Reklamlı ‘ücretsiz’ akıllı TV olan Telly’nin gizlilik politikasında tehlike işaretleri var

Dün biz baktı yeni akıllı televizyonlarından yarım milyonunu bedavaya veren Telly adlı yeni bir donanım girişiminde. İşin püf noktası, 55 inçlik akıllı televizyonun altına oturan ve siz en sevdiğiniz programları izlerken reklamları görüntüleyen ikinci bir ekrana sahip olmasıdır.

Ücretsiz bir televizyon için takas, bu yepyeni girişimin sizinle ilgili büyük miktarda veri toplamasına izin vermeyi kabul ediyor çünkü reklamların sizden kazandığı para televizyonun maliyetlerini karşılıyor.

Başlangıç, gizlilik politikasına göre, ne görüntülediğiniz, nerede bulunduğunuz, ne izlediğiniz ve bu bilgilerden sizinle ilgili çıkarımların yapılabileceği hakkında veriler toplar.

Ancak gizlilik politikasında yanlışlıkla yayınlanan ek açıklamalar, veri uygulamalarıyla ilgili endişeleri artırıyor. tarafından ilk kez belirtildiği gibi gazeteci Shoshana Wodinsky:

Telly’s kısmının altına yapıştırdık Gizlilik Politikası o sırada yayınlandığı şekliyle yazım hataları da dahil olmak üzere kelimesi kelimesine – ve içindeki şüpheli pasajı vurgulamıştır. gözü pek vurgu için:

“Kullanım Koşullarında belirtildiği gibi, 13 yaşın altındaki çocuklar hakkında bilerek Kişisel Veriler toplamıyor veya talep etmiyoruz; 13 yaşının altında bir çocuksanız, lütfen Hizmetlere kaydolmaya veya Hizmetleri başka bir şekilde kullanmaya veya bize herhangi bir Kişisel Veri göndermeye çalışmayın. Hizmetlerin kullanımı, 13 yaşın altındaki bir çocuğun fiziksel varlığını yakalayabilir, ancak çocuk hakkında hiçbir Kişisel Veri toplanmaz. 13 yaşın altındaki bir çocuktan Kişisel Veriler topladığımızı öğrenirsek, bu bilgileri mümkün olan en kısa sürede sileceğiz. (Bunun doğru olup olmadığını bilmiyorum. Bilgileri sileceğimizi söylemek zorunda mıyız yoksa bunun başka bir yolu var mı)? 13 yaşından küçük bir çocuğun bize Kişisel Veriler sağlamış olabileceğine inanıyorsanız, lütfen…” adresinden bizimle iletişime geçin.

Yorum için Telly ile iletişime geçtikten kısa bir süre sonra şirket, bölümü gizlilik politikasından kaldırdı.

Bir e-postada, Telly baş strateji sorumlusu Dallas Lawrence, gizlilik politikasının eski bir taslağının yanlışlıkla yüklendiğini söyledi.

“Geliştirici ekibimiz ile gizlilik hukuku danışmanımız arasında belgede ortaya atılan sorular biraz bağlam dışı görünüyor. Ortaya atılan sorun, zamanlama ve bu tür verilere sahip olmamızın mümkün olup olmadığı ile ilgili iki bölümden oluşan teknik bir soruydu” dedi Lawrence. “Ekip, 13 yaşın altındaki çocuklar hakkında istemeden yakalayabileceğimiz herhangi bir veriyi silmek için ne kadar süremiz gerektiği konusunda net değildi. Taslak dilde yer alan ‘mümkün olduğu kadar çabuk’ terimi belirsiz ve belirsiz görünüyordu ve gerekliydi. [sic] teknik açıdan daha fazla açıklama.”

Lawrence, geliştiricilerinin 13 yaşından küçük çocukların kişisel verilerini toplamanın mümkün olmadığına inandıklarını söyledi ve reşit olmayanların Telly’ye “kayıt olmasına izin verilmediğini” ekledi.

Politikanın kendisindeki tek kırmızı bayrak bu değil. Politikaya göre, topladığı verilerin bir kısmı kesin coğrafi konum gibi hassastır. Televizyon ayrıca isimleri, e-posta adreslerini, telefon numaralarını, yaşları ve doğum tarihlerini, posta kodlarını, cinsiyeti ve etnik kökeni ve “cinsel yaşamı veya cinsel yönelimi” de toplar.

Başlangıç, aynı zamanda hangi spor takımını sevebileceğiniz (“Green Bay Packers hayranı”), hangi fiziksel aktivitelerden keyif aldığınız (“kaykaycı olmak” gibi) gibi “kültürel veya sosyal tanımlayıcılarınızı” topladığını söylüyor. Politika, “bir çevre aktivistiyseniz” diyor.

Ücretsiz, reklam destekli bir ürünün kullanıcıları hakkında çok miktarda bilgi toplaması şaşırtıcı olmasa da, bu verileri toplamanın başlangıçta tehlikeleri vardır.

Reklam ağları, hedefli reklamcılık için kullanılabilecek kullanıcılar hakkında profiller oluşturmak için çeşitli kaynaklardan (web siteleri, telefon uygulamaları ve reklam destekli donanımlar) tonlarca bilgi toplar. Reklam ağları ne kadar çok şey toplarsa, sizin hakkınızda o kadar çok çıkarım yapabilirler ve size tıklama olasılığınız yüksek olan reklamları size doğru bir şekilde sunabileceklerini ve onlara para kazandırabileceklerini o kadar çok düşünürler.

Veriler toplandıktan sonra, reklam verileri veri aracıları tarafından paylaşılır ve satılır; bunlar daha sonra herhangi bir ücret karşılığında diğer şirketlere ve işletmelere satar. dolandırıcılık önleme ile gözetlemenin etkinleştirilmesi. Veri komisyoncuları da reklam verilerini kolluk kuvvetlerine satmak izin almak yerine verileri satın alabilen ajanslar. FTC kısa süre önce veri komisyoncusu Kochava’yı suçladı coğrafi konum verilerini satma kürtaj klinikleri ve ibadethaneler gibi hassas yerlere bireylerin hareketlerini izlemek için kullanılabilecek “yüz milyonlarca” mobil cihazda.

Akıllı TV’ler kötü şöhretli veri toplayıcılarıdır. Yıllar önce Vizio televizyonları müşterilerin görüntüleme alışkanlıklarını gözetlerken yakalandılar ve daha sonra müşterilere izlemeyi devre dışı bırakmanın bir yolunu sunma talimatı verildi. Diğer akıllı TV üreticileri de pek farklı değil: Samsung, kullanıcıların akıllı televizyonlarında ne izlediğidaha sonra geçen yıl bir veri ihlali nedeniyle çalınan veriler.

Özellikle donanım söz konusu olduğunda bedava diye bir şey yoktur. Televizyonunuzun dünyaya neyi neden izlediğinizi söylemesini istemiyorsanız, belki de Telly size göre değildir.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın