Qualcomm’un Snapdragon G Serisi, yeni nesil avuçiçi oyun deneyimini başlatmayı hedefliyor

Bu Ekim ayında San Francisco’da düzenlenecek olan ve “Playing the Edge” temasını keşfedeceğimiz GamesBeat Summit Next’in geri dönüşünü duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Konuşmak için başvur Burada ve sponsorluk fırsatları hakkında daha fazla bilgi edinin Burada.


Qualcomm son halini açıkladı Aslanağzı G Serisi Platform geçen hafta yeni nesil özel el tipi oyun cihazlarına güç sağlamak için piyasaya sürüldü.

Bunlardan biriyle kısaca oynadım ve bu cihazların teknolojisinin Nintendo Switch ve Valve Steam Deck gibi tanıdık platformların ötesine geçtiğini hissediyorum.

Qualcomm Technologies ürün yönetimi kıdemli direktörü Mithun Chandrasekhar, GamesBeat ile yaptığı röportajda Qualcomm’un umudunun, farklı oyun çözümlerine göre özelleştirilebilen platformlarla oyun donanımının biyolojik çeşitliliğini genişletmek olduğunu söyledi. Konuyla ilgili oldukça iyi bir derinlemesine inceleme yapabildik.

Chandrasekhar, sektörün gelirlerinin büyük kısmının mobilden geldiğini, bunun da Qualcomm’un düşük güçlü işlemciler ve diğer çiplerle güçlü bir konumda olduğunu söyledi.

Konsol ve PC oyunları pazarda yükselmeye devam ederken, mobil oyunlar da yıllık büyümenin ana kaynağı olarak büyümeye devam ediyor. Chandrasekhar, her zaman akıllı telefonunuzda oynayabileceğinizi söyledi.

“Ancak bu oyunlar giderek daha karmaşık hale geldikçe, oyun oynarken en iyi performansı ve en sürükleyici deneyimi elde etmek istiyorsanız, özel bir platforma ihtiyacınız var” dedi.

Chandrasekhar, verilerin ezici sayıda oyuncunun bir tür mobil cihazda oyun oynadığını gösterdiğini söyledi.

Qualcomm mobil oyun pazarını hedefliyor.

“Giderek daha fazla insan oyun oynamak istiyor ancak bunu yapmak için bir bilgisayar veya konsol satın almak istemiyorlar” dedi. “Bir masaya ya da oturma odasındaki televizyona bağlı kalmak istemiyorlar. Bu nedenle, ister Xbox, PlayStation ve PC olsun, içerik kitaplığınızı alıp evin herhangi bir yerinde, bir arkadaşınızın evinde veya herhangi bir yerde oynatma yeteneği çok çekici. Kişisel ekran kavramı giderek büyüyen bir kavram ve Steam Deck gibi cihazların da bir pazarı var.”

Razor, bu yılın başlarında Snapdragon G1’i kullanan lider platform olarak Razor’s Edge el tipi oyun cihazını piyasaya sürdü. Chandrasekhar bunun bunun için bir pazar olduğunu gösterdiğini söyledi. Ve akıllı telefonlar çoğu zaman yeterli olmadığından yeni cihazların güçlü olması gerektiğini belirtti.

“Hizmet olarak son dönemdeki oyunlara baktığımızda, mobil oyuncuları konsol ve PC benzerleriyle oynamaya teşvik etmek istediklerini görüyoruz” dedi. “Hepsi platformlar arası oyunla ilgili. Bunlardan bazılarını rekabetçi bir şekilde oynayabilmek için oldukça güçlü bir donanıma ihtiyacınız var.

Yeni Snapdragon G Serisinin piyasaya sürülmesiyle Qualcomm, oyunculara en sevdikleri oyunları oynamaları için daha geniş bir seçenek yelpazesi sunmayı ve konumdan bağımsız olarak esneklik ve çok yönlülük sunmayı amaçlıyor.

Snapdragon G Serisi, her biri farklı oyun ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış üç katmana sahiptir.

Snapdragon G1 Gen 1 platformu

Razer Edge, Qualcomm’un Snapdragon G serisi çiplerini kullanıyor.

Snapdragon G1, fansız avuçiçi oyun cihazlarını destekleyen ve yerel bağlantılar veya bulut üzerinden kesintisiz oyun akışı sağlayan ilk nesil yongalardı.

Snapdragon G1 ailesinin ilk üyesi olan Snapdragon G1 Gen 1 Platformu, Qualcomm Kryo CPU (8 Çekirdekli) ve Qualcomm Adreno A11 GPU’ya sahiptir.

Bu kombinasyon, gecikmesiz bağlantı ve daha uzun pil ömrü sağlayarak oyuncuların konsol ve PC oyunlarını uzun süreler boyunca optimum kalitede yayınlamasına olanak tanıyor.

G1, bir yayın platformu için maliyet ve güç tüketimi açısından verimliliğe odaklanmıştır. Chandrasekhar, yalnızca bir konsoldan veya buluttan içerik akışı sağlamak istiyorsanız yüksek performanslı bir merkezi işlem birimine (CPU) veya grafik işlem birimine (GPU) ihtiyacınız olmadığını söyledi. Videonun iyi kodlanmasına ve kod çözülmesine, iyi bağlantıya ve pil ömrüne ihtiyacınız var. İş ortaklarının agresif fiyat noktalarını hedeflemesine olanak tanır. G1 Gen One çipi, aynı seviyedeki yeni bir işlemcidir.

Aslanağzı G2

Qualcomm mobil oyunun tüm katmanlarına ulaşıyor.
Qualcomm mobil oyunun tüm katmanlarına ulaşıyor.

Seviyeyi yükselten Snapdragon G2, tam özellikli mobil ve bulut oyun deneyimlerinin kilidini açmak için tasarlandı.

Qualcomm FastConnect 6700 Mobil Bağlantı Sisteminin optimize edilmiş işlemcisi ve 5G ve Wi-Fi 6/6E özellikleriyle donatılan Snapdragon G2 Gen 1 Platformu, birinci sınıf mobil ve bulut oyun oyunlarına zemin hazırlıyor.

En yeni Kryo CPU (8 Çekirdek), oyun için optimize edilmiş Adreno A21 GPU ve Snapdragon X62 5G Modem-RF Sistemiyle oyunculara mobil ve bulut oyunlarının geniş potansiyelini keşfetme özgürlüğü sunuyor.

Chandrasekhar, G2’nin daha çok mobil oyunlar için mükemmelleştirilmiş bir ürün olduğunu söyledi; çünkü cihaz Google Play Store, Amazon App Store veya Netflix’te olsun, Android ekosistemindeki her türlü oyunu ölçeklendirebiliyor.

Şirketin bir G2 Gen One işlemcisinin yanı sıra bir de G3 Gen Two işlemcisi var.

Aslanağzı G3

Snapdraong G3 Gen 2 el bilgisayarları bir XR deneyimi sunabilir.

Snapdragon G Serisinin zirvesinde, Qualcomm Technologies’in en yenilikçi oyun yeteneklerini bünyesinde barındıran amiral gemisi seviyesi Snapdragon G3 yer alıyor.

Chandrasekhar, Snapdragon G3x Gen 1 tarafından desteklenen Razer Edge 5G’nin başarısını temel alan Snapdragon G3 kullanan cihazların çok çeşitli oyun ekosistemlerinde harika oyun deneyimleri sunacağını söyledi. Meraklısı G3 Serisinin en yeni üyesi olan Snapdragon G3x Gen 2 Platformu, önceki modele kıyasla %30’un üzerinde daha hızlı CPU performansı ve 2 kat daha hızlı GPU performansı sunan Kryo CPU (8 Çekirdekli) ve Adreno A32 GPU’ya sahiptir.

G3, Qualcomm’un gözlüklere bağlanan XR oyunları da dahil olmak üzere tüm mutfak lavabosunu ona fırlattığında sunduğu şeydir.

Qualcomm, Snapdragon G Serisi platformlarıyla oyunların peşinde.

“Bu, bu bağlantı paketini çalıştıran en iyi CPU’muz ve en iyi GPU’muz. Lansmanda Android olacak” dedi Chandrasekhar.

Platform, çok nesilli performans iyileştirmeleri sunuyor ve donanımla hızlandırılmış ışın izleme, oyun süper çözünürlüğü, XR cam bağlantısı, Snapdragon Ses Teknolojisi Paketi ile düşük gecikmeli premium Bluetooth ses, Wi-Fi 7 Yüksek Bant gibi üst düzey oyun özelliklerini içeriyor En hızlı tepki veren kablosuz hızlar için eşzamanlı (HBS) ve 5G sub-6 ve mmWave.

Qualcomm, üst düzey oyun cihazlarının gelişimini hızlandırmak ve yeni nesil avuçiçi oyun ürünlerinin piyasaya sürülmesini kolaylaştırmak için, şu anda seçkin OEM’ler ve ODM’ler tarafından örneklenmeye sunulan Snapdragon G3x Gen 2 Elde Taşınabilir Oyun Referans Tasarımını sunuyor. Yakın gelecekte belirli müşterilere özel olarak hazırlanmış başka ürün duyurularının da yapılması bekleniyor.

Chandrasekhar, özel el tipi oyun cihazlarının en üst düzey oyun deneyimini sağlayabileceğini söyledi; bu, Steam Deck ve Switch tarafından zaten kanıtlanmış bir şey. Artık oyuncuların en sevdikleri oyunlara hareket halindeyken konsollar, PC’ler, bulutlar ve Android cihazlar üzerinden erişebilecekleri, bu özel alanı hedefleyen özel donanım platformları oluşturmanın zamanı geldi.

“Özel el tipi oyun cihazları, mobil oyunları deneyimlemenin en iyi yoludur. Ancak oyuncular, ister konsollarında, ister PC’lerinde ya da bir bulut hizmetinde olsun, tüm favori oyunlarını farklı cihazlarda ve ekosistemlerde oynayabilmek istiyor” dedi Chandrasekhar. “Yeni nesil Snapdragon G Serisi destekli cihazlar, oyunculara en sevdikleri oyunları oynayabilecekleri en iyi yer olacak ve onlara hareket halindeyken bulut, konsol, Android veya PC arasından seçim yapma olanağı sunacak.”

Daha fazla cihaz geliyor

Qualcomm, mobil oyun cihazlarının beynini oluşturmayı hedefliyor.

AyaNeo, Huaqin, Inventec, Thundercomm ve diğer şirketler, Snapdragon G Serisi Platformlar tarafından desteklenen taşınabilir oyun cihazları konusunda Qualcomm ile işbirliği yapıyor.

Feral Interactive’den Grid Autosport adlı bir yarış oyunu oynadım. Prototipte saniyede 60 kare hızında çalışıyordu. Ekran çözünürlüğü 1.440p’ye yakın ve 144 hertz’de full HD idi. Cihazda Cyberpunk 2077’yi de oynadım ve gayet iyi çalıştı. Bu oyunda pek fazla aksiyon göremedim. Ama oldukça güzel görünüyordu.

Chandrasekhar, ortakların lansmanlarda kendi duyurularını yapacaklarını söyledi. Cihazların gelecek yıl sevk edilmesini bekleyebiliriz. Chandrasekhar, şirketin prototiplerden biri için tamamen karbon fiberden yapılmış bir kasaya da sahip olduğunu söyledi. Bunun gerçekleşmesi için Carbon Mobile adlı bir şirketle çalıştı.

Chandrasekhar, “Bunun önümüzdeki yıllarda oldukça büyük bir pazar haline geleceğine gerçekten meşru bir şekilde inanıyoruz” dedi. “Bu ekosistem satıcıları, insanların bir sonraki Xbox, PC ve PlayStation oyunlarını belirli bir ekrana bağlı olmadan oynayabilmek istediklerine dair çok sayıda geri bildirim aldı. Bu büyük bir olay olacak.”

Platform çizgilerinin bulanıklaştırılması

Qualcomm Snapdragon G3 Gen Two, mobil cihazlara performans getiriyor.

Herkesin platformlar arası oyun oynamak istediği bir dünyada platformların geleceğini düşünürseniz başınızı ağrıtabilir. Android uygulama ve oyunlarının Windows PC’de çalışmasını sağlamak için BlueStacks’ı çalıştırabilir ve böylece dilerseniz Android oyunlarını Windows ortamına getirebilirsiniz. Microsoft, zamanla hem Android’i hem de Linux’u Windows’un üstüne çıkarıyor.

Qualcomm, mobil cihaz pazarının yalnızca birkaç şirketin ötesinde patlama yapmasını ve aynı zamanda bulut hizmetlerini kullanarak içeriği yerel olarak çalıştırmanın ötesinde de patlama yapmasını umuyor.

Oyun geliştiricileri genellikle x86 mimarisini kullanan PC işlemcileri üzerinde programlamayı tercih ediyordu. Bu nedenle PlayStation 4 ve Xbox One konsol nesilleri için oyun programlamak daha kolaydı. Ancak Qualcomm’un Arm tabanlı cihazları artık Windows çalıştırıyor. Ve belki de oyun geliştiricileri yalnızca Windows çalıştıran cihazlar için programlamayı önemsiyorlar. Bu sayede çip mimarileri ve işletim sistemleri harmanlanıyor ve engeller kalkıyor. Performans söz konusu olduğunda Apple’ın Arm tabanlı çipleri de x86 işlemcileri geride bırakmaya başlıyor.

Rakip Steam Deck yarı özel bir AMD çipi kullanırken, Nintendo Switch bir Nvidia Tegra işlemci kullanıyor.

Chandrasekhar, “Arm’ın ne olduğu ile PC’nin ne olduğu arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmaya kararlıyız” dedi. “Tahmin edebileceğiniz gibi, bu deneyimi kusursuz hale getirmek için yapılması gereken çok sayıda arka plan çalışması var. Bu nedenle, bu deneyim kusursuz hale gelinceye kadar bir cihazı piyasaya sürmek istemiyoruz. Bugün bu imkanlara sahip miyiz? Evet destekliyor. Sadece başlatmıyoruz. İdeal kararlılığımız, oyun geliştiricisinin temeldeki donanımın ne olduğunu gerçekten umursamasına gerek olmamasıdır. Bunu soyutlayacağız veya tercüme edeceğiz.

GamesBeat’in inancı Oyun endüstrisini ele alırken “tutkunun işle buluştuğu yer” söz konusudur. Bu ne anlama gelir? Sadece bir oyun stüdyosunda karar verici olarak değil, aynı zamanda bir oyun hayranı olarak haberlerin sizin için ne kadar önemli olduğunu size anlatmak istiyoruz. İster makalelerimizi okuyun, ister podcast’lerimizi dinleyin, ister videolarımızı izleyin, GamesBeat sektör hakkında bilgi edinmenize ve onunla etkileşimde bulunmanın keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Brifinglerimizi keşfedin.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın