Pizza devi Domino’s pizzanın anavatanından çekildi, mağazaları kapandı: Peki neden?ABD’li pizza devi Domino’s Pizza’nın İtalya’daki franchise işletmecisi, batkı başvurusunda bulundu. Şirket, pizzanın anavatanındaki tüm restoranlarını kapattı.

BBC’nin haberine gore Domino’s Pizza’nın İtalya’daki son restoranları ülkedeki satış noktalarını işleten şirketin iflas başvurusunda bulunmasının arkasından kapatıldı.

Domino’s, İtalya’da 2015’ten itibaren alan kişi kazanmaya çalıştı. Ancak Domino’s markasının İtalya’daki franchise işletmecisi EPizza SpAEPizza SpA, koronavirüs kısıtlamalarından etkilenmesinin peşinden öncelikle Nisan ayı başlarında batkı başvurusunda bulunmuş oldu. Şirket, “Covid-19 pandemisi ve uzun süreli kısıtlamalar ePizza’ya ciddi halde zarar verdi” dedi.

Şirket ek olarak, geleneksel restoranların teslimat uygulamalarını kullanmaya başlamasıyla artan rekabetle karşı karşıya olduğunu söyledi.

İtalyan firma, işini 2020’den itibaren küçültmeye başlamıştı. Şirket, 2020 itibariyle şirket İtalya’da 23 satış noktasını doğrudan yönetiyordu. Altı mağaza daha alt franchising kanalıyla yönetiliyordu. Karşılaştırmak gerekirse Birleşik Krallık ve İrlanda’nın 1.200’den fazla mağazası var ve bu da onu Avrupa’daki en büyük Domino pazarı yapıyor.

Dünyanın en büyük pizza zinciri, dünya genelinde 90’dan fazla uluslararası pazarda, bir çok franchise olarak işletilen 18.300’den fazla mağazaya haiz.

Domino’s İtalya pazarına 7 yıl önce girmişti. Kapsamlı bir eve teslim hizmeti ve Amerika seçimi soslar içeren farklı bir menü ile ülkenin geleneksel pizza üreticilerinden sıyrılmayı amaçlamıştı.rent a car 34

KUZEY KUTBUNDA KAR SATMAK GİBİ…

Bir toplumsal medya kullanıcısı yaşanmış olan durumu İtalya’da Domino’s açmanın Kuzey Kutbu’nda kar satmaya çalışmak şeklinde olduğu yorumunu yaptı.

DOMİNO’S NEDEN İTALYANLARA PİZZA SATAMADI

Peki, bu durum niçin kaynaklanıyor? CNN’nin analizine göre Domino’s’un İtalya’daki işi göründüğünden daha zordu.

  • Milano Today tarafından yayınlanan bir tutanağa göre, Amerikan pizza devi, mahalli seçenekleri tercih eden İtalyanları kazanamadığı için mağazalarını resmen kapattı.
  • Domino’s markasının İtalya’daki franchise işletmecisi EPizza SpA, Milano mahkemesine sunulan bir belgeye nazaran, iki senelik pandemi kısıtlamaları sırasında ehil satış yapmakta zorlandıktan sonrasında Nisan ayında iflas başvurusunda bulundu.
  • Food Service tarafından hazırlanan bir tutanağa gore, şirket 20 Temmuz’da tüm Domino’s mağazalarındaki faaliyetleri durdurdu.
  • Habere gore bazıları Domino’s’un başarısızlığını, pizzanın anavatanına Amerikan yemekleri ile sızma konusundaki küstah girişimine bağladı. EPizza ise yiyecek dağıtım uygulamalarının rekabeti nedeniyle batkı ettiğini söylemiş oldu.
  • Mahkeme dosyasına nazaran Milano merkezli şirket, pandemi sırasında Glovo, Just Eat ve Deliveroo gibi hizmetleri kullanmaya başlamış olan yerel restoranlardan “benzeri görülmemiş bir rekabet” ile yüz yüze kaldı.

CNN’nin haberinde “Domino’s, 2015 yılında ePizza ile 10 yıllık franchising anlaşması imzalayarak İtalya pazarına girdiğinde büyük umutlar beslemişti. Mahkeme dosyasına göre, o dönem ülkeye büyük ölçekli bir pizza dağıtım hizmeti sunmayı planladı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın