Rus enerji devinden korkutan tahmin

Rus enerji devinden korkutan tahminRus enerji firması Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller, naturel gaz satışlarındaki düşüşe rağmen, bu yıl firma gelirlerinin geçen yıla kıyasla önemli miktarda artacağını belirterek, “Sonbahar ve kış periyodunun zirvesinde (Avrupa’daki) naturel gaz tutarları bin metreküpte 4000 doları aşabilir.” dedi.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, Miller’in “Petrol ve Doğalgaz Sanayisi Çalışanları Günü” dolayısıyla yapmış olduğu değerlendirmelere yer verildi.

Gazprom’un bu yıl itibarıyla 288,1 milyar metreküp organik gaz ürettiğini anlatan Miller, “Bunun 154,7 milyar metreküpü iç pazara temin edilirken, 82,2 milyar metreküpü Bağımsız Devletler Topluluğu dışı ülkelere sevk edildi.” dedi.

Dış pazara yönelik ihracatın düştüğünü vurgulayan Miller, “Dış pazarlara yönelik gaz arzındaki düşüşe rağmen, hesaplamalarımız, Gazprom’un mali sonuçlarının, 2022 gelirimizin 2021’den önemli ölçüde daha yüksek olacağını gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Miller, doğal gaz pazarlarında önemli değişikliklerin yaşandığına işaret ederek, “Daha öncesinden de söylediğimiz şeklinde, bunun nedenleri, Batılı düzenleyicilerin hatalı kararları ve yaptırım politikalarıdır.” dedi.

Rusya’nın Çin’e sevkiyatı artıyor

Avrupa’daki naturel gaz fiyatlarında bir “ralli” yaşandığını belirten Miller, “Doğal gaz fiyatı düzenli bir halde bin metreküpte 3000 dolar bandının üzerinde seyrediyor. Sonbahar ve kış periyodunun zirvesinde (Avrupa) organik gaz tutarları bin metreküpte 4000 doları aşabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Miller, Asya’nın da sıvılaştırılmış organik gaz (LNG) temini mevzusunda Avrupa ile rekabet içinde olduğuna dikkati çekerek, Asya’da mevsimsel etkilerin de fiyatlarda baskı yarattığını söyledi.

Avrupa’nın iklim konusundaki gündeminin de rafa kalktığını ifade eden Miller, “Avrupa’da kömür ve benzin tüketiminin ne kadar keskin bir şekilde arttığını görebiliyoruz. Daha da ilgi çekici olanı, yakacak odun talebindeki artıştır. Herkes yakacak odun stoklamaya karar verdi. Kimse çevre gündemini düşünmüyor. Herkes önümüzdeki kışı nasıl geçireceğini düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

Miller, Rusya’nın Çin’e yönelik naturel gaz sevkiyatlarının da yılın 8 ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 60 arttığını laflarına ekledi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın