RTRO, arkadaşlar, yaratıcılar ve markalar için algoritma içermeyen bir sosyal uygulama başlattı

Meta’nın lansmanından önce metin tabanlı bir sosyal ağkadın temelli sosyal ağ girişimi RTRO algoritma güdümlü içeriğe değil, insan bağlantılarına ve topluluklara odaklanan daha olumlu bir ortamda markalar, içerik oluşturucular ve onların hayranları ile takipçileri arasında bağlantı kurma hedefiyle bu hafta uygulamasını başlatıyor. Bunu başarmak için RTRO, sosyal deneyimini iki kısma ayırır – bir tarafta, RTRO’nun “çevrelerindeki” arkadaşlarınız veya ailenize ayak uydurabilirsiniz. Öte yandan kullanıcılar, içerik oluşturucuların ve markaların içeriklerini kendi alanlarında görmek için geçiş yapabilir.

Ek olarak, RTRO uygulamayı zorbalıktan ve zehirlemeden uzak tutmaya ve ChatGPT ile etkileşim kurma becerisine odaklanan güçlü içerik denetleme özellikleri sunduğunu iddia ediyor.

İki teknoloji ve pazarlama gazisi tarafından kurulan girişimin sosyal yaklaşımı, kullanıcıları sosyal ağların daha çok gerçek içeriği paylaşmaya ve diğer insanlarla bağlantı kurmaya odaklandığı daha basit bir zamana geri götürmeyi amaçlıyor. Önceki günlere duyulan bu nostalji, uygulamanın “retro”nun yanlış yazılmış hali olan “RTRO” adına yansıtılmıştır.

Ekip, Gen Z ve Millennial kullanıcılarıyla yaptığı anketin ardından, insanların günümüz sosyal medya uygulamalarıyla ilgili en çok şikayet ettiği konuların, kullanıcıların akışlarında gösterilen marka reklamlarının sayısı ve algoritma güdümlü deneyim hakkında olduğunu tespit etti. Ancak insanlar, sosyal medyayı değer verdikleri diğer kişilerle bağlantıda kalmak ve eğlenceli içerikleri izlemek için kullanmak istediklerini de söylediler.

RTRO’nun kurucuları, markaların da modern sosyal medyayla ilgili şikayetlerini paylaştıklarını açıkladı.

Deneyimsel pazarlama geçmişi olan kurucu ortaklar Nicole Falco ve Tristan Brennan, Brennan’ın pazarlama ajansı TH Experiential dahil olmak üzere yıllar boyunca yüzlerce Fortune 500 ve 1000 markasıyla çalıştı. Bu çalışma, markaların küresel olarak müşterilerle etkileşim kurması için çeşitli dijital ürünlerin, uygulamaların ve web sitelerinin oluşturulmasını içeriyordu. Ancak markalar, sosyal medyayı kampanyalarına entegre etme konusundaki kafa karışıklıklarını ve hayal kırıklıklarını onlara sık sık dile getiriyordu.

“TikTok onlar için hâlâ biraz muamma ve sonra [Instagram]sürekli değişen kurallar ve sürekli değişen özellikler ve algoritmalar, markaların ihtiyaç duydukları kişilerin önüne nasıl geçeceklerini bulmalarını zorlaştırıyor,” dedi Falco.

Hem kullanıcılardan hem de markalardan gelen bu şikayetler, kurucuların daha iyi bir şeyi nasıl yaratabileceklerini düşünmelerine neden oldu.

“Sosyal medyaya insan deneyiminin merceğinden bakıyorduk ve onu nasıl biraz daha iyi hale getirebiliriz ve ayrıca teknolojinin merceğinden hangi teknolojiden yararlanılabilir?”

Sonuçta, her birinin kendi alanı olduğundan, kişisel bağlantılarınız ile marka ve içerik oluşturucu içeriği arasında geçiş yapabileceğiniz bir sosyal uygulama olan RTRO ortaya çıktı. Kişisel açıdan, deneyimi kesintiye uğratan herhangi bir marka yok – ancak, dahil kalmanın bir yolu var. RTRO, kullanıcılardan haftada birkaç kez, gerçek hayatta ne yaptığınızla ilgili doğrulama, GIF veya güncelleme içeren gönderiler göndermelerini ister (#LogOntoLife olarak etiketlenmiş). Markalar isterlerse bu kampanyalara sponsor olabilirler.

Bu arada, uygulamanın diğer tarafı – diğer adıyla RTRO TV – markaların ve içerik oluşturucuların izleyicileriyle sohbet tarzı bir ortamda kesiştiği, algoritma içermeyen bir alandır. Başlatıldığında, RTRO, uygulama için içerik oluşturan yaklaşık 50 TikTok ve Instagram içerik oluşturucusuna sahiptir. Kullanıcılar, gönderilerine beğeni vermek gibi tepkiler verebilir, ancak mesaj veya yorum yapamaz. Kullanıcılar, RTRO TV ile etkileşim kurmak için seyahat, yemek, güzellik ve daha fazlası gibi konulara ayrılmış çeşitli “kanallara” göz atıyor. Şirket, bunun, kullanıcıların yayınlarında ne tür içerik gördükleri konusunda daha fazla kontrol sahibi olduğunu söylüyor.

“O kanala gidebilir ve marka ve içerik oluşturucu içeriğini keşfedebilirsiniz – böylece görmek istediklerinizi görme konusunda tam kontrole sahip olursunuz. Bu tamamen yeni. Bu tür bir deneyim şu anda bir uygulamada yok, ”diyor Falco.

Bununla birlikte, teklif bazı açılardan benzer TikTok’un özel, güncel yayınlar testi.

Ayrıca içerik oluşturucular, kendi kanal alanlarında özel bir çevre oluşturmayı ve bu çevrede gönderi paylaşmayı seçebilir. Bitirdiklerinde daireyi kapatabilirler. İçerik oluşturucular, kullanıcıların çevrede mesajlaşmasını da engelleyebilir veya nefret söylemi ya da toksik davranışlar sergiliyorsa onları kaldırabilir.

RTRO’nun test ettiği içerik oluşturucular, takipçilerle daha kişisel ve gündelik konuşmalar yapma olanağını sevdiklerini söylediler.

Brennan, “Bu kanallarda, birkaç yüz bin takipçisi olan insanlar, Instagram’a günde bir gönderi gönderebileceklerini fark ediyor – bu çok özel bir imaja sahip” diyor. Ancak kanallarda artık günde birçok kez gönderi paylaşabiliyorlar, diye açıklıyor. “Gayri resmi bir konuşma yapabilirler. Bu kadar resmi hissettirmek zorunda değil [or like] göze çarpacakları bir an. Biraz daha kişisel bir şey yaratıyor” diye devam ediyor. “Markalarda da aynı şeyi buluyoruz. Sadece ürünlerini tanıtmak için bir şeyler göndermiyorlar. Kendi iç ekiplerinden veya kültürlerinden, bugün yaptıklarından bahsediyorlar… biraz daha az resmi hissettiren bir şeye sahip olmanın benzersiz bir yanı var.”

RTRO’yu test eden markalar arasında Alastin Skincare, KISS Nails, Loops Beauty, Halo 42, JOAH ve diğerleri yer alır.

Başka bir özellik, kullanıcıların AI’dan fikir ve ilham istemelerine olanak tanıyan bir entegrasyon yoluyla ChatGPT ile etkileşim kurmasına olanak tanır – bu, tüketicilerin bir sosyal ağ ortamında AI’ya nasıl yanıt verebileceğine dair başka bir test durumu olabilir. Şimdiye kadar, Snapchat için bir fiyasko oldu – kullanıcılarının son zamanlarda uygulamanın kaydırılması My AI özelliğinin tanıtımı, “tüyler ürpertici” olarak adlandırılması ve kaldırılmasının istenmesi.

Diğer uygulamalar, AI ve sosyal birleştirmede daha iyi şanslar gördü. Ghost’un mobil mesajlaşma uygulaması arkadaşların grup sohbetinde anonim olarak gönderi paylaşmasına olanak tanıyan bu özellik, bir iMessage uzantısını kullanıma sundu ve kullanıcıların ChatGPT kullanarak mini uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan işlevsellik ekledi. Uygulama daha sonra Apple’ın iMessage App Store’unda Sosyal Kategoride 5. sıraya yerleşti.

Ekip, RTRO’nun uygulamasını hayata geçirmek için dışarıdan temin edilen bir firmayla çalıştı ancak şirket içi CTO’su daha önce Microsoft, Amazon, iHeartMedia, CLEAR, WeWork ve Grailed gibi daha büyük şirketler için bir dizi tüketici dijital deneyimi ve mobil uygulamaları oluşturmuştu. . Başlangıç, dış kaynaklı ekibi gelecekte bir noktada şirket içinde de getirmeyi hedefliyor ve bu görüşmelerin şimdiden başladığını söylüyor.

Şirket henüz gelir modeli planlarını paylaşmadı, ancak stratejisinin bu bölümünü önümüzdeki çeyrekte yayınlamayı hedefliyor.

Bir düzineden az kişiden oluşan uzaktan dağıtılmış bir ekip olan RTRO, şu anda her iki kurucu ortağın yatırımı da dahil olmak üzere yalnızca melek finansmanı ile destekleniyor. Henüz tohum öncesi veya tohum finansmanı toplanmadı.

RTRO ücretsiz olarak indirilebilir App Store’da.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın