PUMA zırhlı personel taşıyıcı araçların siparişleri durduruldu

PUMA zırhlı personel taşıyıcı araçların siparişleri durdurulduAlmanya Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr) tarafından meydana gelen NATO Mukabele Kuvvetine katılma tatbikatı esnasında Alman ordusuna ilişik 18 yeni PUMA zırhlı personel taşıyıcı araçlarının tümünün arızalanması sonrasında tepkiler büyüyor. Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Genel Müfettiş Eberhard Zorn, Silahlanmadan Sorumlu Devlet Bakanı Benedikt Zimmer, Savunma Bakanlığı temsilcileri ve Bundeswehr yetkilileri PUMA zırhlılarının durumunu ele almak için bir toplantı düzenledi. Sorunlar ile alakalı Bakan Lambrecht’e bilgi verilen görüşmede siparişlerin durdurulması sonucu çıktı. Savunma Bakanı Lambrecht, şimdilik PUMA siparişlerinin durdurulmasını ve aracın sağlam olduğu kanıtlanana kadar ikinci bir siparişin verilmemesini istediğini belirterek, “Parlamentodan gelen eleştiriler tamamen haklı. Birliklerimiz, harpte sağlam ve istikrarlı silah sistemlerine güvenebilmelidir” ifadesini kullandı.

PUMA araçlarının Bundeswehr tatbikatları esnasında tamamen dönem dışı kalmış olduğu ve 18 muharebe aracıyla meydana getirilen tahsil sırasında harekat hazırlığının birkaç gün arasında sıfıra düşmüş olduğu daha önce basına yansımıştı. Hazırlanan tutanağa göre ise bilhassa yüksek teknolojili tankların elektronik aksamlarında ve aşınmış dişlilerde sıkıntılar olduğu ortaya çıkmıştı.

PUMA, Marder (Sansar) zırhlılarının yerini alan modernize edilmiş yeni nesil personel taşıcı zırhlılar olarak nitelendiriliyor. Alınan karar gereği PUMA’da görülen sıkıntılar sebebiyle şimdilik Marder’lerin kullanımına devam edilecek. Marder, bundan sonra NATO Mukabele Kuvvetinde Almanya’nın katılımında kullanılacak. Savunma Bakanlığı’na bakılırsa 1 Ocak’tan itibaren NATO yükümlülükleri, Sansarların sayeinde yerine getirilecek. PUMA’ların önümüzdeki yıl NATO Mukabele Kuvveti VJTF’ye (Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti) katılması planlanıyordu. VJTF Hızlı Tepki Kuvveti’nin kuruluşu, Eylül 2014’te Galler’de yapılan NATO Zirvesi’nde alınan kararlara dayanıyor. Kuvvet, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesiyle başlayan Ukrayna krizine yanıt olarak hazırlanan bir fiil planının parçası. VJTF, Rusya tarafından tehdit edildiğini hisseden Doğu Avrupa’daki NATO müttefiklerini korumaya hizmet ediyor.
(YY-CC-D)

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın