Piyasalar güne nasıl başladı? 17 Ağustos veri gündemiKüresel piyasalar, Amerika’de beklentilerden iyi gelen karlılıkları ve Çin’in ekonomiyi destekleyici adımlarını güçlendirebileceğine yönelik haber akışıyla pozitif yönde seyrederken, bugün ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanakları yatırımcıların odağında bulunuyor.

ABD’de piyasa beklentilerini büyük oranda geride bırakan şirket karlılıkları, hisse piyasalarını desteklemeye devam ediyor.

Dün açıklanan bilançolara bakılırsa, Walmart’ın ikinci çeyrekte elde etmiş olduğu gelir, besin ve öteki temel maddelere olan talebin etkisiyle geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,4 artarak 152,9 milyar dolara yükseldi. İnşaat ve ev malzemeleri satan Home Depot’nun da ikinci çeyrekte geliri yüzde 6,5 artışla 43,8 milyar dolara çıktı.

Makroekonomik veri tarafında ise ABD’de endüstri üretimi, temmuzda aylık yüzde 0,6 ile beklentilerin üzerinde arttı. Aynı dönemde imalat sanayisi üretimi de aylık yüzde 0,7’lik artışla tahminleri aştı.

Ülkede mesken başlangıçları ise temmuzda yüzde 9,6 azalışla 1 milyon 446 bine gerileyerek, Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyeye indi. İnşaat izinleri de temmuzda aylık bazda yüzde 1,3 azalarak 1 milyon 674 bine geriledi.

Yüksek mortgage (mesken kredisi) oranları ve araç-gereç tutarları nedeniyle konut inşaatında yaşanan sert düşüş, konut piyasasının senenin üçüncü çeyreğinde daha da daralabileceğine yönelik endişeleri destekliyor.

Son dönem açıklanan makroekonomik verilerin ardından ülkenin resesyona gireceğine yönelik fiyatlamalar da güçlenmeye devam ediyor.

Öte taraftan, kuvvetli resesyon fiyatlamalarına rağmen para piyasalarında Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) eylül toplantısında 75 baz puan ürem artıracağına yönelik beklentiler diri kalmaya devam ederken, beklentilerin üzerindeki şirket finansal neticeleri ve veriler ülke ekonomisine ait karışık sinyaller üretiyor.

Para piyasalarındaki beklentilere gore Fed’in eylülde yüzde 55 ihtimalle 50, yüzde 45 ihtimalle ise 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

Dünya genelinde kuvvetli kalmaya devam eden resesyon beklentileri ek olarak emtia fiyatlarını da baskılarken, üç günlük düşüş eğiliminin ardından Brent petrolün varil fiyatı yeni günde yüzde 0,4 artışla 92,6 dolardan alıcı buluyor.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,19 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,71 yükselirken, Nasdaq endeksi yüzde 0,19 kıymet kaybetti. ABD’de endeks vadeli muamele kontratları yeni güne ise sınırı olan düşüşle başladı.rent a car 34

Avrupa ve Asya borsaları

Avrupa pay piyasalarında dün alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, bugün gözler Avro Bölgesi’nin ikinci çeyrek gelişme verilerine çevrildi.

Bölgede artan resesyon baskısı ve ekonomiye ait belirsizlikler devam ederken, açıklanacak makroekonomik veriler ile enerji tutarları ve tedarik problemlerine yönelik gelişmelerin piyasalar üzerinde müessir olması bekleniyor.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,36, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,68, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,34 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,01 kıymet kazandı. Bugün Avrupa’da, endeks vadeli işlem kontratları yeni güne de alış ağırlıklı bir seyirle başladı.

Asya borsalarında Çin’in ekonomiyi desteklemeye yönelik adımlar atacağı ve ülke ekonomisinin yüzde 40’ına karşılık eden 6 bölgeye bu konuda direktifler gönderildiğine yönelik haber akışıyla alış ağırlıklı bir seyir izleniyor.

Artan resesyon riskinin teknoloji firmalarını negatif etkileyebileceği endişesiyle Samsung hisseleri öncülüğünde değer kaybeden Güney Kore borsası ise negatif ayrışıyor.

Bugün, Yeni Zelanda Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan yükselterek yüzde 3’e çıkarırken, gelecek toplantılarda benzer politikaları sürdüreceği sinyalini verdi.

Bölgede açıklanan makroekonomik verilere göre, Japonya’da çekirdek makine siparişleri aylık yüzde 0,9 ve senelik yüzde 6,5 artsa da, beklentilerin altında kaldı.

Bu gelişmelerle, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,11, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,22 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1 kıymet kazanırken, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,77 geriledi.

Yurt içi piyasalar

Yurt arasında, dün bir ara yüzde 2,5’ten fazla değer kaybederek 2.773’e kadar gerileyen BIST 100 endeksi, bu seviyede güçlenen alımlarla yükselişe geçerek, günü önceki kapanışın yüzde 1,96 üstünde rekor düzen olan 2.913,30 puandan bitirdi.

Dolar/TL dün yüzde 0,2 azalışla 17,9336’dan kapanmasının peşinden bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,9540 seviyesinde muamele görüyor.

Analistler, bugün İngiltere’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Avro Bölgesi’nde 2. çeyrek büyüme ve ABD’de perakende satışlar ile Fed’in temmuz ayı toplantı tutanaklarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.950 ve 3.000 seviyelerinin mukavemet, 2.880 puanın destek konumunda olduğunu söyledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

09.00 İngiltere, temmuz ayı TÜFE ve ÜFE

10.00 Türkiye, haziran ayı kısa vadeli dış borç stoku

12.00 Avro Bölgesi, 2. çeyrek gelişme

15.30 Amerika, temmuz ayı perakende satışlar

21.00 Amerika, Fed toplantı tutanakları

kaynak: ekonomist.com.tr