Samsung Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jae-yong’a af çıktı

Samsung Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jae-yong’a af çıktıGüney Kore’de rüşvet suçundan tutuklu bulunan elektronik firması Samsung Electronics Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jae-yong, affedildi.

Yonhap’ın haberine gore, Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, 15 Ağustos Ulusal Bağımsızlık Günü dolayısıyla aralarında Lee’nin de bulunmuş olduğu 1691 mahkumun affedildiğini deklare etti.

Lee’nin yanı sıra affedilenler içinde Lotte Grup CEO’su Shin Dong-bin’in de aralarında bulunduğu 3 iş adamı daha bulunuyor.

Yoon, laf mevzusu af kararıyla Kovid-19 salgını nedeniyle zor günler geçiren insanların geçimlerini istikrara kavuşturmayı, basit vatandaşlar, minik işletmeler ve tüccarlar da dahil olmak suretiyle toplumun savunmasız üyelerine geri dönme fırsatı ve umudu vermeyi umduğunu kaydetti.

Af sonucu, Yoon’un mayısta göreve gelmesinin arkasından ilk hususi af sonucu oldu.

18 Ocak’ta 2021’de 30 ay hapse mahkum edilen Lee, 13 Ağustos 2021’de şartlı tahliye kararıyla tahliye olmuştu.

Rüşvetten 2,5 yıl hapse mahkum edilmişti

Seul Yüksek Mahkemesi, 18 Ocak’ta ülkede daha ilkin eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin görevden azline yol açan rüşvet skandalı kapsamında yargılanan Lee’yi 30 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Lee, Park’a ve Park’ın danışmanı Çoi Soon-sil’e rüşvet vermekten suçlu bulunmuştu.

Eski Devlet Başkanı Park ise 2017’de görevden azledilmişti.

Güney Kore Yüksek Mahkemesi, 14 Ocak’ta Park’a rüşvet, rolü istismar ve öteki suçlardan verilen 22 yıl hapis cezasını onamıştı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın