Oyun risk sermayesi faaliyeti 2023’ün 2. çeyreğinde zayıf kalmayı sürdürüyor | Satış Konuşması Kitabı

rent a car 34

Bu Ekim ayında San Francisco’da düzenlenecek olan ve “Playing the Edge” temasını keşfedeceğimiz GamesBeat Summit Next’in geri dönüşünü duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Konuşmak için başvur Burada ve sponsorluk fırsatları hakkında daha fazla bilgi edinin Burada.


PitchBook’a göre oyunlara yönelik risk sermayesi finansmanı 2023’ün ikinci çeyreğinde durgunlaşmaya devam etti son piyasa raporu. İşlemlerin toplam değeri ilk çeyreğe göre %12 artışla (toplam 1,1 milyar dolar) artarken, kapatılan anlaşmaların sayısı da %29 düşüşle 110’a geriledi.

Her iki rakam da 2022’ye kıyasla dramatik bir düşüş gösterdi; anlaşma değeri %80, anlaşma sayısı ise yıllık %57,5 düştü. Özellikle, oyun sektöründeki VC anlaşma değerleri 2022’nin 2. çeyreğinde zirveye ulaştı ve bu da keskin düşüşü kısmen açıklıyor.

Games VC finansmanı, 2022’nin ikinci çeyreğinde zirveye ulaştıktan sonra 2023’te durağanlaşıyor

PitchBook, anlaşma değerinin geçmiş çeyreklere göre daha geç aşamadaki şirketlerde yoğunlaştığını belirtti. Bu daha olgun şirketler 611 milyon dolar, yani çeyreğin finansman toplamının %55,5’ini getirdi. Bununla birlikte, erken aşama ve melek ve başlangıç ​​anlaşmaları, 2023’ün ikinci çeyreğindeki VC oyunları finansmanının %71,8’ini oluşturdu. Açıklanmayan anlaşma toplamları bu açığı etkilerken, veriler, VC fonlarının kaynakları konusunda daha seçici davrandığını gösteriyor. ekonomik belirsizlik.

Üstelik PitchBook, 2023’te VC çıkışlarının çok az olduğunu belirtiyor. Yılın ilk yarısında 19 çıkış, toplam 200 milyon dolarlık anlaşma değeriyle kapandı. Atari iken 776,2 milyon dolarlık satın alma Angry Birds geliştiricisi Rovio’nun yıllık toplamı artıracağı düşünüldüğünde, 2023, 2012’deki 1,5 milyar dolardan bu yana çıkışlar açısından en yavaş yıl olacak. Makroekonomik olumsuzluklar muhtemelen piyasayı potansiyel çıkışlar açısından baskı altına alıyor.

Geçen yıl, oyun içeriği ve geliştirme girişimleri en fazla risk sermayesi fonunu çekti. Geliştirme şirketleri oyun motorlarını, geliştirici araçlarını ve teknoloji hizmetlerini içerir. İçerik, oyun yayıncılarını, stüdyoları, geliştiricileri ve platformların yanı sıra kumar sağlayıcılarını da kapsar.

PitchBook’un verilerine göre 328 oyun içeriği şirketi, 2022’nin 3. çeyreğinden 2023’ün 2. çeyreğine kadar 2,89 milyar dolar fon topladı. Bu arada geliştirme girişimleri, 108 anlaşmadan 1,7 milyar dolar elde etti. İçerik şirketlerine daha fazla sermaye akışı sağlanırken, geliştirme şirketlerinin ortalama anlaşma büyüklüğü (15,8 milyon dolar), içerik şirketlerinin kapattığı ortalama anlaşmanın (8,8 milyon dolar) 1,8 katı oldu.

PitchBook, geliştirme girişimlerinin üretken yapay zeka ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerikteki arka rüzgarlardan yararlandığını belirtiyor. Para kazanma ve finansman sağlama girişimleri de büyük ölçüde şu şekilde daha fazla ilgi görüyor: reklam teknolojisi platformları. Bu sırada, espor teknoloji, koçluk ve eğitim girişimlerinin hepsi mücadele etti.

Coğrafi olarak Kuzey Amerika, risk sermayesi finansmanının çoğunluğunu elinde tutmaya devam ediyor. 2023’ün ilk yarısında, Kuzey Amerikalı oyun şirketleri 1,3 milyar dolar fon sağlayarak hem Asya’daki (400 milyon dolar) hem de Avrupa’daki (300 milyon dolar) rakiplerini geride bıraktı.

Makroekonomik eğilimler, oyun girişimlerine yönelik VC finansmanını azaltmaya devam ederken, PitchBook hem UGC hem de Bulut oyunlarını önemli yeni fırsatlar olarak vurguluyor.

GamesBeat’in inancı Oyun endüstrisini ele alırken “tutkunun işle buluştuğu yer” söz konusudur. Bu ne anlama gelir? Sadece bir oyun stüdyosunda karar verici olarak değil, aynı zamanda bir oyun hayranı olarak haberlerin sizin için ne kadar önemli olduğunu size anlatmak istiyoruz. İster makalelerimizi okuyun, ister podcast’lerimizi dinleyin, ister videolarımızı izleyin, GamesBeat sektör hakkında bilgi edinmenize ve onunla etkileşimde bulunmanın keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Brifinglerimizi keşfedin.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın