Pilotların grevi nedeniyle 800 uçuşunu iptal etti

Pilotların grevi nedeniyle 800 uçuşunu iptal ettiAlman hava yolu şirketi Lufthansa, pilot sendikası Vereinigung Cockpit’in (VC) pilotlara yönelik yarın bütün gün greve gitme çağrısı nedeniyle 800 uçuşu iptal ettiğini duyurdu.

Lufthansa’dan meydana getirilen açıklamada, Vereinigung Cockpit sendikasının yarın için açıkladığı uyarma grevinin, yaz tatilinin sonucunda büyük etkiye haiz olduğu belirtilerek, Münih ve Frankfurt’ta yarın neredeyse tüm uçuş programının iptal edildiği aktarıldı.

Bugün de bazı uçuşların iptal ediği vurgulanan açıklamada, uçuş iptallerinden muhtemelen 134 bin bireyin etkileneceği bilgisi paylaşıldı.

İptallerden etkilenen yolcuların bilgilendirileceği ve mümkünse alternatif uçuşlara yönlendirileceği, Lufthansa’nın iştirakleri Eurowings ve Eurowings uçuşlarının grevden etkilenmediği açıklandı.

Lufthansa’nın İnsan Kaynakları Direktörü Michael Niggemann, mevzuya ilişik değerlendirmesinde, Vereinigung Cockpit Sendikasının bırakım çağrısına “ne olursa olsun” anlam veremediklerini belirterek, “İşveren tarafı, Kovid-19 krizinin kalıcı etkilerine ve küresel ekonomide belirsizliğe karşın çok iyi ve sosyal açıdan dengeli bir teklifte bulundu.” ifadesini kullandı.

Pilotların iş bırakma eylemi 2 Eylül günü saat 00.01 ve 23.59 arasında gerçekleşecek
Vereinigung Cockpit, Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketlerinden olan Lufthansa pilotları için “maaşların iyileştirilmesi” görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının arkasından bırakım çağrısında bulunmuştu.

İş bırakma eylemi 2 Eylül günü saat 00.01 ve 23.59 içinde gerçekleşecek ve greve Lufthansa’nın kargo kısmına çalışan pilotlar da katılacak.

VC, söz konusu grev girişimiyle Lufthansa’nın pilotlarına ödenen ücretlerin iyileştirilmesi için bir tertip hedefliyor.

Sendika, bu sene için yüzde 5,5’lik bir ücret artışı, gelecek yıldan itibaren de ücretlerin otomatik olarak enflasyon seviyesine uyarlanmasını talep ediyor.

Salgın döneminde durma noktasına gelmesinin ardından keskin bir toparlanma yaşayan Alman hava yolu sektörü, personel sıkıntısı ve grevlerle yüz yüze bulunması dikkati çekiyor.

Ülkede bilhassa yaz tatilinin başlamasıyla birçok havalimanında personel eksikliği sebebiyle uzun kuyruklar oluşmuştu.

Çok sayıda uçak seferi iptal edilmiş veya seferin gecikmesinden dolayı yolcular gidecekleri yerlere geç ulaşmıştı.

Bu kuyruklar, gecikmeler ve iptaller Kovid-19 karantinalarından sonrasında seyahat etmek isteyen tatilcileri hayal kırıklığına uğratmıştı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın