Putin, ilhak edilen bölgelerde sıkı yönetim ilan etti

Putin, ilhak edilen bölgelerde sıkı yönetim ilan ettiRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güvenlik Konseyi üyeleri ile video konuşma yöntemiyle yaptığı toplantıda önemli kararlar aldı.

Toplantıda Başbakan Mihail Mişustin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da yer aldı. Ukrayna’dan ilhak edilen bölgelerde Ukrayna ordusu tarafından yapılan saldırıların oluşturduğu risklere karşı önlem alınmasını isteyen Putin, “Yapılan referandumlar ile Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgeleri sakinleri Rusya ile birlikte olmak istediklerini net bir biçimde ifade etti. Dört yeni bölgenin Rusya Federasyonu’na kabulüne ilişkin yasalar yürürlüğe girdi. Kiev yönetimi bildiğiniz gibi halkın iradesine hürmet göstermeyi reddetti ve müzakereleri de reddediyor. Siviller ölmeye devam ediyor. Neonaziler terör yöntemleri kullanarak dirimsel tesislere sabotaj yapıyor, mahalli yetkililere suikast girişimlerinde bulunuyor ve Hitler’in kabahat ortağı olan Bandera gibi sabotaj grupları göndererek yeraltı çeteler oluşturmaya çalışıyor” dedi.

Sıkı idare sonucu Federasyon Konseyi’ne sunulacak

Kırım Köprüsündeki patlamayı Ukrayna’nın organize ettiğini söyleyen Putin, “Rusya’nın öteki bölgelerinde, insanların toplu olarak yaşadığı yerler de dahil ulaşım tesislerine ve nükleer enerji santralleri de dahil enerji tesislerine yönelik yapılan terör saldırılarını engelledik. Bu bağlamda Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinde Rusya’ya katılmadan önce de sıkı yönetim uygulamasının yürürlükte bulunduğunu hatırlatmak isterim. Şimdi bu uygulamayı Rusya Federasyonu kanunlarına gore icra etmek gerekiyor. Bu nedenle Rusya Federasyonu’nun bu 4 bölgesinde sıkı idare ilanına yönelik kararname imzaladım. Bu karar derhal Federasyon Konseyi’nin onayına sunulacak ve Duma’da bilgilendirme yapılacak” diye konuştu.

Rusya’nın sınır bölgelerinde emniyet alarmı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna sınırı ve sınıra yakın bölgelerde de orta seviyede güvenlik tedbirleri katılımı yönünde direktif verdi. Putin’in imzaladığı kararnamede Kırım, Krasnodar, Belgorod, Bryansk, Voronej, Kursk, Rostov ve Sivastopol bölgelerinde orta seviyede güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına karar verildi. Söz mevzusu bölgelerde yerel savunma birliklerinin oluşturulması, sivil müdafaa önlemleri, nüfusun korunması, dirimsel tehlike gerçekleştiren tesislerin (nükleer santraller) korunması gibi adımların atılması ve bunun için bölge idareleri ile Rusya Savunma Bakanlığı’nın ortak emek verme yürütmesi kararı alındı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın