Üretken yapay zeka siber güvenlik sektörü için neden iki ucu keskin bir kılıçtır?

rent a car 34

VB Transform 2023 oturumlarını görüntülemek için isteğe bağlı kitaplığımıza gidin. Buradan Kayıt Olun


potansiyeli hakkında çok şey yapıldı üretken yapay zeka Ve büyük dil modelleri (LLM’ler) güvenlik sektörünü alt üst etmek. Bir yandan olumlu etkinin göz ardı edilmesi zordur. Bu yeni araçlar, kod yazmaya ve taramaya yardımcı olabilir, yetersiz personele sahip ekiplere destek verebilir, tehditleri gerçek zamanlı olarak analiz edebilir ve güvenlik ekiplerinin daha doğru, verimli ve üretken olmasına yardımcı olacak çok çeşitli diğer işlevleri gerçekleştirebilir. Zamanla bu araçlar, günümüzün güvenlik analistlerinin korktuğu sıradan ve tekrarlanan görevleri de üstlenebilir ve onlara, insanın dikkatini ve karar verme sürecini gerektiren daha ilgi çekici ve etkili işler için yer açabilir.

Öte yandan, üretken yapay zeka ve yüksek lisans henüz başlangıç ​​aşamasında; bu da kuruluşların hâlâ bunları sorumlu bir şekilde nasıl kullanacakları konusunda boğuştuğu anlamına geliyor. Üstelik üretken yapay zekanın potansiyelini fark eden yalnızca güvenlik uzmanları değil. Güvenlik profesyonelleri için iyi olan, genellikle saldırganlar için de iyidir ve günümüzün rakipleri, üretken yapay zekayı kendi hain amaçları için kullanmanın yollarını araştırıyor. Bize yardım ettiğini düşündüğümüz bir şey bize zarar vermeye başlarsa ne olur? Sonunda teknolojinin tehdit potansiyelinin kaynak potansiyelini gölgede bıraktığı bir devrilme noktasına ulaşacak mıyız?

Üretken yapay zekanın yeteneklerini ve bunun sorumlu bir şekilde nasıl kullanılacağını anlamak, teknoloji hem daha gelişmiş hem de daha yaygın hale geldikçe kritik önem taşıyacak.

Üretken AI ve LLM’leri kullanma

ChatGPT gibi üretken yapay zeka modellerinin programlama ve kodlamaya yaklaşım şeklimizi temelden değiştirebileceğini söylemek abartı olmaz. Doğru, tamamen sıfırdan kod oluşturma yeteneğine sahip değiller (en azından henüz). Ancak bir uygulama veya program için bir fikriniz varsa, gen yapay zekanın bunu gerçekleştirmenize yardımcı olma ihtimali yüksektir. Böyle bir kodu ilk taslak olarak düşünmek faydalı olacaktır. Mükemmel olmayabilir ama yararlı bir başlangıç ​​noktasıdır. Ve mevcut kodu düzenlemek, sıfırdan oluşturmaktan çok daha kolaydır (daha hızlı olduğundan bahsetmiyorum bile). Bu temel düzeydeki görevleri yetenekli bir yapay zekaya devretmek, mühendislerin ve geliştiricilerin deneyimlerine ve uzmanlıklarına daha uygun görevlerle meşgul olmakta özgür olmaları anlamına gelir.

Etkinlik

VB Dönüşümü 2023 İsteğe Bağlı

VB Transform 2023’ten bir oturumu kaçırdınız mı? Tüm öne çıkan oturumlarımıza ilişkin isteğe bağlı kütüphaneye erişmek için kaydolun.

Şimdi üye Ol

Bununla birlikte, gen AI ve LLM’ler, ister açık internetten ister eğitim aldıkları belirli veri kümelerinden gelsin, mevcut içeriğe dayalı olarak çıktı oluşturur. Bu, daha önce gelenleri yineleme konusunda iyi oldukları anlamına geliyor ve bu da saldırganlar için bir nimet olabilir. Örneğin, yapay zeka aynı kelime kümesini kullanarak içeriğin yinelemelerini oluşturabildiği gibi, halihazırda var olan bir şeye benzeyen, ancak tespit edilmekten kaçacak kadar farklı olan kötü amaçlı kod da oluşturabilir. Bu teknolojiyle kötü aktörler, bilinen saldırı imzaları etrafında oluşturulan güvenlik savunmalarını atlatmak için tasarlanmış benzersiz veriler veya saldırılar üretecek.

Saldırganların bunu zaten yapmasının bir yolu, güvenliği ihlal edilmiş sunucularda kalıcılığı korumak için kullanılan kötü amaçlı kod olan web kabuğu varyantlarını geliştirmek için yapay zekayı kullanmaktır. Saldırganlar mevcut web kabuğunu üretken bir yapay zeka aracına girebilir ve kötü amaçlı kodun yinelemelerini oluşturmasını isteyebilir. Bu değişkenler daha sonra, genellikle uzaktan kod yürütme güvenlik açığı (RCE) ile birlikte, güvenliği ihlal edilmiş bir sunucuda tespitten kaçınmak için kullanılabilir.

Yüksek Lisans ve Yapay Zeka yerini daha fazla sıfırıncı gün güvenlik açıklarına ve karmaşık istismarlara bırakıyor

İyi finanse edilen saldırganlar, istismarları tespit etmek için kaynak kodunu okuma ve tarama konusunda da iyidir, ancak bu süreç yoğun zaman alır ve yüksek düzeyde beceri gerektirir. Yüksek Lisans’lar ve üretken yapay zeka araçları, bu tür saldırganların ve hatta daha az yetenekli olanların bile, yaygın olarak kullanılan yazılımların kaynak kodunu analiz ederek karmaşık açıkları keşfetmesine ve gerçekleştirmesine yardımcı olabilir. açık kaynak projeler veya ticari kullanıma hazır yazılımların tersine mühendislik yoluyla.

Çoğu durumda saldırganların bu süreci otomatikleştirmek için yazılmış araçları veya eklentileri vardır. Ayrıca, bu tür kötü niyetli davranışları önlemek için aynı koruma mekanizmalarına sahip olmadıkları ve genellikle kullanımları ücretsiz olduğundan, açık kaynaklı LLM’leri kullanma olasılıkları daha yüksektir. Sonuç, saldırganların savunmasız kuruluşlardan veri sızdırmasına olanak tanıyan MOVEit ve Log4Shell güvenlik açıklarına benzer şekilde, sıfır gün saldırılarının ve diğer tehlikeli istismarların sayısında bir patlama olacak.

Ne yazık ki, ortalama bir kuruluşun kod tabanlarında zaten onlarca, hatta yüzbinlerce çözülmemiş güvenlik açığı bulunuyor. Programcılar yapay zeka tarafından oluşturulan kodları güvenlik açıklarına karşı taramadan kullanıma sundukça, kötü kodlama uygulamaları nedeniyle bu sayının arttığını göreceğiz. Doğal olarak ulus devlet saldırganları ve diğer ileri düzey gruplar avantajdan yararlanmaya hazır olacak ve üretken yapay zeka araçları onların bunu yapmasını kolaylaştıracak.

Dikkatli bir şekilde ilerlemek

Bu sorunun kolay bir çözümü yok ancak kuruluşların bu yeni araçları güvenli ve sorumlu bir şekilde kullandıklarından emin olmak için atabilecekleri adımlar var. Bunu yapmanın bir yolu, tam olarak saldırganların yaptığını yapmaktır: Kuruluşlar, kod tabanlarındaki potansiyel güvenlik açıklarını taramak için yapay zeka araçlarını kullanarak, kodlarının potansiyel olarak istismara yönelik yönlerini tespit edebilir ve saldırganlar saldırmadan önce bunları düzeltebilir. Bu, kod oluşturmaya yardımcı olmak için genel yapay zeka araçlarını ve LLM’leri kullanmak isteyen kuruluşlar için özellikle önemlidir. Bir yapay zeka mevcut bir depodan açık kaynak kodu alıyorsa, bilinen güvenlik açıklarını beraberinde getirmediğini doğrulamak kritik öneme sahiptir.

Günümüzün güvenlik profesyonellerinin üretken yapay zeka ve yüksek lisansların kullanımı ve yaygınlaşmasıyla ilgili endişeleri son derece gerçektir; bu, bir grup teknoloji lideri tarafından da vurgulanmıştır. son zamanlarda ısrarla algılanan toplumsal risk nedeniyle bir “yapay zeka duraklaması”. Bu araçlar, mühendisleri ve geliştiricileri önemli ölçüde daha üretken hale getirme potansiyeline sahip olsa da, günümüz kuruluşlarının bunların kullanımına dikkatli bir şekilde yaklaşması ve yapay zekayı metaforik tasmasından kurtarmadan önce gerekli önlemleri alması çok önemli.

Peter Klimek, CTO Ofisi bünyesinde teknoloji direktörüdür. İmperva.

Veri Karar Vericileri

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri çalışması yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların veriyle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En son fikirleri, güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ile veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’ta bize katılın.

Hatta düşünebilirsiniz bir makaleye katkıda bulunmak kendinin!

DataDecisionMakers’dan Daha Fazlasını Okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın