‘Midjourney China’ piyasaya çıktı – ardından duyurusu kayboldu

Üretken sanat üzerine küresel bir saplantıyı ateşledikten sonra, on aylık Midjourney, dünyanın en büyük internet pazarı olan Orta Krallık’a giriyor gibi görünüyor.

Pazartesi günü geç saatlerde Tencent’e ait sosyal platform WeChat’te yayınlanan bir makalede, “Midjourney China” adlı bir kurumsal hesap söz konusu beta test kullanıcıları için başvuruları kabul etmeye başlamıştır. Ancak hesap kısa süre sonra ilk ve tek makalesini Salı günü sildi.

Gönderinin Çin’de çok büyük bir tepki aldıktan sonra neden ortadan kaybolduğu belli değil. Orijinal gönderide, başvuruların her Pazartesi ve Cuma günleri yalnızca birkaç saat açık olacağı ve kullanıcılar lansman gününde ilk kotayı hızlı bir şekilde doldurduğu söylendi. TechCrunch ürünü test edemedi.

WeChat hesabının sahibi, Ekim ayında kurulan ve halka açık çok az bilgiye sahip olan, Nanjing merkezli Pengyuhui adlı bir şirkettir. TechCrunch, firmanın kimliğini doğrulayamadı ve yorum için Midjourney’e ulaştı.

Ülkenin katı düzenleyici ortamı göz önüne alındığında, Çin’de bir internet uygulaması başlatmak hiç de küçük bir başarı değil. Bu nedenle, yabancı girişimlerin, hizmetlerini kendi adlarına yürütmelerine yardımcı olan yerel ortaklarla işbirliği yaptığını görmek alışılmadık bir durum değildir.

Midjourney’nin Çince versiyonu olduğunu iddia eden pek çok uygulama var ama bu en ciddisi gibi görünüyor. Taklitçileri tespit etmek kolaydır, çünkü topluluk oluşturma zahmetine girmezler ve doğrudan kullanıcılardan ödeme isterler. “Midjourney China”, gönderide her 1-2 günde bir yeni bir yineleme başlattığını ve kullanıcı sorularını yanıtlamak için 7×24 destek ekibine sahip olduğunu söyledi.

Adil olmak gerekirse, “Midjourney China” iyi düşünülmüş bir stratejiye sahip. Ülkenin bir Discord sunucusuna en yakın şeyi olan bir QQ kanalında çalışmayı seçti. Tencent tarafından inşa edilen PC çağındaki eski bir haberci olan QQ, Çin’in üretken AI çılgınlığı arasında topluluk oluşturmayı kolaylaştırmada merkez sahneye çıktı. adlı yükselen bir açık kaynaklı sinir ağı projesi RWKVörneğin, QQ’da birkaç bin geliştirici ve kullanıcı topladı.

Konu hakkında bilgisi olan bir kişiye göre, Tencent ve “Midjourney China” QQ kullanımı konusunda resmi bir ortaklığa girmedi. Bunun yerine, ikincisi üçüncü taraf bir müşteri olarak katılmıştır ve kendi kullanıcı edinimini başlatmıştır.

yolculuk ortası fandomu

Teknolojiden anlayan Çinli netizenler, Midjourney’e yabancı değiller, ancak şimdiye kadar metinden görüntü oluşturucuya gayri resmi yollarla ve hileli yöntemlerle erişiyorlardı.

Midjourney botunun çalıştığı Discord’a erişmek için, sosyal ağı yasaklayan Büyük Güvenlik Duvarını aşmak için sanal özel ağlara ihtiyaçları var. Ardından, Midjourney aboneliklerini ödemek için, kredi kartı olmayan kullanıcıların kayıt ve para yükleme konusunda yardımcı olan aracılar araması gerekti. Ülke büyük ölçüde nakitten mobil ödemelere sıçradığı için Çin’de kredi kartları yaygın değil.

Çin’de ChatGPT, Stable Diffusion ve benzerlerinin olmaması bir dizi yerel alternatifin ortaya çıkmasına neden oldu. Francisco merkezli şirketin Baidu’nun sanat üreticisi ERNIE-ViLG’den kullanıcı kazanmayı başarıp başaramayacağını görmek ilginç olurdu ve başlangıç ​​Tiamat“Midjourney China” meşru çıkarsa.

“Midjourney China” ilk bakışta orijinal sanat oluşturucusundan pek de farklı görünmüyor. Kullanıcılar, ilk makalesine göre, daha sonra başka talimatlarla değiştirebilecekleri görüntüler oluşturmak için QQ kanalında bilgi istemleri gönderir. 25 ücretsiz görüntüden sonra, Discord tabanlı sürümle aynı olan bir fiyat planı üzerinden ödeme yapmaya başlamaları gerekir.

Karmaşık bir pazar

“Midjourney China”, bir dizi Batılı internet devinin geri çekildiği bir zamanda ortaya çıkıyor. Sadece bir hafta önce, LinkedIn ilan edildi Çin’in düzenleyici ortamına uyacak şekilde oluşturulmuş ancak muhtemelen yeterli talebi olmayan bir uygulama olan InCareer’ı kapatacaktı. Midjourney, daha yerleşik yerel oyuncularla kafa kafaya rekabet ederken, ülkenin uyumluluk gerekliliklerini yerine getirme konusunda aynı zorlukla karşı karşıya kalacaktı.

Çin pazarına göz diken herhangi bir yabancı oyuncunun sürekli gelişen düzenlemelerine hazır olması gerekir. Başlangıç ​​olarak Çin, kendi yetki alanında faaliyet gösteren neredeyse tüm diğer internet hizmetlerinde olduğu gibi, üretici yapay zeka kullanıcıları için gerçek ad doğrulaması gerektiriyor. “Midjourney China”, tüm kullanıcı hesaplarının varsayılan olarak kişinin gerçek kimliğine bağlı olduğu QQ’da çalışarak kriteri rahatlıkla karşılamış olabilir.

Daha karmaşık gereksinimler var. Çin geçtiğimiz günlerde bir özellikle sentetik medya kullanımı için kurallar dizisi. Örneğin halkı yanıltabilecek sahte resimleri etiketlemekten hizmet sağlayıcılar sorumludur. AI’nın yasa dışı kullanımlarının kayıtlarını tutmaları ve olayları yetkililere bildirmeleri isteniyor. Hiç şüphe yok ki Midjourney, herhangi bir tezahüründe, Çin’de politik olarak hassas kabul edilen ve şirketin zaten yapar bir dereceye kadar

O halde soru, “Midjourney China” ve QQ’nun, uygulama ülkede kritik bir kitleye ulaştığında ve kullanıcı davranışını izlemenin yükünü ve maliyetlerini nasıl bölüştüğüdür.

Bu gelişmekte olan bir hikaye – güncellemeler için bizi izlemeye devam edin.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın