Sega, Angry Birds’ün yapımcısı Rovio’yu 775 milyon dolara satın alıyor

Japon oyun devi Sega sahip olmak onaylanmış Finlandiya’yı satın alıyor Rovio 706 milyon € (775 milyon $) değerinde tamamen nakit bir anlaşmada.

Haber ilk ortaya çıktı Ocak ayında geri İsrailli mobil oyun şirketi Playtika, Rovio için 750 milyon € (810 milyon $) teklif verdi. çöktü geçen ay her iki şirket tarafından da herhangi bir sebep gösterilmeden. Rovio yaptı, ancak, diğer taraflarla hala görüşmelerde olduğunu ve söylentilerin ortaya çıktığını doğrulayın hafta sonu boyunca Sonic the Hedgehog yapımcısı Sega’nın karışımda olduğu.

Şimdi, anlaşma resmileşti ve Rovio, anlaşmanın mevcut mali yılının ikinci çeyreğinde, yani “belirli alışılmış koşullara” bağlı olarak önümüzdeki birkaç ay içinde kapanmasını beklediğini belirtti.

Sega’nın teklifi, Rovio’nun olası bir satın almayla ilgili raporların ilk kez ortaya çıkmasından önceki son işlem tarihi olan 19 Ocak’taki kapanış fiyatına göre %63,1’lik bir primi ve 14 Nisan Cuma günü Rovio’nun nihai kapanış fiyatına göre %19’luk bir primi temsil ediyor.

Angry Birds şirketi

2003 yılında kurulan Rovio, Avrupa teknoloji alanındaki en büyük başarı öykülerinden biri olarak ortaya çıktı. Şirket, Android ve iOS’un gelişinden önce düzinelerce oyun üretmiş olsa da, Angry Birds ile Rovio’yu ana akım bilince fırlatan, gelişen akıllı telefon devrimiydi. küresel bir hit haline geliyor ve franchise her şeyi kapsayan oyuncaklardan ve yemek kitaplarından filmler ve bir televizyon şovu.

Rovio 2017’de halka açıldı, Nasdaq Helsinki’yi biraz ılık bir karşılama ve 1 milyar dolarlık bir değerlemeye vurdu. Aradan geçen yıllarda, şirketin hisseleri düşüşe geçti ve genellikle halka arz değerlerinin yaklaşık yarısında oturuyor. Bu nedenle, Sega’nın artık yeni sahibi olarak ortaya çıkmasıyla, Rovio’nun potansiyel ilgili taraflarla alışveriş yapmaya başlaması belki de pek şaşırtıcı değildi.

Rovio’yu kanatları altına alan Sega, kendi mevcut oyunlarının “gelişimini hızlandırmayı” ve Sega ile Rovio’nun markaları arasında “sinerji yaratmayı” planladığını söylüyor. Spesifik olarak, Rovio’nun sözde “canlı hizmet” mobil oyun deneyimi, Sega’yı cezbeden şeydi; Ayrıca Sega, Rovio’nun uzmanlığının Sega’nın mevcut ve yeni oyunlarını başta Avrupa ve Kuzey Amerika olmak üzere daha fazla pazarda genişletmesine yardımcı olabileceğini söyledi. Ek olarak Sega, Rovio’nun muhtemelen konsollar ve / veya web tarayıcıları anlamına gelen mobil oyunların ötesine geçmesini sağlamak için platformlar arası uzmanlığını kullanacağını söyledi.

Dolayısıyla bu anlaşma, Sega’nın mobil oyun varlığını geliştirmesine ve aynı zamanda Rovio’nun diğer yönde hareket etmesine izin veriyor.

Sega’nın ana şirketi Sega Sammy’nin başkanı ve grup CEO’su Haruki Satomi, “Hızla büyüyen küresel oyun pazarı arasında, mobil oyun pazarı özellikle yüksek potansiyele sahip ve SEGA’nın bu alandaki genişlemesini hızlandırmak uzun vadeli hedefi oldu” dedi. Holding, bir basın açıklamasında. “Her iki şirketin markalarının, karakterlerinin, hayran kitlesinin yanı sıra kurum kültürü ve işlevselliğinin bir araya gelmesiyle, ileride yaratılan önemli sinerjiler olacağına eminim.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın