SAP, üretken yapay zeka girişimleri Anthropic, Cohere ve Aleph Alpha’ya yatırım yapıyor

rent a car 34

Üretken yapay zeka için büyük bir iştah olduğuna dair daha fazla kanıta ihtiyaç duyulursa diye, dün Almanya merkezli danışmanlık devi SAP yatırım üç ana üretken yapay zeka oyuncusunda: Antropik, Cohere ve Aleph Alpha.

Açıklanmayan doğrudan yatırımların şartları, SAP’nin kurumsal risk sermayesi şirketi Sapphire Ventures’ın yapay zeka destekli kurumsal teknoloji girişimlerini desteklemek için 1 milyar doları aşan taahhüdüne dayanıyor. SAP ayrıca yakın zamanda yıllık Sapphire konferansında çeşitli dahili yapay zeka çabalarını vurguladı. içermek müşteri deneyimi araçlarında bir dijital asistan.

SAP baş strateji sorumlusu Sebastian Steinhaeuser bir basın açıklamasında, “Üretken yapay zekanın işletmelerin çalışma şeklini temelden değiştirmeye hazır olduğu bir dönüm noktasındayız” dedi. “SAP, birinci sınıf iş uygulamaları paketimizi tamamlayan ve müşterilerimizin tam potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olan, gelecek için bir kurumsal yapay zeka ekosistemi oluşturmaya kararlıdır.”

Yatırımların üçü de – Aleph Alpha, Anthropic ve Cohere – SAP’nin iş çıkarlarıyla çok net bir şekilde uyumlu. SAP, tümü metin analiz eden yapay zekadan fayda sağlayan satış, hizmet ve ticaret odaklı bir dizi ürün sunar.

Anthropic, doğal konuşmalar bağlamında yanıtlar oluşturma, kodlama, iş akışlarını otomatikleştirme ve metin işleme dahil olmak üzere bir dizi işletmeden işletmeye yardımcı olan bir yapay zeka sistemi geliştiriyor Claude. Cohere’a gelince, yönetilen bir hizmet olarak bir API aracılığıyla erişilebilen ve şirketlerin verilerinin bulunduğu yerde buluşmak için sanal özel bulutlarda veya yerinde konuşlandırılabilen üretken bir metin platformu sağlar. Halihazırda bir SAP Ortağı olan Aleph Alpha, bu arada birlikte çalışabilirlik, veri gizliliği ve güvenliğine odaklanarak çok modlu, çok dilli modeller oluşturur ve barındırır.

Cohere’in başkanı ve COO’su Martin Kon, Avrupa’daki kökleri ve Cohere’in Avrupa’daki hırsları göz önüne alındığında SAP ile çalışmanın “bariz bir uyum” olduğunu söyledi.

Kon, TechCrunch aracılığıyla TechCrunch’a şunları söyledi: “Bu yatırım, Oracle, McKinsey, NVIDIA, Salesforce, Sentinel One ve diğerleriyle mevcut kurumsal işbirliklerimize dayanıyor ve üretken yapay zekaya yönelik bağımsız, buluttan bağımsız, veri güvenliği yaklaşımımızı küresel olarak işletmelere getiriyoruz.” e-posta

Aleph Alpha ve Anthropic, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

SAP’nin duyurusu, McKinsey’in işletmelerin üretken yapay zekayı benimsemesine yardımcı olmak için Cohere ile ortaklık kuracağını söylemesinin ardından geldi; bu, şirketin metin üreten bir yapay zeka model sağlayıcısı ile ilk ortaklığını işaret ediyor. Ve büyük danışmanlık şirketlerinin bir teknoloji olarak üretken yapay zeka konusundaki ciddiyetlerinin altını çizen bir dizi başka duyuruyu takip ediyor.

Accenture bu yılın başlarında rehin önümüzdeki üç yıl içinde yapay zekaya 3 milyar dolar yatırım yapacak ve büyük kısmı personel alımına ayrılacak. Şirket, yapay zeka odaklı danışman ordusunu işe alma, satın alma ve eğitim yoluyla ikiye katlayarak 80.000’e çıkarmayı planlıyor.

Aşılmamak için, PwC söz konusu yapay zeka tekliflerini genişletmek ve ölçeklendirmek için aynı zaman diliminde yapay zekaya 1 milyar dolar harcayacaktı. İtme işleminin bir parçası olarak PwC, Microsoft’un OpenAI teknolojilerini kurumsal dostu bir biçimde paketleyen Azure OpenAI Hizmetinin yanı sıra OpenAI’nin GPT-4 ve ChatGPT’sini kullanarak teklifler oluşturmak için Microsoft ile ortaklık kuracak.

Biraz önyargılı olan McKinsey kabul edildi – tahminler bu üretken yapay zeka, küresel ekonomiye yılda 4,4 trilyon ABD doları ekleyebilir; bu, neredeyse Birleşik Krallık büyüklüğünde ve üretkenliğinde (2021’de 3,1 trilyon ABD Doları GSYİH) yepyeni bir ülkenin dünyaya eklenmesinin ekonomik eşdeğeridir.

Ama başka stratejistler Aldatmacanın 1990’ların teknoloji balonunu yansıttığı konusunda uyarıda bulunarak, yapay zeka patlamasının büyük kârlara yol açmayacağını söylüyor. Her zamanki gibi kimin haklı olduğunu zaman gösterecek.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın