Partneriniz Size Bunları Yapıyorsa Dikkat! İlişkilerde 9 Tehlikeli Manipülasyon Örneği

Partneriniz Size Bunları Yapıyorsa Dikkat! İlişkilerde 9 Tehlikeli Manipülasyon ÖrneğiEvet itiraf etmeliyiz ki ilişki içindeki manipülatörler icra ettikleri işte çok iyiler! Aksi halde çoğu vakit yaptıklarına manipülasyon demek oldukca güç olabiliyor. Çoğumuz arasında bulunduğumuz ilişkide objektif bakamıyor ve manipülatif durumları fark edemiyoruz. Çünkü aslına bakarsak partnerimiz tarafınca gösterilen romantik sertliği doğru bir kategoriye koymakta zorlanıyor olabiliriz. İlişkilerde manipülasyon alaka duyduğunuz birinin sizi duygusal çekiciliği kullanarak onun istediği biçimde hareket etmenizi sağlaması olarak bilinebilir. Bu derhal hemen bir çok ilişkide görülebilir.

Özellikle duygusal ilişkilerde manipülatörler istediklerini elde etme mevzusunda oldukca yürekli ve iddialılardır. Öte yandan istedikleri tepkileri almak için hangi kozu kullanmaları gerektiğini iyi bilirler. Ancak bu sizi korkutmasın! Çünkü manipülasyonu iyi mi tespit edeceğinizi bilirseniz bunu durdurmak da o denli rahat olacaktır bizlerden söylemesi! Sizin için romantik ve uzun süreli ilişkilerdeki sık karşılaşılan manipülasyon örneklerini bir araya getirdik. O vakit detaylara yakından bakalım ve sık karşılaşılan ilişkilerde manipülasyon örneklerini beraber çözümleyelim.

1. “Bunu benim için yapabilirsin! Biliyorsun ben senin için her vakit, her şeyi yapardım.”

ilişkilerde manipülasyon

Partneriniz eğer size bunu söylüyorsa, tam bu aşamada dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatalım. Çünkü partneriniz size istediklerini yapmanız için suçluluk duygusu hissettirmeye çalışıyor. “Her zaman, her şeyi” şeklinde ifadeler, tüm sorumluluğu üstlenenin ve ilişki için her şeyi yapanların kendileri bulunduğunu ima eden manipülatörlerin içi boş sözleridir. Bu şahıs sizin için bir şeyler yapmış olsa bile, bunun bir bedeli olmadığını lütfen kendinize hatırlatın.

2. “Kesinlikle kabul etmiyorum. Bu mevzuyu seninle tartışmayacağım bile.”

İlişkilerde manipülasyon teknikleri oldukça fazla ve kompleks bunu kabul ediyoruz. Öte yandan birlikteliğin içinde yaşanmış olan tartışmalarda engellemelere dikkat edin! Bu durum, birinin tartışma sırasında sözünü söylemek istediği ve henüz fırsat bulamadan durdurulduğu zamanlara misal verilebilir. Siz hemen hemen nasıl hissettiğinizi anlatmaya kalmadan partnerinizin sizi engellemeye emek harcaması, tartışmadan kaçması, inkar durumları ve duvar örmeye çalışması kesinlikle manipüle edildiğinize işaret ediyor.

3. “Hayır, tabii ki o şekilde olmadı. Sen tamamen zihninden bir şeyler uyduruyorsun.”

ilişkilerde manipülasyon

İlişkilerde manipülasyon örnekleri içinde en tehlikeli olanlardan biri karşı tarafı yalanlamadır. Birisi birlikteliğin arasında sizi gerçekliğinizden veya algınızdan kuşku ettirmeye çalışırsa bu maalesef ciddi bir manipülasyon örneğidir. Dramatik, duyarlı, deli ve delice gibi ifadelerin tümü partnerinizin ne yaptıklarını anlamanızı istemedikleri durumlarda kullandıkları ifadeler silsilesidir.

4. “Eğer beni zorlamasaydın ben bu kelimeleri kullanmazdım!”

Manipülatörler, utanç tabloları yansıtmaya yada söylenenleri tersine çevirmeye bayılırlar! Bu durum manipülatif partnerin karşı tarafın dikkatini kendi fena eylemlerinden başka yöne çevirmesi demektir. Partnerinize sizinle kötü bir üslupla konuştuğu yada sizi başka bir şekilde rahatsızlık etmiş olduğu için ikaz ettiğinizde, o da bu durumu bilakis çevirerek cevap verecektir. İşte tam bu noktada yeni bir manipülatif yöntemle tanışmış olabilirsiniz. Yani o kötü kelimeleri siz onu zorladığınız için değil aslına bakarsan o şekilde konuşmak istediği için tercih etti. Kendinizi hiç suçlu hissetmeyin!

5. Sessiz işlem ve manipüle etme tutkusu

ilişkilerde manipülasyon

İlişkilerde manipülasyon teknikleri arasında en tehlikeli olanlarından biri sessiz manipülasyondur! Sessiz işlem de tıpkı diğer maddeler şeklinde ciddi bir manipülasyon tekniğidir. Çünkü partneriniz sessiz kalmış olarak sizi istediklerini yapmak zorundaymışsınız gibi hissettirmeye çalışacaktır. Eğer istediklerini yapmak istemezseniz geri çekileceklerini ima ederler! Bizden bir öneri, bırakın geri çekilsinler!

6. “Neden hep bu kadar dramatiksin?”

Manipülatif partnerin en sevilmiş olduğu cümle kalıplarından biri “Neden hep bu kadar dramatiksin?” olabilir! Bu noktada yine ‘acıklı’ yada ‘çılgın’ benzer biçimde ifadelere dikkat etmenizi istiyoruz. Çünkü bunun gibi ifadeler, sizi delirmiş gibi imlemek ve hissettirmek için ruh halinizi baltalamaya yöneliktir. Böylece kendinizden şüphe edebilir ve harbiden acıklı olduğunuzu düşünebilirsiniz.

7. “Sadece latife yapıyordum. Her şeyi bu kadar ciddiye almayı bırak!”

ilişkilerde manipülasyon

Partneriniz size her vakit kaba veya nefret dolu sözler söylediğinde ve sonrasında üzüldüğünüzü gördüklerinde latife yaptıklarını söylerlerse, bunun ciddi bir manipülasyon olduğunu söylemeliyiz. Fikrinizi dile getirmek için mühim bir noktaya değindiğinizde zaman zaman yapılan şakalar incitici olabilir. Buna rağmen tekrar de karşı taraf sizinle sert bir şekilde dalga geçmeye ve sonrasında hiç bir şey olmamış numarası meydana getirmeye devam edebilir. Böyle durumlarda bunun bir manipülasyon bulunduğunu kabul edin ve tavrınızı ortaya koyun.

8. “Böyle davranıyorsam bu tamamen senin suçun.”

ilişkilerde manipülasyon

Manipülatörler sorumlu tutulmaktan asla ama asla hoşlanmazlar. Bunun yerine, durumu bilakis çevirmek benzer biçimde harikulade bir kabiliyetleri vardır. Ve bunu yapabilmek için her türlü bahaneyi kullanmaktan hiç çekinmezler. Size bir tavsiye, hiç karşı tarafın uyguladığı manipülasyonu kendi davranışlarınıza bağlamayın! Yani karşı taraf suçlayıcı bir şekilde davranıyorsa bu hiç sizin probleminiz değildir!

9. “Ailenin ve arkadaşlarının bu ilişki üstünde olumsuz bir tesiri var, bunu kabul et.”

ilişkilerde manipülasyon

Manipülatörler, daha çok kontrole sahip oldukları anlamına geldiği için partnerlerini izole etmeye bayılırlar! Partnerinizin sizi çoğu vakit arkadaşlarınızla yada ailenizle konuşmayı bıraktırmaya çalıştığını ayrım ederseniz, sizi manipüle ettiğini ayrım edin! Karşı taraf şayet sürekli ailenizin ve arkadaşlarınızın ilişkinizin üstünde negatif tesiri olduğunu söylüyorsa burada bir problem var demektir, lütfen bu problemi çözün ve daha çok manipüle edilmeyi kabul etmeyin!

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın