Sarıgül’den asgari ücret vaadiTDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, partisinin 2. Müessese yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yapmış oldu. İşsizliğin olmadığı bir Türkiye hayal ettiğini söyleyen Sarıgül, “Bizim bir hayalimiz var. Açlığın, yoksulluğun, işsizliğin olmadığı bir Türkiye, terörün olmadığı bir Türkiye, haksızlık ve eşitsizliğin olmadığı bir Türkiye hayal ediyoruz. Biz istiyoruz ki, dünyanın en iyi üniversiteleri bizde olsun, hepimiz istiyoruz ki zenginin evladı da fakirin çocuğu da aynı okulda okusun. Biz istiyoruz ki, çiftçinin yüzü gülsün, esnafın ışığı sönmesin. Bunlar olmayacak işler değil, bunlar zor işler değil. Bize mucize adamlar, büyülü reçeteler değil, ülkesini bilen, milletini seven takımlar, ayağı yere basan projeler lazım” diye konuştu.

‘5T Formulü’

Partisinin 5T formülünden bahseden Sarıgül, “Hatırlarsınız eskiden, ‘yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı’ derdik. Yerli Malı Haftası yapardık. Koronavirüs çıktı, peşinden Rusya-Ukrayna savaşı başladı. Yerli malının önemi anlaşıldı. Gıda ve enerji başta olmak üzere, her sektörde, yerli ve milli olmamız, kendimize yetmemiz lazım. İhracatı artırmamız, ithalatı azaltmamız lazım. Türkiye Değişim Partisi olarak bunu yapacağız. En çok dövizi enerjiye harcıyoruz. Güneş ve rüzgâr enerjisine ağırlık vereceğiz. Türkiye Değişim Partisi’nin 5T formülü; tarım, turizm, teknoloji, tekstil ve ticarete ehemmiyet vermektir” ifadelerini kullandı.

“Asgari ücretin üstünden politika yaptırmayacağız”

İktidar olduklarında asgari tutarı 3 ayda bir güncelleyeceklerini söyleyen Sarıgül, “Asgari tutarı, açlık sınırının altında kalmayacak şekilde, üç ayda bir güncelleyeceğiz. En düşük emekli maaşı, asgari ücretten az olmayacak. Hiçbir işgören, fakirlik sınırının altında maaş almayacak. Yerel yönetimlere, işsizlikle mücadelede yetki ve kaynak sağlayacağız. Devletin yapabileceği hizmet ve projeleri devlet meydana getirecek, böylece kamuda istihdamı artıracağız. Hep beraber çalışacağız, hep beraber üreteceğiz, hep beraber kazanacağız. Asgari ücretin üstünden siyaset yaptırmayacağız, fındığın üzerinden siyaset yaptırmayacağız. Fındık 4 dolar olacak. Ömür boyu 4 dolardan fındık devam edecek” açıklamalarında bulundu.

kaynak – linehaber

Yorum yapın