Nvidia ürün envanterini temizlemek için GPU fiyatlarında indirim yapmayı planlıyorPC satışları bu çeyrekte ansızın düştü, bundan dolayı Nvidia da, Intel şeklinde ansızın büyük baskı altına girdi. Yatırımcılar, geleceği belgisiz hâle gelen milyarlarca dolarlık gelişme konusunda ne yapacaksınız diye şirkete soruyor. Bu sual, ikinci çeyrek kazançlarının değerlendirildiği telekonferans sırasında Nvidia yöneticileri için can can sıkan bir konum olsa da, tüketiciler için ilginç bir ayrıntı var. Çünkü Nvidia, coşku verici şeylerin yolda olabileceğini açıklayarak merak içinde olan yatırımcıları sakinleştirmeye çalıştı.

Öncelikle Nvidia CEO’su Jensen Huang, Nvidia GPU tutarları ile alakalı olarak aylardır şüphelenilen gelişmeyi doğruladı. Aslında Nvidia, çok fazla oranda oyun GPU’su üretti ve şimdi bu tarz şeyleri daha az parayla satmak zorunda duracak. Huang, “Kendimizi fazla envanterle bulduk” dedi. “Stratejimiz, kanala düzeltme fırsatı vermek için pazardaki mevcut satış seviyelerinin oldukça altında satış yapmak.”

Ayrıca CEO, “Gelecek neslimize hazırlanmak için ürünü kanalda fiyatla konumlandırmak için ortaklarımızla programlar uyguladık.” dedi. Huang’in laflarından anlaşılan, RTX 4000 serisi bu sonbaharda piyasaya çıkmadan önce olası olmasıyla birlikte oldukça miktarda RTX 3000 grafik kartı ve çip satabilmek için, her durumda dağıtıcılara tutarları düşürüyor. Bu, bir grafik kartında veya oyun dizüstü bilgisayarında derhal gerçek olamayacak kadar iyi bir fiyat göreceğiniz anlamına gelmiyor, şu sebeple son olarak fiyat iş ortaklarına ve perakendecilere bağlıdır.

Nvidia GPU yelpazesi içinde seçenekler artacak

Ayrıca Nvidia, mevcut nesil Ampere GPU’ların yeni nesillerle birlikte var olacağına işaret ediyor. Huang, mevcut nesil GPU’ların coşku verici yeni nesil yongaların üstüne yerleştirileceğini söylüyor. Ayrıca bulut veri merkezlerinde fazladan GPU’lar için bir yer olabileceğini de ima etti: “GPU arzının bulutta kifayetsiz bulunduğunu çok yaygın olarak duyuyoruz.” Bu nedenle Nvidia, GPU’larını düşük fiyatlandırarak envanterini temizlemekten başka seçeneklere de haiz olabilir.

Öte yandan Nvidia’nın finanstan sorumlu başkan yardımcısı Collette Kress, Nvidia’nın elinde oyun gelirini artırmak için tamamen farklı bir şeyin olabileceğine dair merak uyandıran bir bilgi verdi. Nvidia’nın oyun teknolojisiyle ulaşmayı düşündüğü yeni bir pazar segmentinin bulunduğunu dile getirdi.

Nvidia, perşembe günkü 2022 ikinci çeyrek hasılat toplantısı esnasında, gelirdeki ani düşüşe karşın oyun talebinin sert halde inmediğinde ısrarlı göründü ve GeForce satış oranının pandemi öncesinden bu yana hâlâ yüzde 70 oranında arttığına işaret etti.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın