SEGA işçileri sendika kuruyor

144 işçiden oluşan bir grup, SEGA’nın California, Irvine’deki Amerikan genel merkezinde bir sendika kuruyor. SEGA, Microsoft’un sahip olduğu diğer oyun şirketlerindeki çalışanların izinden gidiyor ZeniMax Ve Activision Blizzardher ikisi de geçen yıl sendikalaştı.

Sonic the Hedgehog ve Total War gibi franchise’ların arkasındaki oyun devi SEGA, sendikayı henüz gönüllü olarak tanımadı veya TechCrunch’ın yorum talebine yanıt vermedi. SEGA sendikayı tanımazsa, uygun işçiler Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB) aracılığıyla bir seçim yapabilir; İşçiler, yalnızca yaklaşık 170 uygun işçi olduğundan ve büyük bir çoğunluk şimdiden sendikaya katıldığından, bu oylamanın geçmesini bekliyor.

SEGA’nın sendikası, departmanlar arasında yayıldığı için oyun endüstrisinin gelişen işçi hareketindeki emsallerinden sıyrılıyor. Amerika İletişim İşçileri (CWA) aracılığıyla örgütlenen sendika üyeleri, pazarlama, ürün tasarımı, yerelleştirme, kalite güvencesi ve daha pek çok alanda çalışıyor.

2018’den beri SEGA’da bulunan yerelleştirmede geçici bir editör olan Em Geiger, sendikanın birden fazla departmanı birleştirebildiğini, çünkü işçilerin disiplinler arası akranlarıyla bağlantı kurma fırsatı bulduğunu düşünüyor.

Geiger, TechCrunch’a “Farklı departmanlar için kaynaşma ve birbirini tanıma fırsatları var” dedi ve çalışanların iş arkadaşlarının başarılarını alenen takdir etmeye teşvik edildiği, herkesin katıldığı “haykırış” toplantıları gibi örneklere atıfta bulundu. “Bu, içinde bulunduğumuz işyerini iyileştirme isteğinden, departmanlardaki iş arkadaşlarımızın ve arkadaşlarımızın şu anda gördüklerinden daha iyi muamele görmelerini sağlama isteğine dönüştü.”

Geiger, bu sendikalaşma çabasının uzun süredir iş başında olduğunu ve diğer oyun şirketlerindeki sendika çabalarına doğrudan bir yanıt olmadığını söylüyor. Ancak, diğer stüdyolardaki başarılı sendika çabaları bunu doğrulamaktadır.

“Diğer pek çok oyun şirketinin nihayet örgütlenme haklarını iddia ettiğini ve çabalarıyla halka açıldığını görmek kesinlikle güven uyandırdı” dediler. “Genel olarak sendika fikrine daha fazla destek göstermeye başlayan bu insan dalgasının üzerinde olduğumuz için çok şanslıyız.”

AEGIS (Sega’yı İyileştiren Müttefik Çalışanlar Birliği) olarak bilinen sendika, daha yüksek taban ücret, sağlık, emeklilik ve uzaktan çalışma seçenekleri gibi gelişmiş yan haklar, ilerleme için daha net fırsatlar ve fazla çalışma ve tükenmişlikle mücadele için daha fazla personel alımını savunuyor. “Çatışma” kavramı – veya bir oyunu piyasaya sürmek için son teslim tarihini karşılamak için aşırı saatler çalışmak – oyun endüstrisine özgüdür ve stüdyolarda bu ani sendikalaşma hareketini teşvik eder.

Birçok oyun bölümünü barındıran Microsoft’un yasal olarak bağlayıcı bir çalışma tarafsızlığı sözleşmesi var, bu da sendika örgütlenmesinin önünde durmayacağı anlamına geliyor. Bu, teknoloji alanındaki norm değil. Microsoft’un bir parçası olması beklenen Activision Blizzard, birleşme hükümet tarafından engellenmemiş, NLRB tarafından sendikalaşan işçilere yasa dışı bir şekilde misillemede bulunduğu tespit edilmiştir.

Ağustos ayından bu yana bu görevde olan geçici kalite güvencesi testçisi Winry Ramsey, SEGA’ya gelince, şirketin nasıl yanıt vereceğinden tam olarak emin değil.

Ramsey, TechCrunch’a “Bunu söylemek için çok erken” dedi. “Halihazırda sahip olduğumuz kamu desteğinin miktarı beni çoğunlukla heyecanlandırıyor.”


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın