Petrol tutarları bugün ne kadar oldu? 31 Ağustos Brent petrol fiyatı

Petrol tutarları bugün ne kadar oldu? 31 Ağustos Brent petrol fiyatıBrent petrolün varili internasyonal piyasalarda 98,69 dolardan işlem görüyor.

Dün 103,48 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 97,84 dolar seviyesinde tamamlamış oldu. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.35 itibarıyla kapanışa nazaran yüzde 0,87 artarak 98,69 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 92,38 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de talebin yüksek seyrettiğine ilişkin veriler müessir oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin benzin stoklarında geçen hafta bundan önceki haftaya gore yaklaşık 3,4 milyon varil düşüş tahmin edildiğini deklare etti. Ülkenin ticari ham petrol stoklarında ise beklentinin aksine 593 bin varil artış öngörüldü.

Ticari ham petrol stoklarındaki artışa karşın Amerika’nin benzin stoklarında beklenenden fazla düşüş öngörüsü talebin yüksek seyrettiği algısı yaratarak fiyatların yükselişini destekledi.

Amerika Enerji Enformasyon İdaresinin resmi petrol stok verileri ise bugün açıklanacak.

İran nükleer anlaşmasına ilişkin belirsizlikler de fiyatlar üstünde etken oluyor. Avrupa Birliği’nin İran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırımların kaldırılmasına yönelik teklifinin kabul edilmesi durumunda piyasaya daha fazla petrol gireceği öngörülüyor.

Öte yandan, merkez bankalarının daha agresif faiz artırımlarına gitmesi niteliğinde ortaya çıkabilecek ekonomik yavaşlamanın petrol talebini negatif etkileyeceği endişeleri tutarları baskılamaya devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 99,01 ile 99,48 dolar aralığının direnme, 98,54 ile 98,07 dolar aralığının ise yardımcı bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın