“Savaşta 10-13 bin askerimiz öldü”

“Savaşta 10-13 bin askerimiz öldü”Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat’ta başlatmış olduğu saldırılardan bu yana hayatını kaybeden Ukraynalı asker sayısını açıkladı. Yerel bir televizyon kanalına konuşan Podolyak, “Genel Kurmay Başkanlığı ve Başkomutan Zelenkskiy tarafınca meydana getirilen resmi tahminler var. Bu tahminler 10 bin, 12 bin 500-13 bin olarak değişiyor” dedi. Yaralıların daha çok bulunduğunu belirten Podolyak, yaşamını kaybeden asker sayısını açıklamaktan çekinmediklerini söyledi. Podolyak, işgalden bu yana 100 bin Rus askerinin öldürüldüğünü anlatım ederek 100-150 bin askerin yaralandığını, yitik olduğunu yada savaşamayacak durumda bulunduğunu öne sürdü.

Öte taraftan, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaşın ölüm, felaket ve tarifsiz bir acı getirdiğini ifade ederek, 20 binden fazla Ukraynalı sivilin 100 bin Ukraynalı askerin öldüğünü söylemişti. Ancak Avrupa Komisyonu tarafından ondan sonra meydana getirilen başka bir açıklamada, sayının hatalı olduğu laf konusu verinin ölü ve yaralı sayısının toplamı olduğu belirtilmiş, Von der Leyen’in açıklaması yayından kaldırmıştı.
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ise Kasım ayında yaptığı bir açıklamada, harpte yaklaşık 100 bin Rus ile 100 bin Ukrayna askerinin öldüğünü ya da yaralandığını tahmin ettiklerini ifade etmişti.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın