SEC, Bittrex’e sert çıktı

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Pazartesi açıklandı bir kripto borsası olan Bittrex’ten “kayıtsız bir ulusal menkul kıymetler borsası, komisyoncu ve takas ajansı işletmek için” ücret aldığını söyledi.

SEC ayrıca, Bittrex’in yabancı kuruluşunu, ana şirketiyle “tek bir paylaşılan emir defterinin işletilmesiyle bağlantılı olarak ulusal menkul kıymetler borsası olarak kaydolmamakla” suçlamaktadır.

Son haftalarda gördük SEC, Coinbase’i ele geçirdi ve TronBinance’in bir yerden ateş almasından bahsetmiyorum bile. farklı Amerikan devlet kurumu (CFTC). Kripto pazarının büyümesinin gerisinde kaldıktan sonra, hükümet düzenleyicilerinin plakaya adım attığını söylemek yeterli.

Tepkiler, SEC’in son eylemlerine göre değişir. Kripto topluluğunda, ABD hükümetinin yaptırım eylemlerinde çok katı davrandığına dair genel kabul gören bir bakış açısı var; kurallarının ya çok belirsiz olduğu ya da web3 ile ilgili varlıklar ve faaliyetler için uygun olmadığı; ve bazılarının değer mübadelesine yaklaşmanın yeni bir yöntemi olarak gördüğü şey için yeni kurallar bulmak üzere düzenleyicilerin sektörle daha yakın çalışması gerektiğini.

SEC aynı fikirde değil. Ajans, gelecekteki faaliyetlerin açık bir göstergesi olarak hizmet etmesi gereken bir yorumda, Bittrex ile ilgili eyleminin “kripto piyasalarının düzenleyici netlik eksikliğinden değil, yasal uyumluluk eksikliğinden muzdarip olduğunu açıkça ortaya koyduğunu” söyledi. SEC’in, kripto varlıklarının daha çok menkul kıymetler olduğu ve dolayısıyla mevcut düzenleme kapsamında olduğu şeklindeki duruşunu gevşeteceğini umuyorsanız, bu iyi bir haber değil.

Bittrex söz konusu olduğunda ajans, kripto borsasının özellikle SEC gözetiminden kaçınmak için harekete geçtiğine dikkat çekiyor:

Bittrex ve [William] 2014’ten 2019’a kadar şirketin CEO’su olan Shihara, kripto varlıklarının Bittrex platformunda alım satıma açılmasını isteyen ihraççılarla koordineli olarak önce Shihara’nın bir düzenleyiciye öncülük edeceğine inandığı belirli “sorunlu ifadeleri” halka açık kanallardan silmek için koordine etti. SEC, kripto varlığını bir güvenlik teklifi olarak araştırmak için. Örneğin, düzenleyici incelemeden kaçınmak amacıyla, Bittrex platformunda bir varlığı kullanılabilir hale getirmeden önce, Bittrex ve Shihara ihraççı-başvuru sahiplerine “fiyat tahmini” ile ilgili ifadeleri silmeleri talimatını verdi.[s],” “kar beklentisi” ve diğer “yatırımla ilgili terimler”.

Bittrex dünya lideri bir borsa değildi; Küresel hacimde yaklaşık 40. sırada yer alan SEC’in eylemlerine ilişkin haberler, henüz kripto piyasalarını herhangi bir maddi anlamda sarsmadı. Yine de, küçük kesintiler maddi kan dökülmesine yol açabilir; bu, web3 dünyasının mevcut gerileme döneminde karşılayamayacağı bir şey.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın