiler, ABD’de Nasdaq borsasında işlem gören Grab’ın bildirilmesinden yaklaşık bir ay sonra geldi. üç aylık sonuçlar devam eden net kaybın yanı sıra kullanıcı büyümesinin ve kullanıcı harcamasının yavaşladığını gösteren kurucu ortağının ayrılması işletmeden.

CEO ve kurucu ortak Anthony Tan, personele yazdığı bir notta, hareketi yalnızca karlılığı amaçlayan bir maliyet düşürücü önlem olarak küçümsedi; bunun yerine hareketi, teknolojideki değişikliklere, sermaye piyasalarının durumuna ve rekabete tepki olarak doğru boyutlandırma olarak çerçeveledi.

Faaliyet gösterdiğimiz ortama uyum sağlamalıyız” dedi. yazdı mektupta, internette yayınlandı. “Değişim hiç bu kadar hızlı olmamıştı. Generative AI gibi teknolojiler son derece hızlı bir şekilde gelişiyor. Sermaye maliyeti yükseldi ve rekabet ortamını doğrudan etkiledi.” Grup, bu mali yılın sonuna kadar “Grup Düzeltilmiş FAVÖK başabaş” olmayı taahhüt etti.

Ancak giderlerinde büyük kesintiler yapmadan bu hedefi hedefliyor. Bölgedeki büyük rakipleri Sea ve GoTo’nun (GoJek’in ana şirketi) aksine, Grab geçen yıl işten çıkarma yapmaktan kaçındı. Geçen Eylül, onun Operasyon Direktörü Alex Hungate Reuters’e söyledi That Grab, zayıflayan piyasa koşullarına rağmen bu taahhüdü ikiye katladı.

Bu haftanın haberlerinden önce, Grab işçileri en son 2020’de işten çıkarmıştı: 360 iş Covid-19 salgınının başlangıcında, dünya çapında tüm araç çağırma şirketlerinin işi uçurumdan düştüğünde. AO zaman, bu kesintiler çalışanlarının %5’inden daha azını etkiledi.

Kıyasla, Git 600 çalışanı işten çıkardı sonrasında karlılığını artırmak için bu yılın Mart ayında 1.300 kişiyi veya işgücünün %12’sini işten çıkarıyorparayı korumak için bundan yedi ay önce.

Tan, ana hedef olarak kârlılığa işaret etmek istemese de, kesintiler, başka bir yerde tezahür eden son kazançlarındaki bazı cansız ölçütlere bir yanıt olarak görülebilir: şirket piyasalarda dövülüyor.

Grab, Aralık 2021’de bir SPAC aracılığıyla halka açıldığında, harcama coşkusunun zirvede olduğu dönemde SoftBank’ın Vizyon Fonu da dahil olmak üzere yatırımcıların yanı sıra stratejik destekçilerle bir girişim olarak 10 milyar dolardan fazla dış finansman topladı. Hyundai – ve 40 milyar dolarlık bir değerleme. Ancak bugün şirketin piyasa değeri 12 ila 13 milyar dolar arasında.

Diğer bir zorluk ise, rakiplerle sadece tüketiciler için promosyonlar olarak değil, aynı zamanda sürücüler için teşvikler olarak da ortaya çıkan ağır, devam eden fiyat rekabeti olmuştur.

Ve üçte biri de işin büyüklüğü olabilir. Grab, tüketicilerine her türlü hizmeti sağlayan bir “süper uygulama” oluşturma arayışında yıllar içinde büyük bir hizmet çantası topladı. En son, Singapur’daki talep üzerine firma, 2022’de Filipin merkezli motosiklet taksi platformu Moveit’i satın aldı; Malezyalı bir süpermarket zinciri Jaya Grocer; ve 2021’de Endonezya dijital ödeme platformu OVO.

Grab, elden çıkarmalar, kullanımdan kaldırma hizmetleri veya daha fazla işten çıkarmalar dahil olmak üzere günümüz pazarına “uyum sağlamak” için başka neler yapabileceğini göz ardı etmemiştir.

Tan, “Bu alıştırmanın birincil amacı, daha hızlı hareket edebilmek, daha akıllıca çalışabilmek ve uzun vadeli stratejilerimiz doğrultusunda portföyümüz genelinde kaynaklarımızı yeniden dengeleyebilmek için kendimizi stratejik olarak yeniden düzenlemektir” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın