PKK’lı Mehdi Mıhçı’nın ifadesi ortaya çıktı

PKK’lı Mehdi Mıhçı’nın ifadesi ortaya çıktıİstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlileri, PKK-KCK silahlı terör örgütü içinde faaliyet yürüten teşkilat personellerinin İran-Irak-Suriye sınırları üzerinden ülkeye giriş yapabileceği, akabinde sansasyonel kalifiye fiil arayışında olabilecekleri istihbaratına yönelik emek harcama başlatmıştı.

PKK/KCK terör örgütünce direktif verilmesi halinde eylemsel faaliyet konularında teşkilat adına inisiyatif alarak sansasyonel özellikte fiil yapabileceği değerlendirilen sözde özel kuvvetler yapılanması içerisinde faaliyet göstermekteyken sınır hattından illegal geçiş yaparak İstanbul’a gelmiş olarak eylem hazırlığında olduğu tespit edilen ‘Seydo Botan Gever’ kod adlı Mehdi Mıhçı ve beraberindeki 3 terörist yakalanarak gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki işlemlerinin peşinden adliyeye sevk edilen ve çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderilen şüpheli Mehdi Mıhçı’nın Savcılıkta verdiği ifadesi ortaya çıktı.

Şüpheli 26 yaşındaki Mehdi Mıhçı’nın Savcılıkta verdiği ifadesinde,

“2014 yılında PKK terör örgütüne katıldım ve bu yüzden düzmece kimliği kullandım. Ablam Jiyan Mıhçı PKK terör örgütüne katılmıştı. 2010 yılında öldüğü haberini aldık. Bu beni psikolojik olarak etkiledi ve 2014’de ben de örgüte katıldım. Avaşin’e gittim ve orada eğitim aldım. Eğitim sonrası Şehit Behçet Bermani tepesinde kaldım, 2015 yılının sonuna kadar o bölgedeydim. Sonrasında örgütten kopmak üzere Irak’ın Diyana tarafında bulunan köylere geçtim. Türkiye’ye gelmeye çekindim. Orada kendime bir yaşam kurdum ve 2022’ye kadar bu şekilde bir hayat sürdüm. 2022’nin Temmuz ayındaysa Irak’tan İran tarafına geçtim. Oradan da Ağrı Doğubeyazıt üstünden Türkiye’ye giriş yaptım. İstanbul’da bir iş oluşturmayı düşünüyordum. İş kurduktan sonra ailemle görüşüp normal bir hayat içine girmek istemiştim. Bana sorduğunuz ‘Nur Muhammet Bultan’ kimliğini Irak’taki kaçakçılar ayarlamıştı, nerede ve iyi mi ayarladıklarını bilmem” söylediği kaydedildi.

Şüpheli Mıhçı’nın, bir grup teşkilat çalışanının bulunduğu fotoğrafın arasında yer almasına ait yaptığı savunmasında, fotoğrafın kendisine ilişkin bulunduğunu söyleyerek, “Eğitim aldığım dönemde Murat Karayılan tahsil aldığımız yere gelmişti. Orada hepimizle birlikte resim çektirmişti, resim da o zamanlardandır” benzer biçimde konuşmuş olduğu aktarıldı.

Şüphelinin savcılıktaki ifadesinde kendisi hakkındaki tüm beyanlara karşı, kendini teşhis eden kişilerin hiçbirini tanımadığını, onların kendilerini kurtarmak için şahsı hakkındaki böyle konuştuğunu ve neden bu şekilde şeyler söylediklerini bilmediğini belirttiği kaydedildi.

“Bombalı eylemlere katılmadım, bu şekilde bir eğitim almadım”

Şüpheli Mehdi Mıhçı’nın terör örgütünün özel kuvvetlerinde sabotajcı olarak yer aldığının ve İstanbul’a bombalı eylem yapmak için geldiği hususunun Savcılıkça değerlendirilmesine ilişkin verdiği ifadesinde ise “Anlattıklarımdan başkaca bahsetmiş olduğunuz bir şekilde gelmedim. Bombalı eylemlere katılmadım, böyle bir tahsil almadım. Kendilerini kurtarmak için bu biçimde beyanda bulunmuşlardır. Bildiklerimi doğruca anlattım” ifadelerini kullandığı aktarıldı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın