Pentagon’dan gelen yeni siparişin ardından daha fazla SpaceX Starlink terminali Ukrayna’ya gidecek

rent a car 34

Savunma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu ülke ile Rusya arasındaki çatışma ikinci yılına girerken, SpaceX’ten Ukrayna’da kullanılmak üzere daha fazla Starlink terminali satın aldığını söyledi.

Ancak Pentagon, satın alacağı terminal sayısı veya fiyatlandırma dahil olmak üzere sipariş hakkında çok az ayrıntı verdi. SpaceX, TechCrunch’ın yorum talebine yanıt vermedi.

Pentagon yaptığı açıklamada, “Uydu iletişimleri, Ukrayna’nın genel iletişim ağında hayati bir katman oluşturuyor ve departman, bu tür hizmetler için Starlink ile sözleşme yapıyor” dedi. “Ancak operasyonel güvenlik nedenleriyle ve bu sistemlerin kritik doğası nedeniyle, şu anda belirli yetenekler, sözleşmeler veya ortaklarla ilgili ek bilgimiz yok.”

Rus silahlı kuvvetleri, fiber optik kablolara, cep telefonu kulelerine ve radyo antenlerine saldırmak da dahil olmak üzere Ukrayna’daki internet ve mobil ağları defalarca hedef aldı. Zaman zaman, ülkenin bazı kısımlarını geçici iletişim kesintilerinde bırakan bu kampanyalar. Bununla birlikte Starlink, her bir küçük terminalin ötesinde nispeten küçük bir yer altyapısına sahiptir ve bu da onu saldırılara karşı daha dayanıklı hale getirir.

Geçen Ekim ayında, Ukraynalı politikacı Mykhailo Fedorov tweet attı Starlink sayesinde bir dizi Rus seyir füzesi saldırısından sonra ülkenin kritik bölgelerle iletişimi hızla geri yükleyebildiğini.

SpaceX, Starlink terminallerini çatışmanın en başında Ukrayna’ya ilk kez gönderdi ve CEO Elon Musk, Twitter’da devam eden operasyonlarının faturasını SpaceX’in ödediğini söyledi. Bu masraflar daha sonra birkaç AB ülkesiMusk onları finanse etmeyi bırakmakla tehdit ettikten sonra (yine de daha sonra iptal etti bu ifade).

Haber, Pentagon’un ayrı ayrı, 300 milyon dolar değerindeki bir güvenlik yardım paketi kapsamında Ukrayna’ya mühimmat ve füzeler de dahil olmak üzere daha fazla ekipman göndereceğini duyurmasıyla geldi. ABD, Rusya’nın işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna ordusuna toplamda 37,6 milyar dolar silah ve diğer varlıklar sağladı.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın